Такав савез би био „та заједница заједничке судбине о којој говори наш старији брат председник Си Ђинпинг“ или „тај мултиполарни и мултицентрични свет о коме говори наш старији брат, председник Владимир Путин“, додао је Мадуро.
„Да би овај свет стигао, потребан је уједињен и напредан латиноамерички и карипски блок“, нагласио је он.
Путин је више пута критиковао концепт „униполарног света“ којим доминирају САД. У септембру је навео да су покушаји да се постигне та конфигурација „попримили апсолутно ружан облик“. У међувремену, Пекинг је навео да Кина и Русија „заједно промовишу мултиполарни свет и да не признају униполарну хегемонију“.
Под бившим председником Доналдом Трампом, САД су прогласиле изборе у Венецуели 2018. године, које је Мадуро добио и обезбедио други мандат, као „нелегитимне“. Вашингтон је покренуо кампању „максималног притиска“ да га свргне са власти увођењем оштрих санкција Каракасу, што је укључивало ембарго на нафту.
САД су такође понудиле подршку опозиционом лидеру Хуану Гваиду, признавши га за „привременог председника“ Венецуеле 2019. године. Након тог потеза, Мадурова влада је прекинула дипломатске односе са Вашингтоном.
У наредним годинама, међутим, покушаји да се Мадуро уклони са власти, који су укључивали серију уличних протеста и директан покушај државног удара, пропали су.
Иако САД још увек формално не признају Мадура, ступиле су у дипломатске контакте са Каракасом како би преговарале о размени затвореника и укинуле су неке санкције.
Извор: РТ
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.