Др Даница Грујичић: Никада нећемо одустати од инсистирања на томе да се спроведе детаљно и научно испитивање последица НАТО агресије

Објављено: 11.02.2020.год.
фото: facebook.com/danicagrujicickcs

Заједничко тело за утврђивање последица НАТО агресије формално-правно оно и даље не постоји


Парафирањем споразума о формирању Заједничког тела за утврђивање последица НАТО бомбардовања, у јуну 2018. године, држава је послала поруку да јој је важно да истина о последицама НАТО агресије изађе на видело. И то је било све. Готово две године након што су четири министра (просвете, здравља, екологије и одбране) потписала документ о оснивању овог тела, формално-правно оно и даље не постоји. Планирано је да у његовом склопу заједнички делују стручно Међуресорно координационо тело, Савет, Национална мрежна лабораторија и Управни одбор. Споразум мора да одобри Влада Србије, али на досадашњим седницама ова тачка још није стигла на дневни ред.


На ову чињеницу упозорила је професор др Даница Грујичић, в. д. директора Института за онкологију, која уједно и један од иницијатора формирања Међуресорног координационог тела. Грујичићева је за „Политику” потврдила да статус ове групе стручњака још није решен, упркос њиховим многобројним апелима. „Споразум о конституисању потписала су четири министарства и група стручњака с друге стране. Министарство заштите животне средине је одређено као одговорно за цео пројекат. Међутим, након потписивања документа о оснивању, он није изнет пред Владу, иако је неопходно усвајање закључка о формирању координационог тела. Тако је нама из иницијативне групе објашњено”, каже др Грујичић, додајући да је превише времена прошло да би веровала да је реч о случајном пропусту и незнању.

Навела је да ће окупљени стручњаци наставити да врше притисак како би коначно ова одлука била и усвојена. Саговорница "Политике" каже да су сви они и даље спремни да се прихвате овог посла, иако се, из бирократских разлога, нису померили с мртве тачке. „Ово није пројекат који ће се радити једно лето, ово је посао који ће се дуго и темељно радити. Сви смо спремни за њега, можда више него и пре. Најважније је што се овој иницијативи из године у годину придружује све већи број научника. Никада нећемо одустати од инсистирања на томе да се спроведе детаљно, научно испитивање последица НАТО агресије”, нагласила је наша саговорница и додала је да не зна ко кочи рад Међуресорног координационог тела.

„Да ли постоје притисци ван граница наше државе, на то питање немам одговор, јер једноставно не знам, могу само да нагађам”, прокоментарисала је. Иначе, др Грујичић је, заједно с професором др Слободаном Чикарићем, основала иницијативни одбор који је предложио формирање овог координационог тела. Председник иницијативног одбора је проф. др Александар Јововић с Машинског факултета, а чланови су, између осталих, др Зорка Вукмировић и генерал Слободан Петковић, некадашњи помоћник министра одбране. Значајну подршку им је пружио и Одбор за животну средину САНУ.

Међуресорно координационо тело замишљено је као стручно тело које би искључиво с научне стране требало да испита последице НАТО агресије и да те податке представи јавности, без утицаја политике. Међутим, јавно објављивање резултата истраживања овог тела било је још један камен спотицања. Прошлог лета, неколико чланова, укључујући и др Грујичић, одбили су да потпишу изјаву о строгој тајности података. Наша саговорница каже да апсолутно стоји иза те одлуке, али да не верује да је та изјава камен спотицања, тачније разлог због којег се одуговлачи с овим послом.

„Која је сврха да урадимо испитивања која ће можда неко под притиском НАТО-а да прогласи као тајну и да никад не можемо да их користимо. Циљ је да упознамо свет са свим последицама НАТО агресије, кроз научне конференције, анализе, докторате... Наравно да постоје подаци који представљају државну тајну и да би откривање таквих података представљало опасност по безбедност државе. Наравно да нико од нас није спреман да објављује ту врсту информација”, казала је Грујичићева. Ремедијација, односно еколошки опоравак делова земље, како је појаснила, најважнији је циљ иницијативе за формирање Међуресорног координационог тела.

Једини мотиви којим се руководе су брига о здрављу грађана и остављање здраве земље нашим потомцима. „Баш због тога сваки податак који се односи на здравље грађана мора бити јаван и објављен целом свету. Не можемо дозволити да се ово испитивање претвори у тајна испитивања без резултата. С друге стране, није нам јасно ко ће одлучивати о подацима који би морали остати тајни зарад безбедности земље”, наглашава она.

Наша саговорница каже да је разговорима с представницима сва четири ресорна министра добила уверавање да су спремни да се максимално посвете испитивању последица бомбардовања и да ће уступити све ресурсе и податке којима држава располаже. Али ништа од овога не може бити спроведено док Влада не усвоји закључак о њиховом оснивању.

„Изнели смо неколико предлога покушавајући да сведемо број људи који непосредно руководе целим пројектом на минимум, међутим, те предлоге подржало је само Министарство здравља, а остали се нису оглашавали”, казала је Грујичићева. Појаснила је да су чланови иницијативе за формирање Међуресорног координационог тела већ развили методологију и начин на који тело треба да ради. Наглашава и да ће бити неопходно ангажовати велики број стручњака из различитих области, а посебно младих људи, докторанада. Ипак, тренутно најважнији задатак чланова ове групе, како каже Грујичићева, јесте да се изборе с притисцима који спречавају њихов рад.

Ускоро извештај скупштинске комисије

Само неколико недеља пре него што су министри парафирали одлуку о формирању координационог тела за испитивање последица НАТО бомбардовања, у мају 2018. именована је скупштинска Комисија за испитивање последица НАТО бомбардовања чији је председник Дарко Лакетић. Комисија је направљена по узору на парламентарну комисију у Италији која је испитивала узроке појаве малигних болести код италијанских војника који су током бомбардовања боравили на КиМ. Лакетић је више пута јавно говорио о резултатима рада Комисије, а пре око годину дана упозорио је да постоји тенденција раста малигних болести код деце узраста од пет до девет година, а која су рођена после 1999. године.

Чланови комисије разменили су искуства с члановима поменуте италијанске комисије, прикупљали су податке о броју оболелих од рака, обишли су два села крај Врања која су гађана осиромашеним уранијумом... Утврђено је да је преминула половина од четрдесетак радника комуналног предузећа који су чистили бомбардовани терен на Пљачковици. Већина је умрла од малигних болести. Разговарано је и са становницима села Братоселце које има 300 становника, а у том тренутку је код троје регистрован тумор на мозгу. Др Дарко Лакетић најавио је за „Политику” да ће ова комисија ускоро да објави свој први извештај у којем ће посланике, али и јавност, детаљно известити о резултатима рада.

Даница Грујичић је прокоментарисала за наш лист да је добро да се у Народној скупштини говори о овој теми, али да сви посланици и политичари морају да говоре само и искључиво о подацима и информацијама које су изнели стручњаци на основу научних доказа. То је, како поручује, једини начин да се избегну политизација и манипулација.

Политика

Кључне речи:

(1)

Остале вести из рубрике

Наука

Сви репрезентативци Србије освојили признања на Међународној математичкој олимпијади

На 65. Међународној математичкој олимпијади (International Mathematical Olympiad – IMO), која је од 11. до 22. јула одржана у Бату у Великој Британији, свих шест такмичара олимпијског тима Србије освојили су значајна признања.

РТ: Русија ће се борити против „дигиталног неоколонијализма“ – Министарство спољних послова
РТ: Русија ће се борити против „дигиталног неоколонијализма“ – Министарство спољних послова

Западни модели вештачке интелигенције често пружају „пристрасне“ информације чак и ако нису програмирани да то раде, тврди Марија Захарова

2024-06-06 23:02:36

Једина српска учесница Морске олимпијаде Светлана Кршљанин је међу награђенима – Братство
Једина српска учесница Морске олимпијаде Светлана Кршљанин је међу награђенима – Братство

На Морској олимпијади, коју је и ове године организовао Факултет морског и речног транспорта из Санкт Петербурга учествовало је 48 факултета и школа из Русије, једна школа из Киргистана и наша Школа за бродарство, бродогадњу и хидроградњу из Београда, коју је представљала Светлана Кршљанин, ученица првог разреда.

2024-05-21 18:33:49

У Москви представљен руски супераутомобил Rossa
У Москви представљен руски супераутомобил Rossa

У Русији је конструисан прототип будућег тркачког аутомобила Rossa, дизајнираног специјално за тркачку стазу

2023-11-25 23:33:16

РТ: Вештачка интелигенција означава „ново поглавље“ људског постојања – Путин
РТ: Вештачка интелигенција означава „ново поглавље“ људског постојања – Путин

Руски председник је изјавио да међу људима постоји „растуће поверење“ у нову технологију

2023-11-24 17:14:05

РТ: Кина све више надмашује САД у патентима вештачке интелигенције – Блумберг
РТ: Кина све више надмашује САД у патентима вештачке интелигенције – Блумберг

Пекинг тежи самоодрживости у важним технолошким секторима

2023-10-25 15:31:05

РТ: Руски научник добио Нобелову награду
РТ: Руски научник добио Нобелову награду

Алексеј Екимов је био део три истраживача награђених за откривање и развој технологије квантних тачака

2023-10-04 23:28:45

РТ: Руска сонда стигла у орбиту Месеца уочи историјског покушаја слетања
РТ: Руска сонда стигла у орбиту Месеца уочи историјског покушаја слетања

Сви системи на аутоматској међупланетарној станици Луна-25 раде нормално, саопштила је руска свемирска агенција

2023-08-17 18:56:52

Потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког центра НИС-а и Центра за истраживање и развој компаније Сонангол из Анголе
Потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког центра НИС-а и Центра за истраживање и развој компаније Сонангол из Анголе

Научно-технолошки центар компаније НИС (НТЦ) и Центар за истраживање и развој државне нафтне компаније Сонангол из Анголе (Centro de Pesquisa e Desenvolvimento da Sonangol, S.A. – CPD Sonangol) потписали су Меморандум о разумевању током посете анголске делегације домаћој нафтној компанији.

2023-08-03 19:48:53

Велики успех тима Србије на Међународној хемијској олимпијади
Велики успех тима Србије на Међународној хемијској олимпијади

Чланови екипе Србије остварили су веома запажен успех на 55. Међународној хемијској олимпијади, која је одржана од 16-25. јула у Цириху, Швајцарска. Урош Полексић из Математичке гимназије у Београду освојио је сребрну медаљу, Јанко Поповић из Математичке гимназије у Београду и Дуња Вуковић из Гимназије „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду освојили су бронзане медаље, док је Душан Ђурђевић, ученик Гимназије у Ћуприји, освојио похвалницу.

2023-07-28 18:15:30

Четири медаље и две похвале за тим Србије на Међународној математичкој олимпијади у Јапану
Четири медаље и две похвале за тим Србије на Међународној математичкој олимпијади у Јапану

На 64. Међународној математичкој олимпијади за ученике средњих школа, која се од 2. до 13. јула одржавала у Чиби (Токио, Јапан), свих шест такмичара олимпијског тима Републике Србије освојили су признања.

2023-07-14 20:21:37

Увођење напредног развоја је кључно за национални напредак Русије – Путин
Увођење напредног развоја је кључно за национални напредак Русије – Путин

Председник Русије је поздравио учеснике Форума о технологијама будућности

2023-07-09 16:31:44

Руски софтвер ће се извозити са отвореним кодом и обуком корисника — руководилац ИТ индустрије
Руски софтвер ће се извозити са отвореним кодом и обуком корисника — руководилац ИТ индустрије

Придржавање таквих принципа у извозу софтвера Русији ће дати додатне предности у односу на западна решења, изјавила је Наталија Касперска

2023-06-27 12:58:28

Руски космонаути завршили свемирску шетњу која је трајала више од 6 сати
Руски космонаути завршили свемирску шетњу која је трајала више од 6 сати

Космонаути су започели шетњу свемиром отварањем отвора модула Поиск у 17:24 у четвртак

2023-06-23 01:15:54

Јандекс покреће пробу робота-таксија контролисаног вештачком интелигенцијом у московском крају
Јандекс покреће пробу робота-таксија контролисаног вештачком интелигенцијом у московском крају

У складу са важећим законом, робо-такси ће имати пробног возача у возилу који ће пратити безбедност сваког путовања

2023-06-07 18:15:32

Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима
Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима

Указ, који је потписао премијер Михаил Мишустин, објављен је у понедељак на званичном сајту правних информација

2023-05-31 01:28:55

Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи
Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи

Поред анализе негативних последица по здравље људи и екологије европског континента говорило се и о употреби осиромашен уранијума у циљу борбеног дејства и његов испоруке на тло зараћених земаља.

2023-05-30 23:34:28

Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру
Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру

Одликовање ће бити додељено за заслуге у истраживању свемира

2023-05-28 13:01:28

НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије
НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије

Проф.др Мирослав Марић, председник Друштва математичара Србије, захвалио је партнерима на подршци коју добијају млади математичари.

2023-05-25 11:51:07

Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а
Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а

Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, истакла је значај улагања у науку и образовање и навела НИС као добар пример такве праксе.

2023-05-24 18:18:24

ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А
ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А

Улаз бесплатан за све посетиоце

2023-05-19 02:52:58

Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев
Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев

За нас је веома важно да активно радимо на замени стране опреме домаћим еквивалентима, изјавио је заменик председника Савета безбедности Русије

2023-05-17 17:43:01

Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а
Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а

  Шеснаести Фестивал науке биће одржан у новом термину, од 17. до 19. маја, у хали 4...

2023-05-16 16:05:50

Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму
Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму

Највећи регионални научни догађај уз подршку НИС-а

2023-04-27 20:58:23

rt nauka
baner rakija desno nauka
baner apartman desno / nauka
baner obzor desno - nauka

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: