Ешалон у униформама Српске војске из Првог светског рата на паради поводом Дана Републике Српске у Бањалуци, фото: Восток
„Живела Српска војска, живио краљ Петар Ослободилац“
Српска војска је пре 104 годинe ушла у Бањалуку и ослободила је од аустро-угарских окупатора. Данас се обележава дан уласка Српске војске у овај град. Уласком Српске војске, Бањалука је, после више векова проведених под турском и аустро-угарском окупацијом, поново постала слободан град.
Након пробоја Солунског фронта, 15. септембра, 24.000 српских добровољаца са простора БиХ учествовало је у ослобађању Србије, а потом и Босне и Херцеговине и свих територија које ће ући у састав новонастале државе Краљевине Југославије.
Војска је дошла под командом мајора Драгољуба Бајаловића, команданта Првог батаљона 13. пешадијског пука "Хајдук Вељко". Њега је на станици поздравио добродошлицом председник новоизабраног Народног већа свештеник Никола Костић, а одмах и подначелник Паво Гргић, понудивши му со и хљеб.
Улазак српске војске у Бањалуку 1918. године
Председник Народног већа, Никола Костић, ступајући пред мајора Бајаловића са сузним очима које су одавале неограничену радост и љубав виде велике ослободиоце и поздравио га речима:
"Жељно очекивана, браћо, добро нам дошли. Вjекови су вас изгледали, гусле су вас дозивале, храбри јунаци гинули с именом вашим на уснама, многе су се руке потајно шириле, да вас приме у загрљај. И, ето, испуњен је дуго сањани сан. Први пут ступа нога српског војника на тло крваве Крајине, хајдучко коначиште Петра Мркоњића, благословене нека су ваше стопе. Процвjетаће њиве и ливаде, пропjеваће шуме и лугови, заиграће коло браће од три имена и три вjере, заориће се химна слободе, силна, громка, никад не чувена. Ви, јунаци, који носите ране с небројених крвавих бојишта, чија је племенита крв текла за слободу нашу, ходите у наш загрљај. Остало је још јаких мишица да вам помогну доградњу велике домовине. И сестре ваше, чију неограничену љубав уживате, дошле су да вас оките цвијећем, да вам изразе сестринску милошту, милошту у пјесми опјевану какве равне у свијету нема. Мала је људска ријеч у овом часу гђе историја говори. Сувише су силни осјећаји да би их могла уста изразити. Мада би срца наша извадили, она би вам показала трзаје наше велике радости".
И док је Костић изговарао ове дирљиве речи, непрегледна маса непрестано је одушевљено клицала: "Живела српска војска, живио краљ Петар Ослободилац".
Дочек за ослободиоце
За почетак Првог светског рата везана је једна занимљивост. Наиме, по објављивању рата Србији, Аустро-Угарска је у Бањaлуци похапсила све виђеније Србе и оптужила их за велеиздају. Слободу за њих је успио да издејствује Алфонс XIII, тадашњи краљ Шпаније, и то преко своје мајке, Марије Кристине, која је била пореклом са аустријског двора. Захвална Бања Лука и данас има улицу у самом центру града која носи име овога владара.
У току новембра Српска војска ослободила је највећи дио територије БиХ, а 21. новембра, на Аранђеловдан, ушла је и ослободила Бањалуку, a уласком Српске војске окончана је Аустро-Угарска окупациона власт у Бања Луци.
Српска војска је након пробоја Солунског фронта 15. септембра 1918. године за само 45 дана прешла више од 500 километара и 1. новембра ослободила Београд и целу Србију, а 21. новембра, на Аранђеловдан свечано ушла у Бањалуку.
Настојећи да пружи пуну подршку раду здравствених установа у нашој земљи, компанија НИС донирала је 15 милиона динара за набавку савремене медицинске опреме за одељења гинекологије Дома здравља Нови Сад и Завода за здравствену заштиту студената у том граду.
Компанија НИС подржала је међународни Кошаркашки камп „Каста“ у којем ће ове године боравити око 1.000 учесника, међу којима и 60 деце са Косова и Метохије.
Тог илинданског јутра 1993. године хеликоптер ХТ-40, након што је одобрен лет за превоз рањеника од Бање Луке према Београду, на ВМА, извршено је укрцавање рањеника у хеликопер, контрола од стране официра за везу међународних снага за контролу и надзор провођења Резолуције УН о забрани летења у ваздушном простору БиХ.
Компанија НИС добитник је специјалне плакете дневника „Вечерње новости“ намењене удружењима и компанијама које годинама континуирано помажу друге и подстичу на племенита дела. Специјална плакета НИС-у уручена је у оквиру јубиларне, 60. традиционалне акције овог дневног листа под називом „Најплеменитији подвиг године\" одржане данас у Скупштини Града Београда.
„У Србији добар пример значајног склоништа слепих мишева које је угрожено функционисањем и ширењем каменолома је Хаџи-Проданова пећина код Ивањице у западној Србији“