РТ: „Специјални статус у НАТО-у“: Зашто Мађарска, Словачка, Хрватска и Словенија стварају заједничку команду снага за специјалне операције

Објављено: 27.10.2019.год.
Фото: © Nato.int

Министри одбране Хрватске, Мађарске, Словачке и Словеније потписали су меморандум о разумевању у вези са стварањем регионалне команде снага за специјалне операције. Церемонија је одржана у седишту НАТО-а у Бриселу. Штавише, претпоставља се да ће се Аустрија, која није чланица савеза, касније моћи придружити овим четири земљама. Раније је шеф мађарског министарства обране Тибор Бенко изјавио да ће западни Балкан постати једно од приоритетних подручја деловања команде. Према мишљењу експерата, са овом се структуром НАТО жели фокусирати на рад са земљама које нису приступиле тој организацији.


Министри одбране Мађарске, Словачке, Хрватске и Словеније потписали су меморандум о разумевању у вези са успостављањем Регионалне команде за посебне операције (Р-СОЦЦ). Церемонија потписивања одржана је у седишту НАТО-а у Бриселу (све четири државе су чланице ове организације).

„Циљ ове нове иницијативе је стварање команде специјалних снага спремних и способних да одговоре на претње и изазове који се јављају унутар и ван околних подручја. Међудржавна сарадња у овој области омогућиће нам да специјалне снаге користимо на што ефикаснији, оперативнији и што више координисан начин. Уз потпуно удруживање доприноса земаља учесница, ова нова команда пружиће предности далеко веће у односу на оно што су њене појединачне компоненте способне“, саопштиo је заменик генералног секретара НАТО-а Мирчеa Ђоана, који је присутвовао потписивању.

Напоменуо је да је меморандум потписан само осам месеци након одобрења одговарајућег протокола о намерама. Према Ђоану, то указује да земље савеза "траже плодоносну међудржавну сарадњу."

Министар одбране Мађарске Тибор Бенко детаљније је говорио о циљевима и задацима Р-СОЦЦ-а.

"На основу нашег разумевања потреба НАТО-а, овде би требало да почне рад у централноевропском региону стварањем компонентне команде снага за специјалне операције уз активну подршку стручњака из Словачке, Хрватске, Словеније, а касније и Аустрије", рекао је Бенко.




Подсетимо да Аустрија није чланица НАТО-а и да је неутрална држава. Треба напоменути да је Бенко у фебруару, након што је потписао писмо намере, најавио да ће западни Балкан, у којем такође нису све државе чланице савеза, бити једно од приоритетних подручја Р-СОЦЦ-а. Дакле, говоримо о структури чије активности неће бити ограничене на оквире земаља чланица НАТО-а, кажу стручњаци.

Према одобреном плану, регионална команда снага за специјалне операције започеће с радом у јануару 2021. године. Очекује се да до 2024. године буде успостављена сарадња снага за специјалне операције све четири земље и потпуно функционисање Р-СОЦЦ-а.

Територија "без власника"

Меморандум потписан у Бриселу може се посматрати као покушај превазилажења тешкоћа са којима се НАТО суочио на Балкану, кажу експерти. Георгиј Енгелхарт, истраживач Института за славистику Руске академије наука, подсећа да је савез почео да обраћа пажњу на своје јужне границе након догађаја у Украјини 2014. године. САД и њихови европски савезници били су забринути јер на Балканском полуострву постоји неколико земаља које нису чланице НАТО-а и истодобно имају прилично блиске везе са Русијом.

„То се пре свега односи на Србију и Црну Гору. Али уопште, чињеница да се полуострво показало „без власника“ у геополитичком смислу не може, а да не брине Брисел и Вашингтон“, рекао је он у интервјуу за РТ.


Церемонија потписивања документа, фото: © Nato.int

Претходно је савез предузео неколико корака у овом правцу. Преговори који су трајали дуги низ година о приступању Црне Горе НАТО-у успешно су завршени. Поред тога, захваљујући посредовању Брисела и Вашингтона, било је могуће окончати дугогодишњи грчко-македонски спор око имена Бивше Југословенске Републике Македоније. Преименована је у Северна Македонија, а Грчка је укинула вето на пријем земље у НАТО.
 
Али даље у процесу ширења савеза наступила је пауза. Србија је заинтересована за приступање ЕУ, али не жели да уђе у НАТО. Поред тога, Београд спречава улазак делимично признатог Косова у савез, а НАТО изузетно нерадо узима земље које имају потенцијално сукобљене односе са својим суседима, каже Енгелхарт. Република Српска се води положајем Београда, која је део Босне и Херцеговине и блокира улазак ове државе у НАТО.



"Што се тиче Северне Македоније, они су јасно ставили до знања - са њиховог становишта, улазак у савез и Европску унију уско су повезани. Ако желите да видите земљу у НАТО-у, примите је истовремено у ЕУ. То је став Скопља. И ту се појавио проблем јер бројне европске земље нису хтеле да прихвате ову земљу у Европску унију“, наводи Павел Кандел, шеф Центра за етничке и политичке сукобе Института за Европу Руске академије наука.


 
 
У јулу су преговори о придруживању Северне Македоније и Албаније ЕУ, одгођени. Француска, Холандија и Данска успротивиле су се њиховом пријему у Европску унију, наводећи чињеницу да Албанци и Македонци не спроводе активно потребне реформе. Шеф Министарства одбране Северне Македоније Радмила Шекерински признала је да се ратификација протокола о уласку земље у НАТО може одложити на неодређено време.
 
Стога је Брисел одлучио да појача контакте са Балканом како не би изгубили интересовање за евроатлантске интеграције. Унутар ЕУ интензивиран је процес придруживања Шенгенском споразуму. Посебно је Европска комисија похвалила Хрватску за њене напоре.
 
Мере је предузео и НАТО. Тако су се летос одржале највеће војне вежбе у историји Северне Македоније под називом "Одлучни ударац". Поред македонске војске, у њима је учествовало и неколико хиљада војника из Сједињених Америчких Држава, Црне Горе, Албаније, Литваније и Бугарске.

"Ојачати југоисточни бок"

Појава команде за специјалне операције у регионалним компонентама углавном је показне природе и има за циљ да покаже да НАТО посебну пажњу посвећује својим чланицама у источној Европи, кажу експерти.
 
„Стварање Р-СОЦЦ-а је елемент развоја инфраструктуре савеза у источној Европи уопште и посебно на Балкану. Нова организација ће комуницирати са другим државама које нису чланице НАТО-а. Реч је пре свега о интеракцији на нивоу моћних структура, “каже Енгелхарт.


Мађарски војник, фото: © honvedelem.hu

Према мишљењу експерта, стварање Р-СОЦЦ-а је у складу са стратегијом лидера НАТО-а. Циљ је да чланство у савезу постане привлачно за мале државе и мање оптерећује за велике.

„Мађарска, Словачка, Хрватска и Словенија добили су у НАТО-у посебан, привилеговани статус, засебну структуру у оквиру које се могу реализовати. Истовремено, они ће се бавити оним питањима која би САД, Немачка и Велика Британија могле да реше. Испада да је то амерички `подуговор`. Отприлике иста ствар постоји и на осталим боковима НАТО-а. На пример, на Балтику је нагласак стављен на питања сајбер сигурности“, каже Енгелхарт.
 
Говоримо о НАТО Центру за сајбер одбрану, који је створен у Естонији. Поред тога, на Балтику се одржавају вежбе за борбу против сајбер напада.
 
Кандел верује да је стварање Р-СОЦЦ-а покушај НАТО-а да „ојача свој југоисточни бок“ и учини процес доношења одлука у савезу оперативнијим на локалном нивоу.
 
„Појављује се структура која има за циљ аутономно деловање. Један од дугогодишњих проблема савеза је његова спорост у доношењу одлука. То се више пута осећало када се НАТО суочио са потребом да користи снаге. Савез се састоји од 29 земаља, од којих свака има своје интересе и разумевање шта и како треба учинити“, закључује Енгелхарт.

Извор: Восток / РТ

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: