Николај Вавилов: Геније који је маштао да победи глад у СССР-у, а умро од глади у Стаљиновом логору

Објављено: 21.01.2018.год.
Људи у Лењинграду под опсадом захватају воду из јаме. „РИА Новости“ / Russia beyond


За време опсаде Лењиграда група руских ботаничара скривала се у тајном складишту и умирала од глади не желећи да употреби за храну највећу колекцију семења које је чувано за живот „после апокалипсе”. А Николај Вавилов, човек који је скупљао то семење, касније је и сам умро од глади у Стаљиновом гулагу. О трагичној судбини великог руског научника пише у својем чланку индијски колумниста Russia Beyond Ракеш Симха.

У септембру 1941. године почела је немачка опсада Лењинграда. Циљ је био да се два милиона становника измори глађу. Тада је од глади умрла и група људи који су пред собом имали обиље хране.

Када су Немци почели да надиру, научници и сарадници 
Института за биљне културе где је Вавилов раније био руководилац, забарикадирали су се у својим просторијама, али не да би спасли свој живот, него будућност сопствене земље и човечанства. Имали су тежак задатак да највећу колекцију семења на свету одбране од гладних житеља Лењинграда (данас Санкт Петербург) и разуларених немачких војника.

Опсада је трајала укупно 900 дана. Научници су један за другим умирали од глади, али нико од њих није ни дотакао ризницу семења коју су чували.

Ту изванредну колекцију од 370 хиљада семена сабрао је Николај Вавилов, руски генетичар који се бавио географијом биљака. Он је касније и сам умро од глади у совјетском затвору у Саратову.

Семена будућности

Вавилов је пропутовао пет континената проучавајући глобални екосистем биљне хране. Он је вршио експерименте у области генетике гајења биљака у циљу повећања ефикасности пољопривредног газдинства и третирао је то као „мисију за читаво човечанство“. Чак и када је Русију раздирала револуција, анархија и глад, он је чувао семење у Институту за биљне културе.

Николај Вавилов

Вавилов је сањао о утопијској будућности у којој ће нова пољопривредна пракса и наука моћи једног лепог дана да створе супербиљке које ће успевати у свакој средини, и тако ће у свету нестати глад.

„Он је био један од првих научника који су заиста обратили пажњу на оно што говоре пољопривредници у целом свету, и схватали зашто разноврсност семена има велики значај“, 
каже етнобиолог Гари Пол Набан.

Набан је описао Вавиловљев живот у делу „Одакле потиче наша храна: Сећање на истраживања Николаја Вавилова у борби против глади“. 
Он тамо пише: „Све наше представе о биодиверзитету и потреби за разноврсношћу намирница на нашој трпези у циљу одржања нашег здравља потекле су из његовог рада написаног пре 80 година. Ако правда буде тријумфовала, он ће постати познат као Дарвин или Лутер Барбенк“.

Стаљинов „жртвени јарац”

Вавилов је желео да повећа ефикасност пољопривредне производње и да тако победи глад у Русији. Он је у раној фази бранио Мендељејевљеву теорију по којој се гени преносе без изменеи тако постао главни опонент Стаљиновог омиљеног научника, Украјинца Трофима Лисенка.

Лисенко је одбацио Мендељејевљеву генетику и створио сопствени псеудонаучни покрет. После глади и пада продуктивности пољопривреде услед принудне колективизације у појединим регионима Совјетског Савеза почетком 1930-их Стаљин је подржао необичне идеје украјинског научника о повећању приноса пољопривредних култура. Захваљујући Лисенковом утицају на Стаљина, 1948. године је званично стављена изван закона несагласност са његовим теоријама о стеченим наследним особинама.

Стаљинова колективизација приватних пољопривредних газдинстава довела је до пада приноса у целом Совјетском Савезу. Био је потребан „жртвени јарац“ који ће бити окривљен за све неуспехе и глад. Стаљин је изабрао Вавилова, сматрајући да Вавиловљев процес пажљивог одабира најбољих примерака биљака предуго траје да би могао уродити плодом.

Вавилов је скупљао семена на новој западној граници СССР када су га у августу 1940. ухапсили специјални агенти. У хаосу Другог светског рата нико није знао где се он налази, чак ни његова жена и син.

У књизи „
Читајући Николаја Вавилова“ аутор Џеф Хол пише: Стаљинов НКВД се пре демонстративног суђења старао да издејствује признање и због тога је Вавилов саслушаван преко 400 пута. Поједина саслушања су трајала 13 часова, а сва укупно су трајала 1.700 часова. Обављао их је официр познат по својим екстремним методама. Пре хапшења, док је Лисенко био у успону почетком 1920-их, Вавилов се за разлику од Галилеја није одрекао својих убеђења, рекавши: „Ући ћемо у огањ, бићемо спаљени, али нећемо одступити од својих убеђења“.

„Преко годину и по дана је јео замрзнути купус и убуђало брашно, и на крају је умро од глади“, каже Набан. „Човек који нас је највише учио одакле потиче наша храна и преко 50 година покушавао да победи глад у свету, умро је од глади у совјетском гулагу“.

Немци су се 1943. године још увек налазили око Лењинграда. Група Вавиловљевих научника се и даље скривала у тајном лењинградском складишту умирући од глади и чувајући 370.000 семена. „Један од њих је рекао да је тешко било пробудити се, устати и обући се ујутро, али није било тешко чувати семење, јер су сви били при здравом разуму“, пише Набан. „Спасавање тих семена за будућа покољења и помоћ свету у опоравку после рата били су важнији од задовољења потреба једног човека“.

Вавиловљево наслеђе

Лисенко је у совјетској биологији доминирао 25 година и зато је значајан део Вавиловљевих семена пропао, али је 1979. године руски писац Генадиј Голубев написао да су на „80% њива Совјетског Савеза посејане сорте“ добијене из Вавиловљеве колекције.

Вавилов је у циљу прикупљања семена различитих сорти пољопривредних култура и њихових дивљих предака извршио 115 експедиција у 64 земље међу којима су Авганистан, Иран, Тајван, Кореја, Шпанија, Алжир, Палестина, Етиопија, Аргентина, Боливија, Перу, Бразил, Мексико и САД. На основу његових бележака данашњи биолози који следе Вавиловљевим стопама могу да документују промене у културама на одређеним територијама.

Рафаел Рутсон из Канцеларије за географију и регионални развој Универзитета у Аризони каже: „Вавилов је оставио прецизне белешке које се још увек могу користити за оцену климатских и пољопривредних корелација и вредности притиска на одређеној висини, а описао је и географске моделе разноврсних култура“.

По речима руског генетичара Иље Захарова, Вавилов је био „човек неисцрпне енергије и невероватне ефикасности“. У чланку објављеном 2005. године у листу „Journal of Bioscience“ Захаров пише: „У свом релативно кратком животу он је учинио невероватно много: у експедицијама је пропутовао цео свет, формулисао је веома важне постулате у генетици, написао преко 10 књига и обавио огроман посао у организовању система пољопривредних институција у СССРу“.

Набан је поразговарао са фармером у Етиопији који му је рекао да Вавилов „има натприродну способност да пронађе подручје са великом разноврсношћу биљних култура“. Стари агроном у Авганистану, који је још у детињству водио Вавилова у шуме дивљих јабука, причао је како је „он све схватио, а провео је нешто више од једног дана у пољу“. Заиста, Вавилов се кретао вртоглавом брзином, и често је говорио да „нема много времена, а много тога треба урадити. Треба пожурити“.

Да ли је могао Вавилов знати да жури у гроб у једном Стаљиновом логору?

Да је Николај Вавилов остао жив, Совјетски Савез не би можда редовно имао лоше приносе. Хронична пољопривредна неефикасност СССР-а имала је разорнији утицај од рата у Авганистану и на крају је довела до распада целог система.


Ракеш Кришнан Симха,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Урушавање демонократије

Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану

Руски добровољци у бици за Беланицу
Руски добровољци у бици за Беланицу

2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...

2024-07-05 07:46:07

Национални суверенитет и социјална правда
Национални суверенитет и социјална правда

Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа

2024-06-13 19:31:41

Светосавље Српство Спашава
Светосавље Српство Спашава

Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.

2024-05-19 14:31:40

НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз
НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници

2024-05-14 22:21:32

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин
Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

2024-04-15 12:49:26

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: