vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
27. нов. 2020, 17:06 / Безбедност

РТ: Министарство одбране Ирана потврдило убиство шефа истраживчког државног нуклеарног програма

РТ: Министарство одбране Ирана потврдило убиство шефа истраживчког државног нуклеарног програма
фото: © AFP / IRIB NEWS AGENCY / RT
РТ: Министарство одбране Ирана потврдило убиство шефа истраживчког државног нуклеарног програма
фото: © AFP / IRIB NEWS AGENCY / RT


Истакнути ирански нуклеарни научник Мохсен Фахризадех тешко је повређен у нападу испред главног града Техерана, након чега је подлегао ранама у болници, потврдило је Министарство одбране Ирана.

„На несрећу, медицински тим није успео да га оживи, а руководилац и научник постигао је високи статус мучеништва након година труда и борбе“, наводи се у саопштењу.

Мохсен Фахризадех-Махавади нападнут је током оружаног сукоба његових телохранитеља и непознатих нападача у граду Абсард, провинција Техеран. У нападу пуцњавом, претходила је најмање једна експлозија, додаје се у саопштењу.

Иранска организација за атомску енергију прво је негирала тврдње, а портпарол Бехроуз Камалванди рекао је да су сви нуклеарни научници „на сигурном“.


Фахризадех и његов телохранитељ су, како се наводи, били на мети нападача „самоубице“ на улазу у град Абсард.

На аутомобил је пуцано, али пре пуцњаве његов аутомобил зауставила је експлозија на Булевару Мустафе Хомеинија, наводи новинска агенција ИФП. Неколико других особа такође је погинуло у нападу, додаје се у саопштењу, али информације нису званично потврђене.

Објављене фотографије показују олупину једног од возила и другог аутомобила изрешетаног мецима, у којима је био научник.


"Данас поподне, наоружани терористички елементи напали су аутомобил у којем је био Мохсен Фахризадех, шеф Организације за истраживање и иновације Министарства одбране", саопштила је иранска војска.


Фахризадех, професор физике са Универзитета Имам Хусеин, наводно је био и шеф иранског програма за нуклеарно наоружање.


Иранска револуционарна гарда није посебно коментарисала напад, али је у саопштењу обећала да ће се осветити за смрт научника.


Нико није преузео одговорност за атентат. Међутим, у саопштењу, министар спољних послова Џавад Зариф рекао је да су „терористи данас убили еминентног иранског научника“, и оптужио Израел да је одиграо одређену улогу у убиству.


 

Пре две године, израелски премијер Бењамин Нетанијаху устврдио је да је ирански научник био шеф наводног пројекта развоја нуклеарног наоружања, програма „Амад“ („Нада“).

Техеран је више пута инсистирао да његов нуклеарни програм има само мирољубиву сврху. Међународна агенција за атомску енергију, чији инспектори надгледају иранска нуклеарна постројења, такође је саопштила да се програм "Амад" завршио почетком 2000-их.


Нетанијахуова канцеларија у време писања овог текста није коментарисала напад на иранског научника.


Извор: 
Восток / РТ

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација