Иран је оборио амерички борбено-извиђачки дрон РК-4 који је летeо изнад провинције Хормузган, тврди Техеран. Америчка војска је одбила да коментарише.
Ваздухопловне снаге Исламске револуционарне гарде обориле су "амерички шпијунски дрон" који је нарушио иранску територију. Дрон, идентификован као РК-4 "Глобал ховк" од стране државне агенције ИРНА, летео је изнад Кух Мубарака у провинцији Хормузган.
Breaking News: Iran says it has downed s US Global Hawk drone in its airspace. https://t.co/Y2ECFtkrNs
— Mohammad Manzarpour (@Manzarpour) June 20, 2019
РК-4 обично лети на великој надморској висини како би обавио извиђачке мисије.
САД још увек нису одговориле на тврдње Техерана, иако је Пентагон оптужио Иран у недељу о неуспелом покушају да обори амерички дрон који је прошле седмице осматрао један од нафтних танкера нападнутих у Оманском заливу.
Портпарол америчке Централне команде (ЦЕНТЦОМ) капетан Бил Урбан изјавио је за АП да, "није било дрона над иранском територијом".
Међутим, неименовани амерички званичници су рекли за АП и Ројтерс да је амерички дрон заиста оборен изнад Ормуског мореуза. Ови извори кажу да је морнарички дрон МК-4Ц Тритон - погођен иранском ракетом земља-ваздух. Према Ројтерсовом извору, инцидент се догодио у међународним водама.
Тензије између САД-а и Ирана су високе, са гласинама да САД планирају "тактички напад" као одговор на прошлонедељне нападе на јапански и норвешки нафтни танкер у Оманском заливу. Док су САД одмах окривиле за те нападе Иран, објашњење државног секретара Мајка Помпеа о нападима значајно одступа од сведочења јапанских морнара једног од оштећених бродова, а чак су и амерички савезници захтевали додатне доказе пре него наратив кривице ставе на Иран.
Извор: Восток / РТ
Београд разматра укидање безвизног режима са Русијом ради приближавања ЕУ?
Европски парламент одбацује Google због забринутости за приватност — Политико
ЕУ је можда „закаснила“ да заустави миграциону „инвазију“ — Хегсет
Русија прогласила финансијски суверенитет
Генерални секретар НАТО-а упозорава младе Русе да ће погинути у рату у Украјини
РТ Балкан је од данас доступан гледаоцима у Републици Српској
Захарова: НАТО тежи да потчини цео Балкан и Србију откине од Русије без обзира на последице
Тужилац који је издао налог за хапшење Путина суспендован због оптужби за сексуално узнемиравање