vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
09. феб. 2018, 08:04 / Економија

Гаспром разматра наставак Турског тока кроз Бугарску и Србију или преко Грчке и Италије

Гаспром разматра наставак Турског тока кроз Бугарску и Србију или преко Грчке и Италије
© Фото : TurkStream
Гаспром разматра наставак Турског тока кроз Бугарску и Србију или преко Грчке и Италије
© Фото : TurkStream


Гаспром је повећао цену Турског тока до седам милијарди евра, где ће се у првој фази финансирати пројекат из свог буџета, а потом је могуће издавање обвезница, рекао је заменик председника Управног одбора Андреј Круглов.

"Раније смо рекли да цена његове изградње може бити око шест милијарди долара. Сада смо проценили на негде око седам милијарди евра", рекао је Круглов.

"Такође, не искључујемо могућност финансирања пројекта, али желим да кажем да на основу тренутног стања и реалности у којој живимо и радимо, највероватније да ће Турски ток на почетку бити финансиран из буџета Гаспрома, а касније у виду издавања пројектних обвезница, како се то десило са Северним током", додао је он.

Од 1. фебруара Гаспром је изградио више од 800 километара морског дела Турског тока на две линије.

Гаспром је 7. маја 2017. године започео изградњу морског дела гасовода Турски ток. Инвестиција Гаспрома у пројекат 2017. године износила је 92,8 милијарди рубаља. Пре тога, компанија је објавила да Гаспром 2018. године планира да скоро двоструко повећа инвестицију изградње Турског тока у односу на 2017. - до 182,4 милијарде рубаља.

Пројекат "Турски проток" подразумева изградњу гасовода који се састоји од две линије капацитета 15,75 милијарди кубних метара. Прва линија је намењена испоруци гаса турским потрошачима и планирано је да се пусти у рад у марту 2018. године. Друга је намењена а снабдевање гасом у земљама јужне и југоисточне Европе (период пуштања у рад - 2019).

Гаспром разматра опције за наставак "турског тока" кроз Бугарску и Србију, или преко Грчке и Италије.

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација