vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
30. окт. 2018, 14:09 / Животињски свет

РТ: За протеклих 40 година планета Земља изгубила 60% дивљих животиња

РТ: За протеклих 40 година планета Земља изгубила 60% дивљих животиња
фото: ©Artur Widak/ZUMAPRESS.com globallookpress.com / RT
РТ: За протеклих 40 година планета Земља изгубила 60% дивљих животиња
фото: ©Artur Widak/ZUMAPRESS.com globallookpress.com / RT


Извор: Восток / РТ

Током протеклих 40 година планета Земља је изгубила 60% својих сисара, птица, риба, гмизаваца и водоземаца, наводи се у извештају Светске фондације за природу (WWF).

Наводи се да су закључци направљени на основу анализе података о стању 16.704 популације од 4005 врста кичмењака од 1970. до 2014. године.

"Најновији подаци према индексу "Living Planet Index" показују запањујуће смањење популације дивљих животиња - пад од 60% за око 40 година", рекао је директор Светске фондације за природу Марко Ламбертини.

Он је податке назвао мрачним сигналом и главним показатељем притиска човека који врши на планети.


Највећи пад (89%) забележен је у тропским деловима Јужне и Централне Америке, према подацима истраживања. Такође је значајно смањен број представника слатководних врста (83%).


У извештају се наглашава да се деструктивни утицај човека на природу још увек може зауставити. У том смислу, 2020. година биће посебно важна када ће лидери земаља проценити напредак у три кључна глобална уговора - Циљеви одрживог развоја, Париски споразум и Конвенција о биолошкој разноврсности.

Недавно је у Кенији угинуо и последњи примерак северног белог носорога.

Светска фондација за природу предвиђа да ће две трећине дивљих животиња изумрети до 2020. године.

Главни разлог, поред климатских промена је и почетак антропоцена - нове геолошке ере, коју карактерише доминантни положај човека на планети.

"Нисмо више мали свет на великој планети. Сада смо велики свет на малој планети коју смо довели до засићења", каже професор Јохан Рокстром.

Поред тога, број животиња се драстично смањује криволовом и загађењем животне средине.

Истраживачи примећују да ће смањивање броја дивљих животиња негативно утицати на људе и чак довести до сукоба између људске врсте. Притисак људи постаје претња природним ресурсима од којих зависи човечанство, што доводи до повећаног ризика од несташице воде и хране, као и борбе за ресурсе, сматрају научници.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација