РТ: Зашто САД не могу да престану да користе „токсичне“ руске ракетне моторе РД-180?

Објављено: 05.07.2019.год.
фото: © РИА Новости / Сергей Гунеев


САД су недавно добиле још једну пошиљку мотора РД-180, чак и кад политичари у Вашингтону и даље захтевају прекид сарадње са Москвом. Зашто њихови напори до сада нису уродили плодом?


Званично, Вашингтон је неуморан у настојању да "спаси" своје европске савезнике од руских фосилних горива дајући им америчке "молекуле слободе". Ипак, када је у питању слање у космос, саме САД настављају да зависе од великог "лошег Руса".

Три новa рускa мотора РД-180 су послана у САД прошле недеље од стране НПО "Енергомаша", који ће се користити у ракетама "Атлас 3" и "Атлас 5". Испорука је део уговора руског произвођача са УЛА (Јунајтед ланч алианс), компанијом која је у заједничком власништву америчких авионских гиганата "Боинга" и "Локид Мартина", а која је до сада била главни извођач радова за америчко ваздухопловство и "НАСА"-у, када су у питању космичка лансирања.

фото: © РИА Новости / Сергей Гунеев

 
Од потписивања дугорочног уговора између "Енергомаша" и "УЛА"-е још деведесетих година, руски мотори су кориштени у више од 80 америчких космичких лансирања, те су кориштени у ракетама које су преносиле америчке шпијунске и војне сателите у орбиту, те олакшавали мисију "НАСА"-е на Марсу, Плутону и Јупитеру.

Дакле, како су мотори РД-180 постали неизоставан део америчког космичког програма, а којих су многи у Вашингтону сада тако жељни да се реше?

Ризици и користи

Још крајем осамдесетих, док су амерички научници сматрали да је мотор са сагоревањем богат кисеоником исувише компликован и непоуздан, Совјети су на крају створили оперативни модел.

За разлику од мотора, генератора гаса који су се користили у америчком програму "Спејс шатл" и слетању "Апола" на Месец, Совјети нису дозволили да издувни гасови из ракетног горива одлазе у неповрат. Уместо тога, издувни гасови из такозваних пре-горионика (који се користе за слање горива и кисеоника у главну комору за сагоревање под високим притиском да би се тамо спалили и генерисали потисак) поново се убризгавају у главну комору за сагоревање, дајући на тај начин мотору већу снагу.


Совјетски РД-170 и његов наследник РД-180, развијен у Русији, оба су богати кисиком. Само неколико година пре распада СССР-а, када је Вашингтон увидео да су совјетски научници успели да створе функционалан мотор, одлучио је да их једноставно купи од Руса.

 

Идеја која стоји иза овог договора је била да ће „успут САД произвести исти руски мотор“ на домаћем терену након што се упознају са његовом технологијом, како је то рекао бивши сенатор Бил Нелсон (Флорида). САД су заиста купиле кључне технологије као део договора, али развој новог ракетног мотора "траје превише времена и превише је скуп", изјавио је за РТ виши сарадник Института за истраживање космоса Руске академије наука, Натан Ејсмонт.

“Било је покушаја да се користе [руски] нацрти који су достављени [САД-у] али није успело. На крају се испоставило да је то било теже него што су очекивали."

 
 
Развој таквог софистицираног механизма захтева много искуства као и "интуицију", објашњава војни стручњак Михаил Ходаренок.

„Не можете се само копирати мотор, или ракетни, или један авион, чак и ако га имате у поседу. Да би се створило нешто слично [РД-180]. Потребно је најмање 10 година и милијарду долара."
 
„Та намера никада није спроведена и то нас доводи до тога где смо данас“, признао је Нелсон још 2016. године.

САД су наставиле да купују комплетне моторе РД-180. Руска технологија је од тада стекла признање у САД-у због свог високог квалитета. Сам Нелсон је мотор назвао "одличним мотором који је добио `Атлас 5`, која је наша најпоузданија ракета за војна лансирања, будућа лансирања "НАСА"-е и комерцијална лансирања на орбиту."
 
САД се не ослањају искључиво на "Атлас 5" ракете. "Фалкон Хеви" и "Фалкон 9", које је развио Масков "Спејс икс", већ раде, али га не могу у потпуности заменити.

"`Атлас 5` је и даље веома популаран и на цивилном и на комерцијалном тржишту", изјавила је за РТ Џесика Ри, директор за спољне комуникације у "УЛА"-у. Она је додала да је "Атлас 5" прошао више од 70 мисија са 100 посто успеха.

Тражење излаза

У 2014. години антируски јастребови у Вашингтону су инсистирали да се мотори РД-180 забране због лошег односа са Москвом због сукоба у Украјини. Међутим, забрана је била краткотрајна, с обзиром да је "УЛА" успешно аргументовала да би таква забрана значила обуставу америчких космичких лансирања док се не пронађе изводива домаћа алтернатива.

У 2016. години, јастребови предвођени покојним шефом војног одбора Сената САД, Џоном Мекејном (Аризона), постигли су договор са Пентагоном који укључује обуставу коришћења мотора РД-180 до 2022. године. Пентагон је у априлу потврдио да намерава да испоштује тај рок, остављајући "УЛА" да се очајнички бори за алтернативу.
 
Четири компаније сада се такмиче за изградњу новог, домаћег америчког ракетног мотора: "Спејс икс" Илона Маска, "Блу ориџин" Џефа Безоса, "УЛА" и "Нортроп Граман". "Спејс икс" и "Блу ориџин" већ су саопштили да развијају и тестирају своје моторе, засноване на технологијама сличним онима које се користе у мотору РД-180.


Мотор БЕ-4 компаније "Блу Орицин" такође је мотор са погоном на сагоревање који је богат кисеоником, док Маск жели да додатно повећа своју ефикасност додајући неке измене постојећим технологијама и користећи метан уместо керозина као гориво. У фебруару се Маск похвалио да су потисци постигнути у комори за сагоревање његовог мотора били јачи од потиска него у руском РД-180, што значи да би потенцијално могао бити ефикаснији.


Међутим, ниједна америчка фирма није спровела никаква тестирања са својим ривалом РД-180, јер развој очигледно није завршен. Фотографије које су објавили "Спејс икс" и "Блу ориџин" показују да су њихови мотори монтирани на тестне блокове.

До сада, уговори које је Русија потписала са америчком страном укључују продају РД-180 до 2020. године. Да ли ће Маск и друге компаније успешно испунити рок до 2022. године који је поставио Конгрес САД, и даље је отворено питање.

Извор: Восток / РТ


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Космос

Русија нема планове за распоређивање нуклеарног оружја у свемиру — Путин

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.

РТ: Шеф Насе се нада миру у свемиру са Русијом
РТ: Шеф Насе се нада миру у свемиру са Русијом

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство

2024-02-23 00:35:34

Руски космонаут поставио нови свемирски рекорд
Руски космонаут поставио нови свемирски рекорд

Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

2024-02-04 16:49:10

РТ: Русија и Мали ће сарађивати на сателитској технологији
РТ: Русија и Мали ће сарађивати на сателитској технологији

Руска државна корпорација и делегација западноафричке нације састали су се да разговарају о заједничким свемирским пројектима

2023-10-18 21:40:27

РТ: САД настављају да користе руске свемирске бродове — НАСА
РТ: САД настављају да користе руске свемирске бродове — НАСА

Нема разлога за прекид односа јер обе земље имају користи од сарадње, изјавио је Шон Фулер из агенције у коментару за ТАСС

2023-10-06 22:59:43

РТ: Кина открила своје планове за Месец
РТ: Кина открила своје планове за Месец

Предстојећа мисија 2024. године ће покушати да прикупи материјал са даље стране Месечеве површине

2023-09-30 23:09:31

Летелица Сојуз МС-24 са три члана посаде ушла у орбиту
Летелица Сојуз МС-24 са три члана посаде ушла у орбиту

Очекује се да ће летелица пристати на модул Рассвет (МИМ-1) руског сегмента Међународне свемирске станице око 21:57 по московском времену.

2023-09-15 21:45:41

РТ: Русија открива разлоге неуспеха мисије „Луна-25“
РТ: Русија открива разлоге неуспеха мисије „Луна-25“

Модул Луна-25 је имао проблема са гашењем мотора, саопштио је Роскосмос

2023-08-21 18:41:41

Руска лунарна сонда Луна-25 ушла је у орбиту Месеца — Роскосмос
Руска лунарна сонда Луна-25 ушла је у орбиту Месеца — Роскосмос

Сви системи Луна-25 раде нормално и комуникација са лунарном сондом је стабилна

2023-08-16 18:17:18

РТ: Русија лансирала прву сонду на Месец после 47 година
РТ: Русија лансирала прву сонду на Месец после 47 година

Роскосмос Луна-25 има за циљ меко слетање на јужни пол Месеца

2023-08-11 10:33:59

Русија предлаже заједнички истраживачки модул о свемирској станици за чланице БРИКС-а — генерални директор Роскосмоса
Русија предлаже заједнички истраживачки модул о свемирској станици за чланице БРИКС-а — генерални директор Роскосмоса

Јуриј Борисов је додао да ће нови модул бити следећи корак у развоју пилотираних свемирских летелица

2023-07-24 17:40:01

Индија лансирала мисију на Месец
Индија лансирала мисију на Месец

Индија има за циљ да постане прва земља која ће спустити ровер на јужни пол Месеца

2023-07-14 13:46:52

Међународна свемирска станица биће деорбитирана 2030-2031 - НАСА
Међународна свемирска станица биће деорбитирана 2030-2031 - НАСА

Бил Нелсон је рекао да ће даље орбиталне активности бити уговорене са приватним компанијама

2023-04-28 10:09:42

Отворена изложба о Јурију Гагарину у Београду
Отворена изложба о Јурију Гагарину у Београду

Поводом Дана космонаутике, у просторијама Прве руске међународне школе \'Валентина Терешкова\' у Београду, у сарадњи са Руским домом и Музејем космонаутике из Москве, отворена је изложба под називом \'Јуриј Гагарин\'.

2023-04-13 20:59:41

Облик руске орбиталне станице и фазе њеног стварања су већ јасни — Роскосмос
Облик руске орбиталне станице и фазе њеног стварања су већ јасни — Роскосмос

Јуриј Борисов је потврдио да ће нова орбита и окружење радијације омогућити продубљивање и савладавање технологија које ће бити потребне за истраживање дубоког свемира, посебно за програм Месеца.

2023-04-12 20:31:17

Руска посада на МСС-у честита Дан космонаутике
Руска посада на МСС-у честита Дан космонаутике

12. априла 1961. ракета-носач Восток извела је свемирски брод Восток-1 са Гагарином у орбиту.

2023-04-12 16:56:02

Кина је достигла свемирску прекретницу
Кина је достигла свемирску прекретницу

Прва приватна ракета на течно гориво у земљи полетела је у недељу

2023-04-03 01:55:32

Русија по први пут извела сто успешних лансирања космичких ракета заредом
Русија по први пут извела сто успешних лансирања космичких ракета заредом

По први пут у модерној историји, Роскосмос је извршио 100 узастопних лансирања космичких ракета без несрећа,...

2023-02-09 06:52:28

„Сојуз“ МС-22 ће се вратити на Земљу без посаде због оштећења од удара метеорида
„Сојуз“ МС-22 ће се вратити на Земљу без посаде због оштећења од удара метеорида

„Сојуз“ МС-22 ће се вратити на Земљу без посаде због оштећења космичког брода од удара метеорида, изјавио је...

2023-01-11 08:01:51

РТ: Цурење расхладне течности на „Сојузу“ би могло покренути спасилачку мисију на МКС-у
РТ: Цурење расхладне течности на „Сојузу“ би могло покренути спасилачку мисију на МКС-у

Цурење расхладне течности на космичком броду "Сојуз" МС-22 могло би да доведе до тога да Русија...

2022-12-23 09:12:27

„Роскосмос“ ће изградити две фабрике за серијску производњу сателита
„Роскосмос“ ће изградити две фабрике за серијску производњу сателита

Роскосмос ће изградити две нове фабрике сателита, вероватно у московској области и у Краснојарску, за масовну...

2022-12-21 07:08:30

РТ: Москва би могла да настави са учешћем на МКС-у док не постави своју космичку станицу
РТ: Москва би могла да настави са учешћем на МКС-у док не постави своју космичку станицу

Москва ће вероватно пристати да продужи споразум о Међународној космичкој станици (МКС) до 2028. године, изјавио...

2022-10-23 18:40:12

Руска војска лансирала ракету са два војна сателита
Руска војска лансирала ракету са два војна сателита

Ваздушно-космичке снаге Русије лансирале су ракету-носач Сојуз 2.1в са космодрома Плесецк са два војна сателита, саопштило...

2022-10-22 08:57:34

Космичке снаге Русије спроводе експерименте са страним сателитима у орбити
Космичке снаге Русије спроводе експерименте са страним сателитима у орбити

Руске космичке снаге спроводе експерименте са страним сателитима у орбити, саопштило је Министарство одбране поводом 65....

2022-10-04 05:10:31

Пре 65 година почела космичка ера - лансиран „Спутњик 1“
Пре 65 година почела космичка ера - лансиран „Спутњик 1“

  Пре 65 година, 4. октобра 1957. године, Совјетски Савез је лансирао први вештачки сателит Земље. „Спутњик 1“...

2022-10-04 04:55:56

rt kosmos2
baner rakija desno kosmos
baner apartman desno / kosmos
baner obzor desno - kosmos

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: