Вашингтон има нову тактику у својој текућој кампањи против Техерана - стварање поморске блокаде Иранa и да придобије савезнике ради заплене нафтних танкера у међународним пловним путевима, и то све у име "слободе пловидбе", наравно.
Најновије из Вашингтона је да САД желе да створе “коалицију” која би “осигурала слободу пловидбе у Ормуском мореузу и Баб ал-Мандебу”, рекао је начелник Здруженог сада америчке војске Џозеф Данфорд. То су водени путеви који повезују Персијски залив са Оманским заливом и Црвено море до Аденског залива.
САД су у контакту са „одређеним бројем земаља“ да виде које од њих „имају политичку вољу“ да подрже пројекат, додао је генерал.
Међутим, легитимни полицијски пројекат лако би добио одобрење УН-а и не би захтевао неку врсту обновљене „коалиције вољних“ коју су САД користиле за незакониту инвазију на Ирак 2003. године.
Да погађамо, две од тих земаља би могле бити Велика Британија и Египат, судећи по недавним запленама танкера који су носили иранску нафту. Упад британских маринаца на танкер "Грејс 1" са панамском заставом на Гибралтару прошле недеље је добро познат. Међутим, неколико дана раније, египатски маринци запленили су пловило под заставом Украјине у Суецком каналу, недавно је известила катарска "Ал Арабија". Док је Техеран био тих на египатску заплену, његови званичници су осудили потез према танкеру "Грејс 1" као "чисту и једноставну пиратерију", те инсистирали да такво понашање представља страшан преседан и да мора одмах престати.
Iran is neither a member of the EU nor subject to any European oil embargo.
— Javad Zarif (@JZarif) July 8, 2019
Last I checked, EU was against extraterritoriality.
UK's unlawful seizure of a tanker with Iranian oil on behalf of #B_Team is piracy, pure and simple.
It sets a dangerous precedent and must end now.
Велика Британија је главни амерички савезник. Иако је њена морнарица сенка некадашње царске славе, чини се да је способна да заплењује ненаоружане теретне бродове и да јој то иде од руке. Човек би помислио да ће Британија покушати прво решити своје властите послове, нпр. ко ће бити следећи премијер до "Брегзита", пре него што послужи као Вашингтонова пудлица, али то не би био први пут да су изгубили логику у Лондону.
Заплена брода у Гибралтару је чак и неке истакнуте бивше званичнике ЕУ загребала по глави, међутим, будући да је Велика Британија и даље технички страна у Нуклеарном споразуму из 2015. године са Техераном, не би требало да буде везана једнострано наметнутим санкцијама САД-а.
The legalities of the UK seizure of a tanker heading for Syria with oil from Iran intrigues me. One refers to EU sanctions against Syria, but Iran is not a member of EU. And EU as a principle doesn’t impose its sanctions on others. That’s what the US does.
— Carl Bildt (@carlbildt) July 7, 2019
Званично британско објашњење је да Гибралтарски закон дозвољава спровођење “санкција УН-а, ЕУ и Велике Британије”, те се наводи уредба усвојена дан пре заплене "Грејс 1", као овлашћење британских маринаца да спроведу ембарго према Сирији од стране ЕУ на нафту - не санкције САД-а за извоз иранске нафте.
Техеран није прогутао овај изговор, оптужујући Велику Британију за "измишљене изговоре". Генерал-мајор Мохамад Багери, начелник Штаба Оружаних снага Ирана, обећао је неодређени "адекватан одговор".
Британски бродови у Персијском заливу су добили упозорење. Британски "Херитаж", под управом "Бритиш петролеума", кренуо је за Басру у Ираку, али је 6. јула направио нагли заокрет у Персијском заливу. Тренутно је усидрен на обали Саудијске Арабије, бојећи се могуће иранске одмазде, пренео је Блумберг наводећи анонимне изворе.
Још један британски танкер, "Пацифик Војаџер", у пратњи је фрегате "Монтроз" на путу за луку Фуџаира у Уједињеним Америчким Емиратима.
#RoyalNavy Type 23 frigate HMS Montrose sailing with British flagged tanker Pacific Voyager in the #PersianGulf pic.twitter.com/f0JD9El4E0
— Intel Sky & Air (@air_intel) July 9, 2019
Вреди запамтити да је Вашингтон оптужио Иран да стоји иза тајанствених напада на два нафтна танкера у Оманском заливу, као и два друга пловила у Персијском заливу, прошлог месеца. Техеран је демантовао оптужбе, а земље чији су бродови оштећени такође нису убеђене у америчке тврдње.
Најава Пентагона да ће "изградити глобални консензус" против Техерана прошла је углавном непримећена у помамаи због обарања америчког дрона од стране Ирана, за који се чинило да ће изазвати рат све док амерички председник Доналд Трамп није отказао планирани напад, позивајући се на забринутост за могуће Иранске жртве.
Међутим, недавна заплена танкера и позиви за поморску коалицију сугеришу, међутим, да се "консензус" добро и истински ствара и да је рат са Ираном само питање времена.
Небојша Малић, Извор: Восток / РТ
Реферат Сергеја Бабурина, председника Међународног Словенског Савета и Међународне Словенске Академије, на конференцији „Источнословенска цивилизација: у трагању за јединством“
Повећање војног контингента, изградња војне инфраструктуре и даља међународна консолидација - у 2021. години НАТО ће појачати притисак на западне границе Русије. У мају-јуну, алијанса ће...
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
"Тада би Севастопољ, једна од најважнијих морских лука у Русији, завршио на територији западне алијансе"
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант ваздухопловства земље,...
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући...
Покретање крака "Турског тока" од велике је важности за Србију. Земља ће моћи да добије све бонусе из свог географског положаја и то ће јој помоћи...