РТ: „Све је спремно за потписивање споразума“: О чему ће Вучић и Тачи разговарати у Бриселу

Објављено: 18.07.2018.год.
фото: © Reuters; DPA/globallookpress.com / RT


Извор: Восток / РТ

Данас се у Бриселу одржава састанак председника Србије и делимично признатог Косова. Разговори између Александра Вучића и Хашима Тачија одржавају се уз учешће шефа европске дипломатије Федерике Могерини. Политички аналитичари сматрају да ће централна тема самита бити закључак "свеобухватног споразума о нормализацији односа између Београда и Приштине" или стварног признавања независности покрајине. Према речима стручњака, Вучић је спреман да преиспита статус Косова у замену за чланство Србије у ЕУ. Међутим, у преговорима није потребно очекивати продорне споразуме, јер радикално решење косовског проблема може проузроковати превише реакције од стране српског друштва. Како изградити дијалог - даље у матеијралу РТ-а.

"Стране ће дискутовати о даљем напретку у расправи о закључивању Споразума о свеобухватној нормализацији односа и наредним корацима у том правцу који би убрзали даљи преговарачки процес", саопштио је српски јавни телевизијски сервис РТС.

Вучићева посета Бриселу претходила је посета Паризу где се састао са француским председником Емануелом Макроном. Српски лидер је разговарао са француским председником и о односима између Београда и Приштине.

Ово је други састанак Вучића и Тачија за последњи месец дана. Претходни круг разговора одржан је 24. јуна у Бриселу. Потом је Вучић изјавио новинарима да су стране потврдиле своју намеру да мирно и узајамно решавају све проблеме, као и да гарантују сигурност становника региона. Он је уверавао да се коначне одлуке о статусу Косова неће предузимати без подршке грађана Србије.




Заузврат, Тачи је напоменуо да је састанак са српским лидером био "тежи него што је могуће рећи". Он је рекао да је током разговора разматран оквир будућег "споразума о потпуној нормализацији односа између Београда и Приштине", али да до конкретног решења није дошло.
 
"Отежавајуће" околности

Преговарачки процес између Београда и Приштине у више наврата је отежан због инцидената на територији Косова. Тако је у јануару у срском северном делу Косовске Митровице убијен утицајни српски политичар, лидер грађанске иницијативе "Слобода, демократија, истина," Оливер Ивановић. Овај злочин још увек није решен. Ивановићева смрт изазвала је веома негативне реакције у Србији и међу српским становништвом покрајине. После координације  посете са властима у Приштини, стигао је председник Вучић, који се састао са локалним становништвом, што је смањило степен напетости.

Али 26. марта у северном делу покрајине, ухапшен је директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић. Он је дошао у Митровицу како би учествовао на округлом столу о унутрашњем дијалогу између албанског и српског становништва покрајине. Специјалне снаге власти у Приштини су упале у салу где се одвијао догађај, а Ђурић је на силу одведен, након чега је одведен на административну линију са Србијом, где је Ђурић предан српској полицији. Разлог за такву драстичну акцију у односу на званичника из Србије била је чињеница да је стигао на територију Косова "без одобрења" из Приштине.

Приштинске власти и данас прате сличан образац деловања. Тако је почетком јула пет српских људи заточено на територији региона, који су се активно супротставили формирању независне косовске војске. Међу њима су директор локалног огранка Националне службе за запошљавање Србије Јован Денић, председник косовско-поморавског округа Радован Стојковић, као и неки други представници локалне српске заједнице. Иако су сви ослобођени 10. јула након што их је испитивала приштинска полиција, чињеница о притвору покренула је оштру реакцију Београда.

Када је почео распад Југославије 1991. године, Албанци на Косовусу одмах објавили своју намеру да створе властиту независну државу. У 1999. години ваздушни удари земаља НАТО-а приморали су југословенског лидера Слободана Милошевића да повуче трупе и јединице Министарства унутрашњих послова са Косова. Заузврат је уведен мировни контингент УН-а који, међутим, није могао спречити немире и прогоне Срба на овој територији.

Косово је 2008. године једнострано прогласило независност од Београда. До сада је већина земаља света препознала суверенитет регије. Званични Београд инсистира да ова територија представља њену територију. Независност Косова такође не признају Русија, Кина, Индија, Шпанија, Грчка, Словачка, Кипар, Румунија и неке друге земље света. Пре рата 1998. године Срби су чинили око 15% становништва Косова, а сада су на мање од 6% од укупног броја становника покрајине. Тренутно на Косову живи око 100 хиљада Срба, углавном на северу покрајине.
 
"Реакција друштва је непредвидљива"
 
Према Немањи Дојчиновичу, саветнику председавајућег Балканског клуба МГИМО  (Московски државни институт за међународне односе) , главно питање на састанку између Тачија и Вучића биће признање неког облика независности Косова.

"Како је француски амбасадор у Србији Фредерик Мондолони рекао у јануару, Србија неће бити интегрисана у ЕУ све док не потпише споразум о Косову. Већ прошле године, на иницијативу предсједника Вучића, покренут је унутрашњи дијалог о косовском проблему", рекао је он у интервјуу за РТ.

Према његовим речима, признање Косова од стране државе са српске стране је немогуће без промене Устава Србије.

"Преамбула Основног закона каже да су Косово и Метохија саставни део Србије. За промену Устава, неопходно је одржати референдум", додаје Дојчиновић.

Директор Центра за стратешке студије у Београду Драгана Трифковић изјавила је за РТ, да су Србија и албанске власти већ решили већину спорних питања у покрајини.

"Србија је у договору са албанским властима елиминисала готово све своје јавне институције у северном делу Косова, насељено претежно Србима, а локална полиција је повучена из надлежности Министарства унутрашњих послова Србије, те се придружила полицијским снагама у Приштини. Стране су се договориле о граници, које, међутим, у Београду, називају административном , а у Приштини државном", напомиње Трифковићева у интервјуу за РТ.

Према њеним речима, међу последњим спорним питањима је стварање потпуно независних оружаних снага на Косову, као и области са српским органима самоуправе. Питање административно-територијалне аутономије, на којој живе Срби, претходно је договорено између Београда и Приштине. Међутим, последња обавеза још није испуњена.

Независност де факто
 
Драгана Трифковић је додала да су према речима Федерике Могерини, преговори између страна ушли у завршну фазу.

"Све је спремно за потписивање споразума, што ће значити признавање Косова као независне државе. У тексту документа неће бити назначено, али ће дефинитивно бити истакнуто да Београд неће спречити регион да се придружи међународним политичким институцијама, укључујући УН, НАТО и Европску Унију. То ће бити де факто признање ", сматра стручњак.



Истовремено, Трифковићева сумња да ће документ бити потписан на овом састанку, мада, према њеним речима, рад на тексту споразума траје већ два или три месеца.

Она додаје да пре потписивања текста документа, то вероватно неће бити објављено у албанској или српској штампи.

"Ако буде потписан, Вучић ће или покренути питање његовог ратификовања на референдуму или ће преузети одговорност на себе и покушати да добије његову ратификацију путем парламента. Међутим, јавни одговор на овај документ је непредвидљив. Признању независности Косова се активно противи Српска православна црква, која је усвојила посебан меморандум у којем се наводи да Косово треба да остане део Србије. Против споразума је научна заједница у земљи, њена интелектуална елита", додаје она.

Слично гледиште дели и шеф Центра за етнополитичке конфликте Института за Европу, Павел Кандел. Он сматра да је Вучић спреман да направи уступке како би земља могла да се придружи ЕУ.
.

"Приступање овом блоку једна је од главних тачака његовог предизборног програма на пролеће 2017. године", нагласио је експерт.

Према Канделу, Вучић схвата да ће признање Косова као независне државе бити негативно примљено у друштву, те се стога не жури да потпише релевантне споразуме и да иде на референдум за промену Устава и признања покрајине као независне државе.

"Према анкетама јавног мњења, већина грађана Србије се залаже за придруживање ЕУ. Истовремено, исти људи нису спремни да жртвују Косово зарад чланства. И с обзиром на положај српске цркве, која има много већи ауторитет у друштву, него Влада и председник, оштар корак ка признавању Косова може да изазове протесте великих размера, а који би створили претњу по владајући режим", рекао је Кандел.

Међутим, какао наглашава Трифковићева, чак и ако Србија призна независност Косова, то неће довести до потпуног попуштања у односима Београда и Приштине.

"Део албанских власти већ захтева од Србије територије Бујановца и Прешева. У Приштини сматрају да су та подручја део "Велике Албаније", иако никада нису били део Косова", резимира експерт.

 

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: