Традиционално руско песничење: Девет корака до звања главног табаџије у масовним тучама

Објављено: 29.11.2017.год.
Реконструкција традиционалне битке песницама у Измајлову, Москва фото: Legion Media / Russia beyond


Песничење као врста руске разоноде се не може ни са чим упоредити. Два табора голих до појаса јаких мушкараца се забављају млатећи једни друге. Организоване туче су постојале одувек као резултат основних особина руских мушкараца: они су снажни, не знају за страх и цене пријатељство.

1. Сачекај празник

Трациционалне борбе песницама су се организовале за време великих празника, али посебно за Нову години или Масленицу (недељу пред Велики пост), и пре почетка пољопривредне сезоне, на симболичном прелазу из старог у ново.

Историчари се слажу да су паганске туче симболизовале борбу између старог и новог живота. Учесници туче би се поделили у две групе, а постојале су и индивидуалне „један на један“ борбе као врста загревања за главну битку.

2. Знај своја права

Руска православна црква је увек била против песничења због његових паганских корена. Власти су такође осуђивале ову разоноду али и гледале кроз прсте, јер песничење се могло разматрати и као начин припреме мушког становништва за ратовање.

Црква је средином 18. века тражила да се масовне туче законски забране, али Сенат је одбио, сматрајући да се ради о здравој мушкој традицији, док би било каква забрана само наљутила народ. Чувари реда нису могли ама баш ништа када би се око 500 људи окомило песницама једни на друге.

3. Окупи свој тим

Кадар из филма „Сибирски берберин“ Никите Михалкова.

Борбе песницама су се одвијале углавном зими на залеђеном језеру, или топлијих месеци на пољани. Најпопуларније борбе су биле оне масовне, табор против табора, или како Руси кажу, „зид на зид“ (стенка на стенку). То је могла бити, на пример, туча између становника леве и десне стране села, или два суседна села.

У градовима су биле честе туче занатлија – месари против обућара, или радници једне фабрике против радника друг фабрике. У 19. веку је на тај начин могао лако да се добије посао. Власници фабрика су волели да запосле јаке људе, који би се доказали у тучи. Победити у тучи раднике фабрике конкурента је била велика част.

4. Тактика

Сваки „зид“ је имао свог предводника, човека кој је окупљао борце уочи туче и смишљао тактику. Попут чувања снага главне „наде“ до најважнијег, пресудног момента.

5. Спавај, једи и обуци се прикладно

Песничење није захтевало посебан тренинг. Искуство се могло стећи само у акцији. Дан пре окршаја људи су ишли у бање, добро спавали и јели. Алкохол пре туче нису пили. Сви су схватали озбиљност догађаја и то да је лако могло да се заврши нечијом смрћу. Да би ударци били мекши носиле су се капе и рукавице.

Туче су посматрали сви житељи села. Био је то прави вашарски догађај, продавала се храна, пиће, свирало се и певало. Долазили су и племићи, падале су опкладе.

Неки представници аристократије нису имали ништа против да и сами мало машу рукама. Гроф Фјодор Ростопчин, градоначелник Москве у време рата против Наполеона је тренирао енглески бокс и волео да се бије. Кнез Григориј Орлов, љубавник Јекатерине Друге је био напрасити човек и табаџија.  

6. Почетак у великом стилу

Илустрација из 19. века

Као што се данас боксери пробијају кроз публику до ринга, тако су се и тада учесници песничења шепурили главном сеоском улицом. Затим би се поделили у две групе и почињали да добацују једни другима све и свашта. Засвирала би хармоника због подизања морала. Дечаци са обе стране би се упустили у своју тучу, затим младићи, а прави шоу је почињао када се узму у коштац одрасли, породични људи.

7. Чиста борба

Смисао руског песничења никада није био у искаљивању беса или у победи било којом ценом. Да би се избегле трагедије постојала су правила.

1) Не ударај онога који лежи, клечи или обилно крвари;
2) Не нападај гледаоце и пролазнике;
3) Не нападај никога ко није окренут лицем према теби;
4) Не стављај тешке предмете у рукавице. Ако би неко прекршио ово правило, тукли би га сами чланови његовог тима и забранили му да икад поново учествује у борбама. А учешће у песничењу је част сваког мушкарца;
5) Твоје једино оружје је песница (ударци ногама или било каквим предметима су недозвољени);
6) Учесник туче није смео да пређе на другу страну, макар и борба трајала целе ноћи и наставила се следећег дана.

8. Паузе

Неки празници су заиста дуго трајали, и туча је могла да се настави сутрадан. Обично је почињала после подне и одвијала се уз једну или две паузе до увече, да би је наставили наредног дана. За време паузе противници су могли заједно да попију, разговарају, одмарају се, забављају, расправљају о тучи и смеју се. Важно је било показати да се ради о здравој забави и нормалним људским односима, а не о мржњи.

9. Победи и купај се у слави

Празник у Суздаљу

Након неколико окршаја постало би јасно која је страна јача. Слабије су јурили чак до краја села. То се већ сматрало доказаном победом. Затим су се сукобљене стране окупљале на заједнички ручак и испијање алкохола. Победнички тим је уживао славу, добијао сву женску наклоност  и поштовање старијих. Наравно, само до наредне туче.

Георгиј Манајев,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе

Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство
Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство

„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.

2024-04-06 23:56:31

Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику
Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику

Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот

2024-03-28 12:57:46

Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?
Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.

2024-02-10 18:09:14

Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76
Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76

Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

2024-02-04 20:20:08

Јубилеј домаће рафинерије нафте
Јубилеј домаће рафинерије нафте

На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву

2023-12-14 14:17:48

Упознајте девојку из бајке
Упознајте девојку из бајке

Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.

2023-12-12 19:22:42

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам
Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

2023-11-28 16:52:13

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у
Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у

Оправдања покојног џихадисте за нападе на Америку изазвала су похвале на ТикТоку усред рата између Израела и Хамаса

2023-11-17 00:50:08

Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру
Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру

Погон за припрему и транспорт нафте и гаса, Рафинерија гаса или Дегазолинажа Елемир, како се најчешће ово постројење компаније НИС називало кроз историју, прославља 60 година постојања.

2023-11-14 12:46:51

Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел
Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел

Они који живе у земљи мање су спремни да нађу посао након што су прешли на издашне накнаде

2023-11-05 13:52:55

РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање
РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање

Непрофитна организација Америчког пројекта безбедности упозорила је да тренутни трендови представљају „страшну претњу“ оперативности оружаних снага

2023-10-21 20:14:47

15 неочекиваних чињеница о Русији
15 неочекиваних чињеница о Русији

Најчудније, најсмешније и сасвим неочекиване чињенице о највећој земљи на свету

2023-10-15 22:06:46

Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?
Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?

Још од средњег века многи народи су маштали да открију најкраћи пут од Европе преко Северног леденог окана до Далеког истока и Кине. Руси су то спровели у дело

2023-09-28 17:17:38

Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата
Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата

Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не

2023-09-27 15:01:04

На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо
На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо

У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.

2023-08-04 19:37:02

Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу
Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу

Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике

2023-07-13 11:40:40

Восток у дому најстаријег руског ветерана
Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

2023-05-09 15:08:53

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: