vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
16. јан. 2021, 08:41 / Наука

РТ: „Можда никада нећемо наћи нултог пацијента“: СЗО позива на опрез у вези са приписивањем почетка пандемије коронавируса

РТ: „Можда никада нећемо наћи нултог пацијента“: СЗО позива на опрез у вези са приписивањем почетка пандемије коронавируса
фото: © Reuters / Gleb Garanich / RT
РТ: „Можда никада нећемо наћи нултог пацијента“: СЗО позива на опрез у вези са приписивањем почетка пандемије коронавируса
фото: © Reuters / Gleb Garanich / RT

Идентитет почетног случаја коронавируса, такозваног „нултог пацијента“, могао би заувек остати мистерија, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО), позивајући земље да појачају сарадњу и размену информација у настојању да победе болест.


„Морамо бити веома опрезни у вези са употребом фразе `нултог пацијента` коју многи људи означавају као први почетни случај. Можда никада нећемо сазнати ко је нулти пацијент“, рекла је Мариа Ван Керхоф, технички шеф СЗО-а за коронавирус на конференцији за новинаре, осврћући се на мисију СЗО-а за утврђивање чињеница о пореклу коронавируса која је стигла у Вухан, а за који се сматра да је почетна жаришна тачка пандемије.


Иако је Кина у великој мери успела у својим напорима да заустави вирус својим двомесечним мерама ограничења наметнутим у Вухану на почетку пандемије, недавно је забележила пораст броја нових случајева, пријавивши у петак 130 нових инфекција, што је, међутим, далеко од броја у Америци или Европи.

Сматра се да су пораст глобалних случајева покренули нови мутирани сојеви вируса који су вероватно много заразнији. Нове варијанте коронавируса посебно "захтевају снажне и брзе напоре у истраживању, сарадњи између истраживачких тимова и размени информација", рекао је на конференцији професор Дидиер Хоусин, шеф Комитета СЗО-а за хитне случајеве.

„У трци смо између вируса који ће наставити да мутира како би се лакше ширио и човечанства које мора покушати да заустави његово ширење“, рекао је он.

Назвавши свет „парализованим“ и „збуњеним“, Хоусин је предложио развијање глобалних „научно заснованих смерница о томе како најбоље олакшати путовање на безбедан начин“ како би се избегло потпуно заустављање ваздушног саобраћаја, истовремено осигуравајући да је вирус задржан.

У међувремену, генерални секретар СЗО-а, др. Тедрос Адханом Гебрејесус, саопштио је да је разлог због којег вирус још увек пустоши широм света неуспех да се прекине ланац преноса „на нивоу заједнице или у домаћинствима“.

"Што се вирус више сузбија, то има мање могућности да мутира. Морамо бити ефикаснији од вируса."

 

СЗО се такође нада да ће вакцине допринети сузбијању ширења болести. Ипак, према речима Хоусина, циљ који је поставила здравствена служба УН-а за 2021. годину предвиђа вакцинацију само око 20 процената глобалне популације, укључујући земље са ниским приходима.

Конференција за штампу је одржана након састанка Комитета за хитне случајеве СЗО-а. Укупан број инфекција коронавируса у свету премашио је 93,8 милиона, према подацима Универзитета Џонс Хопкинс. Укупан број смртних случајева повезаних с коронавирусом премашио је два милиона.

Извор: Восток / РТ

 

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација