Према информацијама подељеним са РТ-ом, кијевски обавештајци су понудили руским пилотима новац и држављанство земаља ЕУ као награду
Руска обавештајна служба саопштила је да је осујетила софистицирану заверу кијевских шпијуна да отму неколико војних авиона. Један обавештајни званичник и пилот, за које се наводи да су били на мети Украјинаца, поделили су са РТ детаље операције.
На почетку сукоба који је у току, Кијев је саставио јавно доступну листу војне технике, обећавајући новчане награде за потенцијалне издајице које би успеле да понесу опрему са собом. Што је оружје сложеније, то су обећане награде вредније, док ратни авиони, хеликоптери и тенкови доносе главну награду до два милион долара.
Када је јавни позив пропао, украјинска служба безбедности је директно циљала поједине руске војнике – посебно пилоте. Они су очигледно ушли у траг и идентификовали пилоте путем дигиталног трага који су оставили на мрежи, рекла је оперативац руске службе безбедности (ФСБ) за РТ Марија Финошина. Чини се да је Кијев посебно заинтересован за руске ловце-бомбардере Су-34 и стратешке бомбардере Ту-22М3, наводи извор.
Пилот Су-34 који је био на мети завере рекао је за РТ да је у почетку нерадо разговарао са украјинским шпијунима, верујући да је обећање од два милиона долара за крађу ратних авиона и пребег у Кијев шала. Пошто је схватио да су његови саговорници озбиљни по питању тог предлога, он је обавестио руске обавештајне службе, које су потом пратиле наредне разговоре.
„Наравно, у почетку сам то схватио као шалу, али после неког периода разговора постало је јасно да имам посла са представницима украјинске обавештајне службе и њиховим западним партнерима“, рекао је пилот.
„Такође, требало је да добијем пасоше европских држава и обећан ми је удобан живот у иностранству.“
Украјински обавештајци су очигледно веровали да су руски пилоти које су контактирани спремни да почине издају и отму сопствене ратне авионе, повезујући их са украјинским пилотом како би разговарали о техничким детаљима.
„Они су толико веровали у могућност организовања отмице да су нам открили распоред својих одбрамбених система, висинске карте и много других корисних информација“, рекао је руски пилот и додао да су коришћене информације добијене од Украјинаца током војне операције.
Да би доказали да су пилоти заиста били у стању да изведу отмицу и да су имали приступ одређеним ратним авионима, украјински обавештајци су од њих тражили видео доказ. Пилоти су били плаћени између 4.000 и 7.000 долара по видео снимку, који је показивао како улазе у авионе док држе комаде папира са одређеним бројевима.
Пошто су трансакције између Русије и иностранства биле строго ограничене под западним санкцијама, пилоти су морали да буду плаћени у готовини преко разрађене мреже курира. ФСБ је привела човека који је ангажовао курире да доставе новац, а осумњичени је дао прилично неочекивано откриће.
Посредник је навео да је добио наређења директно од Криста Грозева, бугарског новинара и главног „руског истражитеља“ у Белингкету, контроверзној организацији коју финансира америчка влада и која је раније у јулу означена као „непожељна“ у Русији. Москва је више пута доводила у питање независност истражне групе, наводећи њене блиске везе са западним обавештајним агенцијама.
„Грозев ми није ништа објаснио, само ми је рекао име курира који ће новац испоручити возом“, навео је осумњичени.
Умешаност Грозева није једина сугестија западног утицаја у отмици авиона. Током преговора са пилотима, украјински обавештајци су успели да набаве два легитимна пасоша ЕУ - један словачки и један румунски, за супруге пилота, као гаранцију за потенцијалне „пребегаче“.
Напуштање Русије са таквим документима би одмах претворило породице пилота у „таоце“ украјинске обавештајне службе, рекао је оперативац ФСБ за РТ, јер су „методе уцене, претње и притиска на рођаке“ за њих одавно стандардна пракса.
„Очигледно је да је сама операција изведена уз подршку западних и пре свега британских обавештајних служби. О умешаности Грозева и МИ6 знамо не само из ових изјава“, тврди оперативац, додајући да је украјинска обавештајна служба недавно „престала“ да крије своје везе са страним шпијунима.
Заплет је такође описао још мрачнији елемент, јер је потенцијални пребегач требало да се некако обрачуна са својим колегама члановима посаде. Док Су-34 има два члана посаде, Ту-22М3 има четири.
Украјински обавештајци су сугерисали да руски пилоти треба да дрогирају своје другове клофелином (клонидином), леком који се користи за лечење високог крвног притиска и других болести. У високим дозама, међутим, има снажан седативни ефекат, што дрогу чини „популарном“ међу криминалцима који желе да омаме своје жртве да би их опљачкали. Веома високе дозе такође могу бити смртоносне.
Пошто до дроге није лако доћи у Русији, наводи се да је украјинска обавештајна служба то све организовала, а ФСБ је саопштио да је касније пронашао залиху лекова.
„Од мене је, као пилота, затражено да омамим свог копилота, а шта би се са њим десило после тога није јасно, чак ни да ли би остао у животу“, рекао је руски војник.
Према информацијама ФСБ-а, украјинска страна је инсистирала да би остали чланови посаде били безбедни и да би касније били размењени као заробљеници, али је руски пилот, међутим, изразио јаку сумњу у то.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
„Нећу износити детаље о тим разговорима, осим да имамо тај механизам комуникације како бисмо спречили потенцијалне погрешне процене“, изјавио је портпарол Пентагона Патрик Рајдер.
Он је раније радио у Савету за националну безбедност Беле куће, био саветник вршиоца дужности директора националне обавештајне службе, а на крају мандата председника Доналда Трампа руководио је канцеларијом америчког секретара за одбрану.
Руске снаге извеле су неколико удара на објекте на територији под контролом кијевског режима, укључујући рејон Одеске луке. ОСУ су напале беспилотним летелицама руске регионе, али су средства ПВО оборила више од 50 дронова.