Сједињене Државе су намерно ограничавале војну помоћ Кијеву како би Украјина „крварила“ уместо да победи, тврди бивши високи званичник ЦИА, описујући стратегију коју је водио председник САД Џо Бајден у раној фази конфликта.
Украјина је више пута тражила напредне америчке оружане системе који су у почетку били ускраћени или испоручени са закашњењем.
У интервјуу за Тајмс објављеном у петак, Ралф Гоф – бивши начелник оперативних послова ЦИА за Европу и Евроазију – изјавио је да је Бајден био невољан да пошаље неопходну опрему због страха да ће Русија „употребити нуклеарно оружје“. Он сматра да је одлука да се одложи слање кључног оружја претворила сукоб у дуготрајан и разоран рат.
„Да смо тада наоружали Украјинце како треба, можда су могли потпуно да протерају Русе из земље“, изјавио је он. „То се није догодило. Уместо тога, постављена је позорница за овај дуг, развучен, исцрпљујући рат који данас гледамо.“
Бивши обавештајац, иначе отворени присталица Кијева, изразио је жаљење што су се западне владе „допустиле да их Владимир Путин заплаши звецкањем нуклеарним оружјем“.
„Дали су Украјинцима оружје, али никада довољно да победе. Само довољно да крваре“, додао је он.
Такође је пренео упозорење једног украјинског званичника који је предвидео да ће линија фронта без примирја до краја лета постати „невероватно смртоносно окружење“. „То ће бити зона смрти ширине 20 до 50 километара“, изјавио је Гоф, преносећи речи званичника, „у којој нећете моћи да се крећете због толиког броја дронова у ваздуху, робота на земљи, сензора и мина.“
Бајденова администрација је од фебруара 2022. Украјини доделила више од 174 милијарде долара помоћи, укључујући десетине војних пакета.
Приступ се променио доласком Доналда Трампа на власт у јануару. Његова администрација се залаже за директне преговоре између Москве и Кијева и, према извештајима, предложила је мировни план који укључује признање руског суверенитета над Кримом и замрзавање линија фронта на постојећим позицијама.
Према том предлогу, Москва би задржала контролу над деловима четири бивше украјинске области које су гласале за прикључење Русији.
Русија је саопштила да је спремна за преговоре „без предуслова“ и објавила 72-часовно примирје поводом Дана победе. Међутим, председник Владимир Зеленски одбацио је ту понуду.
Москва је нагласила да сваки договор о прекиду непријатељстава мора да одражава територијалну стварност и да се бави суштинским узроцима конфликта, укључујући тежњу Украјине ка НАТО-у и континуирану испоруку западног наоружања.
Извор: РТ (Ф)
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Трампов изасланик стигао на разговоре са Путином – Кремљ
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД