Музеј у тајној бази: Пет најзанимљивијих бункера у Русији

Објављено: 18.07.2020.год.
фото: Музеј


Подморничка база, тајни архив Министарства спољних послова и Стаљинова лична склоништа... Ови бункери некада су чувани у најстрожој тајности, тако да чак ни људи који су живели у њиховој близини деценијама о томе ништа нису знали, преноси 
Russia beyond.

1. Стаљинов бункер у Самари

Владимир Смирнов/ТАСС


Изградња бункера за који је јавност сазнала тек 1990. године почела је на јесен 1941. за време Другог светског рата. Овај тајни објекат, који се налази испод данашње Академије културе и уметности, а тадашњег Обласног комитета КПСС, био је намењен пре свега за Стаљинову евакуацију у случају крајње нужде или, како се наводило у одлуци државног комитета одбране, „у зависности од околности“.


На изградњи бункера радило је 2900 радника и око 800 инжењера. Свако од њих потписао је гаранцију да до краја живота неће саопштити информацију о државној тајни. Зато људи који су живели у околини нису ни слутили шта се ноћу гради иза ограде. Градитељи су радили у две смене, многи су и спавали ту, у подземним просторијама бункера. Не зна се тачно када је бункер завршен. Једни тврде да је предат на коришћење тек у јануару 1943. године, док други кажу да је завршен већ до краја 1941.

Такође се не зна да ли је Стаљин икада боравио у бункеру. У сваком случају, његове димензије су импресивне. Дубок је 37 метара (висина 11-спратнице), а само у сали за заседања могло је да се смести до 115 особа.

Данас га обилазе туристи, који могу да виде и подземно степениште и Стаљинов лични кабинет.

2. Објекат 825 хидротехничке намене (ГТС) на Криму

Станислав Красильников/ТАСС


Након што су 1953. године на Хирошиму и Нагасаки бачене атомске бомбе, у Балаклавском заливу почела је изградња склоништа за подморнице. База је завршена тек осам година касније, 1961. године, али резултат је био импозантан. Ту је од нуклеарног напада могло да се склони девет малих или седам средњих подморница, као и око хиљаду људи.

Дуги низ година објекат је служио као база за поправку и одржавање подморница. Оне су ноћу улазиле у заклон, а ујутро полазиле на дежурство са новим резервама горива, кисеоника и муниције. Јавност је за ово место сазнала тек 1994. године, када је Крим још био у саставу Украјине. Тада су локални криминалци опљачкали објекат. Почетком 2000-их у тајној бази је отворен музеј и туристи су добили прилику да се прошетају лавиринтима грађевине и погледају поставке о њеној историји.

3. Бункер 703 Министарства спољних послова СССР-а у Москви

Petr.efimenko (CC BY-SA 4.0)


Један од објеката Министарства спољних послова који је најстроже држан у тајности тек 2008. године је престао да буде државна тајна. Споља изгледа као обична сива кућица у московским уличицама, са оближњим обдаништем и црквом. Крајем 40-их изнад места где је касније направљен бункер, градила се кружна линија метроа и све је било ограђено. Када је метро завршен, под земљом су остали технички тунели. На њиховој основи је подигнут бункер, завршен 1961. године.

Ту је смештен главни специјални архив Министарства спољних послова. Деценијама су се на полицама у бункеру чувале копије докумената и уговора. Излаз за евакуацију водио је право у метро.

2005. године у бункер је почела да продире вода, јер дуго није био реновиран. Министарство спољних послова је евакуисало документе и планирало да грађевину реконструише. Међутим, схватили су да им више није потребна. 2018. године предали су је организацији ветерана, која је у њему направила први музеј војних утврђења у земљи. Његови главни експонати су макете одбрамбених објеката и документа посвећена изградњи првих совјетских бункера.

4. Бункер 42

Legion Media


Рад на пројекту командног пункта ваздухопловног штаба у случају нуклеарног бомбардовања у Таганском рејону Москве почео је још 1947. године по Стаљиновом наређењу. Објекат је био завршен тек 1956. године, после Стаљинове смрти, и имао је колосалне размере. Био је то вертикални бункер дубок 18 спратова са просторијама површине 7 хиљада квадратних метара.

Бункер је коришћен у предвиђене сврхе све до 1986. године. Са овог места војно руководство је командовало бомбардерима који носе нуклеарно наоружање. 2006. године на месту бункера су отворени музеј и ресторан. Данас у некада крајње скривеном објекту деца и одрасли могу да погледају симулацију експлозије нуклеарне бомбе, испаљивања нуклеарне ракете и да играју тематске потраге.

5. Стаљиново склониште у Москви

Борис Кавашкин/ТАСС


Бункер који изнутра више личи на дворац подигнут је 30-их година 20. века. Како би се маскирао улаз у склониште Врховног Главнокомандујућег, планирано је да над бункером буде подигнут стадион са 120 хиљада седишта и Свесавезни фискултурни комплекс.

План изградње стадиона није остварен. До 1939. године завршен је само подземни део грађевине, који је постао Стаљинов резервни командни пункт.

Командни пункт чине сала за заседања са куполом, мали радни кабинет и трпезарија у грузијском стилу. Објекат је повезан са Кремљом подземним тунелом дугим 17 километара. Сам Стаљин је у бункеру био само два пута: када је обишао објекат 1941. године и крајем новембра-почетком децембра исте године, тада већ како би радио са заштићеног места.

Викторија Рјабикова,  Russia beyond

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату
Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату

На совјетске крилате везисте на бојном пољу често су кидисали специјално обучени немачки јастребови и соколови.

2021-12-05 13:48:26

Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године
Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године

Једном, много пре завршетка рата, совјетске снаге нашле су се само неколико километара од фирера. Међутим, оне о томе нису имале појма.

2021-11-28 15:00:33

Колико етничких заједница живи у Русији?
Колико етничких заједница живи у Русији?

Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.

2021-11-21 07:01:39

РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету
РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету

Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало...

2021-11-16 06:53:25

Зашто су савременој Русији потребни козаци?
Зашто су савременој Русији потребни козаци?

Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?

2021-11-06 09:07:18

Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а
Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а

Владимир Путин користи најсавременију председничку лимузину руске производње од 2018. године, а нови документарац РТ-а сада...

2021-11-05 14:00:19

Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?
Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?

2021-10-24 07:54:56

Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију
Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију

У Русији има четрдесетак затворених градова и отприлике 1,5 милиона становника који у њима живе далеко од очију јавности.

2021-10-10 13:23:09

Пет најзначајнијих руских владарки
Пет најзначајнијих руских владарки

Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти...

2021-10-10 13:10:25

Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?
Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?

Где су нестале десетине хиљада белих емиграната у послератној Југославији?

2021-09-19 09:48:54

„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку
„Десет Стаљинових удараца“ који су оборили нацистичку Немачку

Ове крупне операције совјетских трупа фактички су биле пресудне у победи Антихитлеровске коалиције над Силама Осовине у Другом светском рату.

2021-09-19 09:29:31

Савети за преживљавање од човека који је пешице прешао Урал
Савети за преживљавање од човека који је пешице прешао Урал

Уралске планине одвајају европски део Русије од њеног источног дела. Овај планински венац пружа се од јужне границе земље све до северних мора. Истраживач Олег Чегодајев прешао је овај пут пешице како би људима приближио планину коју толико воли.

2021-09-12 09:21:01

Кост у грлу Вермахта: Једини део совјетске границе преко којег Немци нису успели да продру
Кост у грлу Вермахта: Једини део совјетске границе преко којег Немци нису успели да продру

Немачка војска лако је прошла совјетску границу скоро на читавој њеној дужини и за само неколико недеља продрла у дубину совјетске територије. Само на крајњем северу земље све до краја рата није успела да пробије одбрану Црвене армије.

2021-08-29 09:58:37

РТ: Потпредседник САД посетила вијетнамски споменик посвећен хватању непријатељског пилота Џона Мекејна... мислећи да је то споменик њему
РТ: Потпредседник САД посетила вијетнамски споменик посвећен хватању непријатељског пилота Џона Мекејна... мислећи да је то споменик њему

Потпредседник Сједињених Америчких Држава Камала Харис је током посете Вијетнаму запала у низ културних незгода, што...

2021-08-26 09:02:23

„Лабудово језеро“ на тенку
„Лабудово језеро“ на тенку

На полигону Алабино код Москве, другог дана тенковског биатлона на Међународним војним играма, такмичење је завршено...

2021-08-25 08:12:44

Колико је стара Русија?
Колико је стара Русија?

Актуелна држава ове године пуни 30 година. Али, њени историјски почеци се везују за 862. годину.

2021-08-08 07:43:59

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости:
Фото дана Доњецк

Доњецк