„Одговоран однос према здрављу запослених и потрошача омогућио нам је да очувамо стабилност на тржишту јер нам је једнако важан приоритет и енергетска безбедност земље“, рекао је Андреј Тучнин, први заменик генералног директора НИС-а и директор "Дивизије даунстрим" у интервјуу за енергетски портал “Балканмагазин”, у контексту утицаја који је имала пандемија КОВИД-19 на пословање компаније.
Тучнин је истакао да је у епидемији вируса корона организација рада за велики систем као што је НИС била велики финансијски и логистички изазов, али и да је задовољан постигнутим резултатима у овој области:
„Све време ванредног стања тржиште је било уредно снабдевено, а наши малопродајни објекти прилагођавали су радно време одлукама Владе Србије. Очували смо стабилност пословања упркос изазовима са којима смо се сусрели, пре свега када је реч о потражњи за горивом. Радили смо веома напорно како бисмо остварили циљеве и очували смо стабилност, како саме компаније, тако и домаћег тржишта нафтних деривата“, навео је Тучнин.
Говорећи о утицају глобалних трендова у нафтном сектору на пословање НИС-а, први заменик генералног директора компаније истакао је да НИС послује у ситуацији без преседана на светском тржишту и да је реч о две врсте удара на нафтне компаније - с једне стране, цена нафте је драстично пала у односу на почетак године, док је истовремено нафтна индустрија суочена са падом потражње и огромним вишковима на тржишту. Ипак, упркос неповољним макроекономским трендовима, НИС је успео да очува зараде запослених и оствари уштеде које омогућавају континуитет пословања:
„У овој ситуацији, када су негативни трендови настављени и у другом кварталу, морамо да будемо агилни и спремни да се прилагођавамо окружењу. Израдили смо краткорочне и дугорочне планове и различите сценарије пословања. Предузели смо одлучне мере и уверени смо да ће оне дати резултат, иако је извесно да ће се криза рефлектовати и на наш учинак у другом тромесечју“, рекао је Тучнин, наводећи да је основни циљ компаније у наредном периоду одржавање ликвидности као и наставак улагања у развој и модернизацију НИС-а.
Када је реч о стратешким циљевима развоја, Тучнин је рекао да у сегменту прераде унапређење енергетске ефикасности остаје бизнис циљ компаније како зарад смањења губитака тако и због посвећености еколошким унапређењима. Он је додао и да ће даљи развој и модернизацију домаће рафинерије НИС наставити и кроз реализацију дигиталних пројеката који ће функционисање целе рафинерије учинити још ефикаснијим.
Истовремено, говорећи о статусу Дубоке прераде, кључног пројекта друге фазе модернизације панчевачке рафинерије, вредног 300 милиона евра, Тучнин је истакао да ће пуштањем у рад овог постројења панчевачка рафинерија бити међу водећим европским рафинеријама по показатељу дубине од 99,2 одсто:
„Тиме ћемо добијати веће количине највреднијих производа, пре свега дизела. Такође ћемо започети домаћу производњу нафтног кокса, који се сада увози у Србију. Ново постројење ће нам донети и бројне еколошке бенефите – пре свих престанак производње мазута са високим садржајем сумпора. Завршетком овог пројекта Рафинерија у Панчеву биће испред многих у Европи“, рекао је Тучнин наводећи да се почетак рада постројења очекује у овој години.
Према његовим речима, НИС је уложио значајна средства и у пројекте заштите животне средине, посебно када је реч о Рафинерији, тако да са поносом данас може да каже да је панчевачка рафинерија „најзеленија“ у овом делу Европе: