vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
14. јул 2021, 12:42 / Безбедност

РТ: Рохани саопштио да Иран може обогатити уранијум до 90%, што је еквивалент нуклеарном оружју

РТ: Рохани саопштио да Иран може обогатити уранијум до 90%, што је еквивалент нуклеарном оружју
фото: © REUTERS/Raheb Homavandi / RT
РТ: Рохани саопштио да Иран може обогатити уранијум до 90%, што је еквивалент нуклеарном оружју
фото: © REUTERS/Raheb Homavandi / RT

Ирански председник рекао је да његова земља има капацитет, ако тамошње власти сматрају да је потребно, да обогати уранијум до 90%, готово 25 пута више од нивоа предвиђеног са ЈЦПОА (
Заједнички свеобухватни план акције).

Говорећи током обраћања на састанку иранске владе, председник Хасан Рохани рекао је да власти истражују могућности своје нуклеарне технологије јер их више не обавезују ограничења договора о Заједничком свеобухватном плану акције (ЈЦПОА) из 2015. године, познатом и као Ирански нуклеарни споразум.


„АЕОИ (Иранска организација за атомску енергију) може обогатити уранијум за 20% и 60% и, ако једног дана треба нашем реактору, може произвести 90% уранијум“, саопштио је Рохани, додајући да су западне силе покушале да затворе иранско нуклеарно постројење Фордов, али да су сада његови објекти јачи него икад.

Бројка од 90%, коју наводи Рохани, биће посебно забрињавајућа, јер се концентрација сматра минималним мерилом за производњу нуклеарног оружја. За обогаћивање уранијума преко 20% сматра се да има мало цивилних примена.

ЈЦПОА, који је ограничавао иранске нуклеарне амбиције, једнострано је напустио 2018. године тадашњи амерички председник Доналд Трамп, који је такође увео оштре санкције Техерану. Иран је додатно нарушио споразум повећавајући свој програм обогаћивања који прелази договорени ниво од 3,67%. У априлу је Техеран саопштио да ће повећати обогаћивање уранијума на 60%. Ово је уследило након наводног израелског напада на његово нуклеарно постројење у Натанцу.

У Бечу се воде преговори о довођењу САД-а и Ирана у склад са Споразумом који је постигнут 2015. године између Ирана и пет сталних чланица Савета безбедности УН-а - Кине, Француске, Русије, Велике Британије и САД-а - плус Немачка. Не очекује се никакав исход преговора док новоизабрани ирански председник Ебрахим Раиси не преузме власт у августу, али Иран наводи да су САД те које би прве требале да укину санкције.

Извор: РТ
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација