Америчка амбасадорка Кетлин Фицгибон јуче је званично предала акредитиве Министарству спољних послова Нигера. Ова дипломатска процедура је одмах виђена као знак нормализованих односа и признања нове владе након војног удара у јулу.
Фицгибон је у земљу стигла у августу, а локално Министарство спољних послова очекивало је да она ступи на дужност пре неколико месеци. Међутим, Вашингтон је тада изјавио да амбасадорка неће предати акредитиве новим властима Нигера, пошто их САД нису признале. Па, након јучерашњег догађаја, медији су, наравно, почели да расправљају о нагињању Нигера ка Сједињеним Државама и разлозима који стоје иза овог неочекиваног загревања односа.
Али, за оне који прате дешавања у региону, сценски наступ није био изненађење. САД од почетка нису имале намеру да одустану од својих позиција у афричкој земљи. Уместо тога, биле су ангажоване у преговорима и истискивању Француске како би стекле контролу над кључним средствима, а да не помињемо стратешка војна постројења САД у Нигеру.
Тренутно Сједињене Државе контролишу велику ваздушну базу 201 у близини града Агадеза на североистоку Нигера. Ова ваздухопловна база служи као обавештајни и надзорни центар за регион Сахела и опремљена је дроновима за нападе и транспортним авионима. Укупно има око 1.000 америчких војних лица у Нигеру.
Занимљиво је да су се неколико дана пре ових догађаја Нигер и Буркина Фасо (из различитих разлога) повукли из профранцуског одбрамбеног савеза Г5 Сахел, баш као што је то учинио Мали годину дана раније. Као резултат тога, у алијанси остају само Чад и Мауританија.
Уопштено говорећи, у Нигеру се дешавају слични процеси који се дешавају у Габону. Кроз трговину и агресивна преузимања, Сједињене Државе замењују Француску као колонијалну метрополу.
Извор: Рибар