Алијанса се припремала да изведе своју највећу војну вежбу за последњих неколико деценија када је наишла на непријатеља са којим није била спремна да се суочи - коронавирусом. Сада је вежба у опасности, а истински циљ долази до изражаја.
Очекивало се да ће вежбе великих размера са помпезним називом „Бранилац Европе 2020“ (Defender Europe) постати највеће за Алијансу за последњих скоро три деценије. До 20.000 америчких војника, заједно са још око 17.000 војника из још 17 земаља чланица НАТО-а, требало је да учествује у вежби, која је требало да буде одржана у Немачкој, Пољској и балтичким државама.
Планирана углавном током априла и маја, ова вежба је осмишљена како би се наводно промовисао мир одвраћањем и вежбањем сузбијања хипотетичке војне агресије, што има за циљ да покаже европљанима да је НАТО ту да их заштити од било каквих претњи, нарочито ако неко замисли, рецимо, да је то Русија.
Ипак, уместо тога, потенцијални храбри браниоци старог континента, заједно са самим европљанима, суочили су се са другом претњом, оном са којом вероватно нису били спремни да се суоче. Смртоносни нови коронавирус званично познат као Ковид 19 захватио је многе европске земље, због чега је Светска здравствена организација прогласила пандемију.
Сада, план вежби пуца по шавовима и све је више нејасно да ли ће се уопште одржати ратне игре великих размера. Америчка европска команда већ је раније ове недеље саопштила да ће смањити учешће САД-а у вежби и модификовати је у складу с тим. Вест долази након још једног отказивања учествовања у вежби, односно, Норвешка је отказала учешће због страха од коронавируса.
Па шта нам та цела ситуација говори о могућностима НАТО-а… и циљевима?
Разумни разлози
Будимо јасни. НАТО још није отказао "Браниоца Европе". Ни САД се, барем за сада, нису повукле из тог догађаја. Ипак, то би се могло догодити, рекли су аналитичари и бивши војни званичници за РТ.
"Не бих се изненадио ако те вежбе буду одложене за неколико месеци", изјавио је бивши званичник Пентагона, Мајкл Малуф, док пензионисани пуковник ваздухопловства америчке војске, Карен Квиатковски, верује да се вежбе могу одложити или чак потпуно отказати.
А западне државе могу имати добре разлоге за такав потез, јер према Квиатковском, војници би могли бити потребни код куће, где би могли да помогну у уређивању великих карантинских подручја или примени војног закона и контроли кретања домаћег становништва као дела ванредног стања у земљи.
Ако се ситуација са смртоносном болешћу која је већ однела хиљаде живота широм света и заразила преко 140.000 људи на глобалном нивоу погорша, властима ће вероватно требати и војска да обузда социјалне тензије, верује пуковник у пензији.
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
"Тада би Севастопољ, једна од најважнијих морских лука у Русији, завршио на територији западне алијансе"
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант ваздухопловства земље,...
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући...
Покретање крака "Турског тока" од велике је важности за Србију. Земља ће моћи да добије све бонусе из свог географског положаја и то ће јој помоћи...
Члан Савета Федерације Русије Алексај Пушков формулисао је нову доктрину спољне политике Сједињених Америчких Држава након доласка на власт новоизабраног председника Џозефа Бајдена, истакавши да Америка...