Извор: Восток / РТ
Украјинске власти почеле су са одузимањем имовине која припада руском гасном гиганту Гаспрому, наводећи наводно непоштовање одлуке арбитражног суда у Стокхолму.
"У тренутним околностима, украјинска влада покреће акцију у циљу опоравка од [казни] Гаспрома", наводи се у саопштењу за штампу украјинске владе објављеном на званичном сајту. Такође се тврди да је тај потез у складу с одлуком Стокхолмског суда и подразумева прикупљање новчаних казни од руске компаније због наводног кршења украјинских антимонополских закона.
Шведско арбитражно тело је првобитно одлучило о трогодишњем спору између Гаспрома и украјинске енергетске компаније Нафтогас, још у децембру 2017. године. Политика суда спречава да се посредује у случају, због чега је немогуће добити извршење коначне одлуке. Обе енергетске компаније, које имају супротстављене ставове, у почетку су тврдиле победу у овом случају.
Крајем фебруара, исти суд наложио је Гаспрому да надокнади Нафтогасу 4,6 милијарди долара за оно што се тврди да је изгубљени профит од транзита руског гаса према Европи.
Правна битка између две енергетске компаније на Арбитражном институту Стокхолмске привредне коморе траје од јуна 2014. године. Захтеви компаније Газпром односе се на новчане казне због недовољног повлачења и кориштења гаса од стране украјинске стране, у складу са правилом "узими или плати". Руски гасни гигант је такође захтевао исплату дуга за гас који је достављен Украјини између маја и јуна 2014. године.
Нафтогас је посегао за ретроактивном променом цена гаса, надокнадом преплаћених средстава и укидање забране препродаје руског гаса. Суд је на крају задовољио неким захтевима украјинске компаније, нарочито постављањем минималне количине гаса коју Нафтогас мора купити од Газпрома годишње (од 2018. године) у обиму који је био 10 пута нижи него у првобитном уговору. Истовремено, такође је обавезан Гаспром да плати транзит руског гаса преко украјинске територије у периоду од 2009. до 2017. године, иако гас, фактички, заправо није ишао током тог периода.
Шеф Гаспрома Алексеј Милер је рекао да је судска одлука "асиметрична" и "веома политички мотивисана". Суд је оправдао своју одлуку позивајући се на тешку економску ситуацију у Украјини, а Милер је додао да "Гаспром не намерава да решава финснсијске проблеме Украјине о свом трошку".
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Дакле, Севернокорејци су се борили за Русију. Шта се тиме заправо мења?