Његова светост Патријарх српски г. Порфирије служио је данас, 28. јуна 2021. године, на Видовдан, Свету архијерејску литургију у манастиру Грачаница уз саслужење: Епископа милешевског Атанасија, изабраног Митрополита црногорско-приморског Јоаникија, Епископа рашко-призренског и косовско-метохијског Теодосија, Епископа пакрачко-славонског Јована, Епископа аустралијско-новозеландског Силуана и Епископа ремезијанског Стефана.
У беседи након читања Светог јеванђеља Патријарх српски г. Порфирије је казао да се данас радује небо и земља, “радујемо се и ми са читавом Црквом Божијом, са анђелима на небесима и са Светима који су на земљи:
“Радујемо се и ми сабрани овде браћа епископи заједно са вама, наша срца и наше душе су испуњене радошћу Духа Светога јер нас је Господ сабрао да прославимо Видовдан, да прославимо оно што Видовдан носи собом, што је био, што јесте и што ће бити. Да прославимо и седам векова од постојања овог бисера, ове лепотице, цркве Грачанице коју је подигао Свети краљ Милутин”, рекао је Патријарх Порфирије.
Свјатјеши је казао да сваки пут када дођемо на Косово и Метохију знамо да смо се вратили у дом Очев:
“О томе сведочи света Грачаница, Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Богородица Љевишка, толико светиња свједоче о томе да је ово наш дом- Косово и Метохија – земља у којој смо се родили за Христа, и стекли много тога што други или не могу или не желе да разумеју. Грачаница и светиње које смо побројали јесу светска културна баштина, али светско као такво, по себи, не постоји, ако негде није поникло, ако нема своје име и презиме. Наша имена и презимена јесу, Грачаница, Дечани, Пећка патријаршија, Света Тројица, Девич, Богородица Љевишка.. Косово и Метохија. Наше име и наше презиме јесте Православна црква”, поручио је Патријарх.
Иако то јесу драгуљи културне светске баштине, нагласио је, пре свега они су “баштина наших отаца, наша баштина, баштина Срба православних и то не треба никоме да смета” јер “свако има своју баштину, културу, свако се на неки начин Богу моли”. Ми православни Срби се молимо хришћански, православно, Христу распетоме и васкрсломе и тај дар смо добили од Бога, а други су добили другачији, али то не значи да, како је казао, дарови различитости треба да буду повод за сукобе, неспоразуме, раздвајања. Даље је објаснио да различитости јесу управо дарови, те да сама реч “дар” значи да је то нешто што смо добили како би га умножили и кроз то иступили из себе и даровали себе другима.
“Али исто тако и они други, другачији, који стварају своју баштину и постају, такође, део културне светске баштине кроз свој дар, кроз умножавање онога што су од Бога добили, нама се откривају. Ми их кроз то упознајемо и прихватамо. А Црква пред којом стојимо, треба ли икоме говорити чија је баштина?! Грачаница јесте наше око, наше уши, наше срце. То је оно за шта се кнез Лазар на Видовдан определио, изабрао је веру у Христа, а не вечеру. Определио се кнез Лазар за Грачаницу, да има уши, очи, да има срце”, беседио је поглавар СПЦ.
Запитао је оне, који кажу да треба да се одрекнемо Грачанице и светиње на КиМ, Косова и Метохије, да ли би они пристали да им ископају око, одсеку уши, ишчупају срце:
“Знамо ми добро да не би сте пристали, а хтели бисте то од нас. Ми чујемо, гледамо, осећамо, Видовданом и Грачаницом, а то значи Христом, то значи Христовим Јеванђељем – то је Видовдан. Бог Христос на првом месту. То је унутарња, духовна борба за суштинско слободу, слободу од сваког тиранина, коју сеје нечастиви по земљиној кугли. Слобода од бирања било чега што је пролазно, слобода од сваке врсте идола, слобода од избора комфорног и лаког живота, по цену да изгубимо оно што јесмо, своје срце, очи и уши. Ми, гледајући Видовданом и Грачаницом, гледамо Христом и Његовим заповестима, стога све људе видимо као своју браћу”, поручио је Свјатјејши Патријарх Порфирије.
Данас је у Грачаници молитва за читав свет, рекао је Патријрх, “сусрећемо се са другима кроз Јеванђеље Христово”:
“Има браће епископа из Аустралије, Хрватске, Црне Горе, одавде из Србије. И свугде имамо прилику да срећемо друге и другачије, али не пристајемо да успостављамо са њима однос на било којој основи осим основе и оквира Цркве. Не желимо да ступамо с њима у контакт без нашег претходног контакта из заједнице са Христом. Зато и браћу Албанце видимо као своју браћу. Сигуран сам да се можемо итекако не само разумети него живети заједно, расти и градити, само нека нас не уче миру и заједници, онима који сеју раздоре међу људима, а имају само неке нама стране, далеке, овоземаљске интересе.”
Ми Православни Срби, ако смо Христови и ако смо у Христу, са свима смо браћа, и у Аустралији, и у Хрватској и у Црној Гори..
“И са Аустралијанцима, Мађарима, Американцима, Хрватиима, браћа су и Срби и Црногорци, нека се свако осећа како хоће, али ако смо у Христу онда јесмо браћа. Али ако неко неће да буде са нама брат, будући да је Христос нама на првом месту, ми њих видимо као своју браћу. То је парадокс, знам да ће неко рећи то је утопија, али то је дан Видовдан, када бирамо веру, а не вечеру, то јест када и вечера добија свој духовни смисао и значај, продужетак и у вечност, онда када извире из вере”, казао је Патријарх српски.
Подсећајући на песму Десанке Максимовић о Грачаници, Патријарх Порфирије је поручио да постоји дом Очев, ове светиње косовско-метохијске, ова земља и да треба свако од нас да дође и долази и да разуме да је странствовао, да је био изван себе, далеко од дома Очевог и од своје браће.
“Нека би Господ дао да овде долазимо да се обнављамо, да се молимо Богу за мир читавог света, да пре свега Господ нама подари мир. Али онда и свима онима око нас, људима који живе на овом простору, да разумеју да нико не може без другога, да смо сиромашни када смо сами, да смо потребни једни другима да изграђујемо једни друге, доприносимо једни другима. Да Господа да ту спознају свима који живе на Косову и Метохији, али и нама где год да се налазимо. Да нам да то осећање да кад је Бог на првом месту све ће бити на свом месту. Да знамо долазећи овде, као што је каже данашње Јеванђеље, ако хоћемо да будемо Христови многи нас неће разумети, биће против нас, хтеће да нам нанесу и зло. Пре нас, за нас, Господ је распео себе на крсту, победио свако зло и показао да смо створени овде на земљи, ту имамо свој почетак, али за Царство небеско”, закључио је Његова светост Патријарх српски г. Порфирије у манастиру Грачаница.
Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више од половине.
У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације као средства за контролу информативног окружења.
У Москви је данас отворен Форум мултиполарности, чији учесници разговарају о борби за праведни свет, без хегемоније „колективног Запада“. На скупу се окупило више од 300 представника интелектуалне елите из 130 земаља.
За готово 600 малишана широм земље обезбеђена је нова зимска опрема захваљујући заједничкој хуманитарној акцији КК Партизан и компаније НИС. Топле зимске јакне и обућа, плишане играчке и слаткиши, ове зиме стижу до деце из социјално угрожених категорија из Београда, Новог Сада, Краљева, Чачка, Трстеника, Врњачке Бање, Рашке, Крушевца, Суботице, Сомбора и других градова широм Србије.
Чудотворна икона Мајке Божије, Умекшање злих срца стигла је у Србију у организацији фондације Светог Романа из Москве, у среду 24. јануара 2024. године.
Компанија НИС отпочела је четврту сезону NIS Energy програма у оквиру које ће 23 полазника имати прилику да направи своје прве кораке у каријери у тиму који чини око 12 хиљада запослених широм Србије. Полазнике током годину дана рада у компанији очекују практична обука, посета секторима компаније НИС, теоријска предавања од стране водећих стручњака из индустрије, али и тренинг „меких“ вештина уз посете важним активама компаније, међу којима су рафинерија у Панчеву и бензинске станице НИС-а. Након завршетка програма, полазницима се отвара и могућност сталног запослења у НИС-у, уколико за то постоји обострани интерес.
Настојећи да пружи пуну подршку раду здравствених установа у нашој земљи, компанија НИС донирала је 15 милиона динара за набавку савремене медицинске опреме за одељења гинекологије Дома здравља Нови Сад и Завода за здравствену заштиту студената у том граду.
Компанија НИС подржала је међународни Кошаркашки камп „Каста“ у којем ће ове године боравити око 1.000 учесника, међу којима и 60 деце са Косова и Метохије.
Тог илинданског јутра 1993. године хеликоптер ХТ-40, након што је одобрен лет за превоз рањеника од Бање Луке према Београду, на ВМА, извршено је укрцавање рањеника у хеликопер, контрола од стране официра за везу међународних снага за контролу и надзор провођења Резолуције УН о забрани летења у ваздушном простору БиХ.