„Колапс глобалног тржишта енергентима“: Русија узвраћа ударац

Објављено: 12.03.2020.год.
фото: bog-rata.com


И док се европски и светски лидери са великом муком боре против короновируса који поприма размере пандемије, из Москве је стигло веома непријатно изненађење. Наиме, Русија је и званично „покренула лавину“ која може доведе до још једне глобалне економске рецесије. Треба само видети „дивљање“ берзанских индекса највећих светских компанија за производњу нафте, па да вам буде јасно да све ово може да има далеко теже импликације када је у питању светска економија.

А све је кренуло од искусног руског министра енергетике Александра Новака, који је у стилу чувеног совјетског министра иностраних послова Громика изговорио резолутно „не“ на заседању које окупља највеће произвођаче „црног злата“ на свету, окупљених у формату ОПЕК+. Наиме, група земаља предвођених пребогатом персијском монархијом (Саудијска Арабија) покушала је да договори заједничко смањење производње нафте услед економске кризе коју је узроковала епидемија коронавируса.


Руски аналитичари сматрају да министар енергетике не може самостално да донесе овакву одлуку, тј. да се иза његовог „не“ крије председник Русије Владимир Путин. Тачније, ми смо сведоци да је Кремљ покренуо операцију великих размера као одговор на санкције САД које се константно уводе овој држави. Треба подсетити да је Владимир Владимирович једном приликом изјавио да ће Русија узвратити у времену и на месту која она сама одабере. И то се по свему судећи дешава управо сада, где је руски лидер одабрао сферу у којој тешко може да изгуби, а то су енергенти.


Русија прелази у силовиту контраофанзиву

САД су преко свог блискоисточног сателита Судијске Арабије стално покушавале да сруше руску економију која у добром делу зависи од дистрибуције енергената. Ова држава се од стране америчких јастребова охрабривала да понови своје понашање из 80-их и 90-их година прошлог века, и повећа експлоатацију своје нафте до рекордног нивоа (10-12 млн.барела дневно). На овај начин би се на глобалном плану обориле цене „црног злата“, а Русија остала без значајног дела својих прихода. Према америчким стратезима ово би се на стратешком плану негативно одразило на Русију, и озбиљно угрозило њене позиције и Украјини и Сирији.


Међутим, Саудијска Арабија није дуго могла да издржи клинч са Русијом. Њен буџет је претрпео огромне ударце. Резултат свега овог је било да се Саудијска Арабија драматично удаљила од надметања са Русијом и приближила новој стратешкој координацији са овом земљом. Ријад и Москва су на крају постали паралелне осовине ОПЕК-плус аранжмана, дизајнираног са намером да се стабилизују светска енергетска тржишта и дефинишу лимити цена енергената.


Поставља се питање да ли најновија руска стратегија вођења „нафтног рата“ поседује унуташње капацитете уколико ова криза потраје. Дали је руска економија способна да издржи ову олују? На заседању руског парламента који је одржано у уторак, председник Путин је рекао да је уверен да ће Русија успешно савладати најновије изазове, демонстирајући том приликом даљи раст својих најважнијих индустријских показатеља.


„Русија ће достојанствено превазићи период нестабилности на нафтном тржишу, док ће економија земље упркос паду руске рубље наставити да јача, а најважније гране индустрије постати још моћније и конкурентније“-изјавио је том приликом председник Русије Владимир Путин. Поред нестабилности светске економије Путин је рекао да је и појава коронавируса и његовог епидемиолошког потенцијала, створио нове изазов пред Русију.„Сведоци смо да се компликује ситуација на светској политичкој сцени, у сфери безбедности, као и у глобалној економији. Поред тога, и коронавирус нам је дошао“, додао је он. Путин је позвао да сви органи власти остваре још бољу координацију како би сви заједно пружили заједнички напор за добробит Русије.


Са једне стране, најновија криза ће узроковати даљи пад цена нафте на глобалном плану што ће драматично да смањи финансијски прилив и пуњење руског буџета. Ово ће довести до девалвације националне валуте, генерисања инфлације и осетног пада зарада у реалном сектору што ће утицати на свеукупан квалитет живота. Све то ће створити потенцијал за друштвено-политичке турбуленције на унутрашњем плану, што би неспорно довело до политичке кризе.


Са друге стране, руско Министарство финансија је саопштило падатак да Федерална национална банка располаже огромним уштедама у износу од 10,1 трилиона рубаља, те да су ова средства довољна да издрже најтежу могућу ескалацију „нафтног рата“ у временском периоду 6-10 година. Међународне резерве РФ над дан 1.марта 2020.године износи 570,38 милијадри америчких долара. Дакле, Русија је финансијски веома добро припремљена за сваки облик трговинске конфронтације и то на дужи низ година, што тешко могу да издрже међународни играчи који су јој конкуренти на енергетском плану. Управо је ово показатељ да је Путинов удар дошао на правом место и у право време. Руски председник је понешто преписао из Трамповог приручника о економским ратовима: буди спреман да истрпиш краткорочну штету ако мислиш да ће твоји противници на крају бити приморани на предају.

Да је стратегија руског председника одабрана у прави час констатује и амерички „Форбс“, који је написао да ће „Русија победити у најновијем енергетском рату“. Два најважнија разлога за ову оцену су „искусна намазаност и прорачунатост“ руског руководства што се не може рећи за људе који воде Саудијску Арабију, као и међусобних могућности ових држава да дуго воде овај рат са фазама даље ескалације, што Саудијска Арабија себи не може да приушти. То се посебно односи на унутрашњи план где је Саудијска Арабија далеко нестабилнија од Русије, као и руске алтернативе у гасу што Саудијци тешко могу да надокнаде. Наиме, највећа саудијска па и светска компанија за производњу нафте „Сауди Арамко“ се однедавно налази на берзи. Сваки пети грађанин Саудијске Арабије купио је акције те компаније, а многи су се чак и задужили узимањем банкарских кредита. Међутим, након што су пропали преговори чланица ОПЕК плус (земље-чланице ОПЕК-а и Русија), вредност акција је пала у односу на тренутак када је компанија изашла на берзу, и њихова вредност наставља да пада, што међу акционарима ствара оправдану панику.

„Чини се да ће у неком тренутку Саудијска Арабија попустити пред притиском и учинити нешто како би се стабилизовало нафтно тржиште.“- констатује Форбс, уз ограду да је улог заиста огроман (судбинског карактера) што ће се тешко одразити на страну која у овом рату попусти.


Други стратешки правац руског „енергетског“ удара усмерен је на САД која покушава да Европи понуди алтернативу за руску нафту, тако што ће јој продавати „црно злато“ добијено из шкриљаца. Добијање нафте из шкриљаца је далеко неконкуретнији вид пословања, због високе цене приликом производње. Руска нафта која се црпи на стандардан начин је у старту далеко јефтинија од америчке.


САД покушавају на све начине да опструирају повезивање Русије и Европе када је у питању нафтогасна мрежа. На нишану конгресмена су се нашли Турски ток и Северни ток 2, на чијим деонициама су у току обимни радови. Турски ток је завршен таман на време и њиме већ протичу руски енергенти ка Турској и Јужној Европи. За то време, Северни ток 2 ће до краја ове године бити дефинитивно завршен и спреман за употребу, упркос разним перипетијама Данаца кроз инсиситирање на поштовању процедура за заштиту животне средине током његове изградње.


На овај начин ће у поптуности бити изманеврисан стратешки амерички план да се Европљани подстакну на набавку нафте из северноамеричких извора, а услед далеко неповољнијих услова што се тиче конкурентности и квалитета само производа, дефинитивно изгубљена енергетска Битка за Европу.


Русија се фрагментира око свог лидера

Паралелно са најновијим „трговинским“ ратом у енергетској сфери, на унутрашњем плану је присутна консолидација свих најрелевантнијих политичких фактора. Наиме, у скуштинској процедури се налази пакет закона који ће довести до промене Устава, што ће без икакве сумње на референдуму 22.априла подржати огромна већина грађана. На овај начин Русија демонстрира своју монолитност и чврстину, каква је на Западу незамислива, што је још једна компаративна предност од стратешке важности коју у својим рукама поседује Москва.


Путин ће новом променом Устава добити могућност да се практично доживотно нађе на месту председника државе. Најновија активност Кремља је усмерена и на проверу унутрашње чврстине руског народа и његове слоге, која је неопходна да би се на будуће изазове дочекало спремно. Вишедеценијска негативна пропаганда запада према Русији су само произвели контраефекат када је у питању њен народ. Економске санкције, жестоко противљење руском ангажовању у Украјини и Сирији, антируска реторика лидера појединих држава и русофобија водећих медија, елимисање руских врхунских спортиста са Олимпијаде услед наводног допинга, континуиране војне вежбе на границама Русије (Источна Европа),  подршка антируским политичким факторима у ЗНД… Све ово је „збило редове“ руског народа око свог руководства којем не постоји алтернатива. Политички теоретичари који долазе са запада, са неверицом констатују чињеницу да овакве „недемократске“ одлуке које омогућавају продужетак вишедеценијског председниковања једног човека, протичу равнодушно, тачније без „таласања и народног бунта“.

Извор: bog-rata.com


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: