Русија има једини пловећи космодром на свету. Зашто је он био проблем?

Објављено: 21.11.2020.год.
фото: © Виталий Ањков/Спутник/ Russia beyond

Још почетком овог месеца постојала је могућност да ова јединствена платформа заврши као старо гвожђе. А сада је одлучено да се у њу уложе милијарде.


Пловећи космодром „Морски стартˮ је распламсао многе наде откако се нашао у власништву руске компаније. Као прво, био је то једини космодром у приватном, а не државном власништву, као и једини пројекат „тешкеˮ приватне космонаутике у Русији. Као друго, Русија га није набавила без муке. Као треће, нико осим Русије на свету нема пловећи космодром, пише Russia beyond.

Последњи фактор је највише распаљивао фантазију. Јер мобилни космодром усред Тихог океана омогућава да се ракете лансирају директно са екватора. Ако се космодром налази на екватору, са њега се може лансирати већи терет уз максимално ефикасно коришћење енергије ротације Земље. То је јединствени пројекат, предмет зависти чак и за Илона Маска.

Како је Русија дошла до космодрома?

Првобитно је то био међународни пројекат, мада са руским „коренимаˮ. 1993. године идеја за овакав космодром настала је у водећој руској корпорацији за производњу ракета „Енергијаˮ, али компанија није имала новац за пројекат. Тада је одлучено да се укључе страни партнери. Акције су подели бббли амерички „Боингˮ (40%), руска „Енергијаˮ (25%), украјински биро „Јужноˮ (5%) и „Јужмашˮ (10%) и норвешка компанија Aker Kværner (данас Aker Solutions).

Осим тога, у балтичкој луци се згодно нашла самоходна јапанска нафтна платформа „Одисејˮ, она која је 1988. године преживела пожар и ушла у светску историју највећих поморских катастрофа. После пожара нико је више није користио за првобитну намену и неколико године се њен зарђали труп могао видети са докова шкотског града Дандија. Након тога платформа је одвучена и поправљена у Виборшком бродоградилишту.

Пловећа платформа „Одисејˮ, брод који пристаје уз њу, као и целокупна опрема на њима, и копнена база у луци Лонг Бич у близини Лос Анђелеса – све то је био пројекат „Морски стартˮ. 1998. године са ње је изведено 36 лансирања, од тога 32 са успехом. Испоставило се да то није било довољно за покривање свих трошкова и 2009. године конзорцијум је банкротирао. Његова инфраструктура је најпре прешла у власништво „Енергијеˮ и „Роскосмосаˮ, а затим ју је 2016. године откупила приватна руска космичка компанија S7 Space. Bloomberg је тада на основу својих извора проценио вредност платформе на 100 милиона долара.

„Морски стартˮ је био главни посед компаније SSpace, која је планирала да постане директна конкуренција Илону Маску и његовој SpaceX, притом стварајући своју ракету-носача. Отада су страни медији почели да пореде оснивача SSpace Владислава Фиљова са Илоном Маском и Џефом Безосом, предвиђајући интересантну космичку трку. Међутим, S7 тада није откупила завршен и профитабилан бизнис него пројекат буквално преоптерећен проблемима. Компанија је била уверена да ће се изборити са њима.

Вирус корона је покопао њихов сан

Једна од главних тешкоћа био је недостатак ракета. Због догађаја у Украјини 2014. године украјински „Јужмашˮ је одбио да за „Морски стартˮ испоручује за њега прилагођену ракету-носач „Зенитˮ. Чак ни прелазак космодрома у приватне руке није променио ову ситуацију. Успостављање сложене схеме испорука уз учешће Украјине, САД и Русије изјаловило се.

Тада се компанија окренула ка ракети „Сојуз-5ˮ (Иртиш) на којој ради „Роскосмосˮ, али она треба да се појави тек 2023. А с обзиром да се са територије САД не може лансирати руска ракета, читав космодром су морали да пребаце преко Тихог океана до Приморског краја Русије. Овај маневар је, с друге стране, захтевао да се од почетка изгради читава обалска инфраструктура. Све то време платформа која се користи од 90-их година наставила је да стари, а још се налазила ван функције. Наиме, последње лансирање са ње изведено је 2014. године.

Све космичке амбиције компаније S7 коначно је покопао вирус корона. У приватној авио-компанији уз финансијске губитке због пандемије за све то више нема новца, и она је космодром понудила на продају као непрофитну имовину. Али још у јуну 2020. године нико није видео смисао у таквој куповини.

Престиж је изнад новц
а  

На форуму „Армија-2020ˮ потпредседник руске владе Јуриј Борисов је саопштио да ће пловећи космодром бити обновљен, уз почетно улагање од 35 милијарди рубаља [раније је „Росатомˮ, узимајући у обзир инфлацију, трошкове њене обнове проценио на 91 милијарду рубаља, што је 8 пута више од цене за коју је купљен од S7]. Ова одлука је донета, према речима Борисова, после саветовања са председником Русије Владимиром Путином.

Чија средства ће бити уложена остаје отворено питање. Међу могућим инвеститорима појавуљују се „Росатомˮ, „Роскосмосˮ, и још неки фондови и банке, јер је „потребан новацˮ. Објашњавајући зашто космодром треба спасти, Борисов је рекао: „Било би за нас глупо да не обновимо 'Морски старт' и да га не користимо. Све то је технички могуће.ˮ

Али независни експерти тврде да постоји само један разлог за ову одлуку: „Морски стартˮ се спасава због престижа. „Ипак је то занимљив пројекат са техничке тачке гледишта, једина пловећа платформаˮ, каже оснивач пројекта „Отворени космосˮ Виталиј Јегоров.

По његовом мишљењу, са комерцијалне тачке гледишта „Морски стартˮ Русији није потребан. „Он ће бити конкуренција руској Ангари-А5 и космодрому Восточни, домаће потребе, како државне, тако и комерцијалне, нису довољне за оба ова пројекта, а на светском тржишту тешко да ће моћи да се такмичи са SpaceXˮ.

Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Космос

Путин потписао споразум о Месечевој станици са Кином

Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва

Русија нема планове за распоређивање нуклеарног оружја у свемиру — Путин
Русија нема планове за распоређивање нуклеарног оружја у свемиру — Путин

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.

2024-03-01 16:12:02

РТ: Шеф Насе се нада миру у свемиру са Русијом
РТ: Шеф Насе се нада миру у свемиру са Русијом

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство

2024-02-23 00:35:34

Руски космонаут поставио нови свемирски рекорд
Руски космонаут поставио нови свемирски рекорд

Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

2024-02-04 16:49:10

РТ: Русија и Мали ће сарађивати на сателитској технологији
РТ: Русија и Мали ће сарађивати на сателитској технологији

Руска државна корпорација и делегација западноафричке нације састали су се да разговарају о заједничким свемирским пројектима

2023-10-18 21:40:27

РТ: САД настављају да користе руске свемирске бродове — НАСА
РТ: САД настављају да користе руске свемирске бродове — НАСА

Нема разлога за прекид односа јер обе земље имају користи од сарадње, изјавио је Шон Фулер из агенције у коментару за ТАСС

2023-10-06 22:59:43

РТ: Кина открила своје планове за Месец
РТ: Кина открила своје планове за Месец

Предстојећа мисија 2024. године ће покушати да прикупи материјал са даље стране Месечеве површине

2023-09-30 23:09:31

Летелица Сојуз МС-24 са три члана посаде ушла у орбиту
Летелица Сојуз МС-24 са три члана посаде ушла у орбиту

Очекује се да ће летелица пристати на модул Рассвет (МИМ-1) руског сегмента Међународне свемирске станице око 21:57 по московском времену.

2023-09-15 21:45:41

РТ: Русија открива разлоге неуспеха мисије „Луна-25“
РТ: Русија открива разлоге неуспеха мисије „Луна-25“

Модул Луна-25 је имао проблема са гашењем мотора, саопштио је Роскосмос

2023-08-21 18:41:41

Руска лунарна сонда Луна-25 ушла је у орбиту Месеца — Роскосмос
Руска лунарна сонда Луна-25 ушла је у орбиту Месеца — Роскосмос

Сви системи Луна-25 раде нормално и комуникација са лунарном сондом је стабилна

2023-08-16 18:17:18

РТ: Русија лансирала прву сонду на Месец после 47 година
РТ: Русија лансирала прву сонду на Месец после 47 година

Роскосмос Луна-25 има за циљ меко слетање на јужни пол Месеца

2023-08-11 10:33:59

Русија предлаже заједнички истраживачки модул о свемирској станици за чланице БРИКС-а — генерални директор Роскосмоса
Русија предлаже заједнички истраживачки модул о свемирској станици за чланице БРИКС-а — генерални директор Роскосмоса

Јуриј Борисов је додао да ће нови модул бити следећи корак у развоју пилотираних свемирских летелица

2023-07-24 17:40:01

Индија лансирала мисију на Месец
Индија лансирала мисију на Месец

Индија има за циљ да постане прва земља која ће спустити ровер на јужни пол Месеца

2023-07-14 13:46:52

Међународна свемирска станица биће деорбитирана 2030-2031 - НАСА
Међународна свемирска станица биће деорбитирана 2030-2031 - НАСА

Бил Нелсон је рекао да ће даље орбиталне активности бити уговорене са приватним компанијама

2023-04-28 10:09:42

Отворена изложба о Јурију Гагарину у Београду
Отворена изложба о Јурију Гагарину у Београду

Поводом Дана космонаутике, у просторијама Прве руске међународне школе \'Валентина Терешкова\' у Београду, у сарадњи са Руским домом и Музејем космонаутике из Москве, отворена је изложба под називом \'Јуриј Гагарин\'.

2023-04-13 20:59:41

Облик руске орбиталне станице и фазе њеног стварања су већ јасни — Роскосмос
Облик руске орбиталне станице и фазе њеног стварања су већ јасни — Роскосмос

Јуриј Борисов је потврдио да ће нова орбита и окружење радијације омогућити продубљивање и савладавање технологија које ће бити потребне за истраживање дубоког свемира, посебно за програм Месеца.

2023-04-12 20:31:17

Руска посада на МСС-у честита Дан космонаутике
Руска посада на МСС-у честита Дан космонаутике

12. априла 1961. ракета-носач Восток извела је свемирски брод Восток-1 са Гагарином у орбиту.

2023-04-12 16:56:02

Кина је достигла свемирску прекретницу
Кина је достигла свемирску прекретницу

Прва приватна ракета на течно гориво у земљи полетела је у недељу

2023-04-03 01:55:32

Русија по први пут извела сто успешних лансирања космичких ракета заредом
Русија по први пут извела сто успешних лансирања космичких ракета заредом

По први пут у модерној историји, Роскосмос је извршио 100 узастопних лансирања космичких ракета без несрећа,...

2023-02-09 06:52:28

„Сојуз“ МС-22 ће се вратити на Земљу без посаде због оштећења од удара метеорида
„Сојуз“ МС-22 ће се вратити на Земљу без посаде због оштећења од удара метеорида

„Сојуз“ МС-22 ће се вратити на Земљу без посаде због оштећења космичког брода од удара метеорида, изјавио је...

2023-01-11 08:01:51

РТ: Цурење расхладне течности на „Сојузу“ би могло покренути спасилачку мисију на МКС-у
РТ: Цурење расхладне течности на „Сојузу“ би могло покренути спасилачку мисију на МКС-у

Цурење расхладне течности на космичком броду "Сојуз" МС-22 могло би да доведе до тога да Русија...

2022-12-23 09:12:27

„Роскосмос“ ће изградити две фабрике за серијску производњу сателита
„Роскосмос“ ће изградити две фабрике за серијску производњу сателита

Роскосмос ће изградити две нове фабрике сателита, вероватно у московској области и у Краснојарску, за масовну...

2022-12-21 07:08:30

РТ: Москва би могла да настави са учешћем на МКС-у док не постави своју космичку станицу
РТ: Москва би могла да настави са учешћем на МКС-у док не постави своју космичку станицу

Москва ће вероватно пристати да продужи споразум о Међународној космичкој станици (МКС) до 2028. године, изјавио...

2022-10-23 18:40:12

Руска војска лансирала ракету са два војна сателита
Руска војска лансирала ракету са два војна сателита

Ваздушно-космичке снаге Русије лансирале су ракету-носач Сојуз 2.1в са космодрома Плесецк са два војна сателита, саопштило...

2022-10-22 08:57:34

Космичке снаге Русије спроводе експерименте са страним сателитима у орбити
Космичке снаге Русије спроводе експерименте са страним сателитима у орбити

Руске космичке снаге спроводе експерименте са страним сателитима у орбити, саопштило је Министарство одбране поводом 65....

2022-10-04 05:10:31

rt kosmos2
baner rakija desno kosmos
baner apartman desno / kosmos
baner obzor desno - kosmos

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: