Након више од 70 година одбијања признања геноцида над Јерменима из политичких разлога, Конгрес САД изненада се предомислио, такође из политичких разлога.
Између избијања Првог светског рата 1914. године и успостављања турске републике 1923. године, Отоманско царство је систематски прогањало Јермене, асирске хришћане и Грке, како пљачкањем, тако и убијањем. Процене убијених Јермена крећу се од 700.000 до 1,8 милиона. Од тада, турске власти су негирале да је то био геноцид, реч скована много касније, четрдесетих година прошлог века, наводећи да је погибија Јермена била због рата.
Амерички амбасадор у Отоманском царству, Хенри Моргентау, саопштио је о геноциду и молио се да његова влада у том тренутку учини нешто. Власт која је тада била у Вашингтону изабрала је другачији приступ.
Након Другог светског рата, када је Турска постала главни савезник САД-а, а 1949. године учврстила НАТО-ов јужни бок против Совјетског Савеза, у чијем саставу је била и Јерменија, америчка политика била је да се договори с Анкаром. Све до прошле недеље, односно када је Сенат једногласно одобрио резолуцију којом се признаје геноцид над јерменским народом.
Резолуција „није ништа друго него политичка емисија“, громогласно је саопштио турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу, тврдећи да „није правно обавезујућа и нема никакву правну снагу“.
#US Senate Resolution is nothing more than a political show. It is not legally binding and it has no validity whatsoever. Those who want to exploit history for political ends are cowards unwilling to face the truth.
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) December 12, 2019
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Дакле, Севернокорејци су се борили за Русију. Шта се тиме заправо мења?