vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
14. авг. 2018, 09:07 / Наука

РТ: „Више података, више профита” - Гугл прати вашу локацију чак и када то не желите

РТ: „Више података, више профита” - Гугл прати вашу локацију чак и када то не желите
фото: © Mike Blake / Reuters / RT
РТ: „Више података, више профита” - Гугл прати вашу локацију чак и када то не желите
фото: © Mike Blake / Reuters / RT


Извор: Восток / РТ

Ако сте икада сумњали да Гугл прати сваки ваш потез, чак и када експлицитно то не желите, истраживање које је направио Асошиејтед прес, открило је да Гугл заправо чува податке о локацијама корисника андроида и ајфона, чак и када су изабрали поставке приватности да спрече компанију да то чини.

Гугл тврди да ако искључите поставку 'Историја локације' на вашем уређају, компанија неће моћи да чува информације о томе где сте били. Компанија наводи на својој страници за подршку да `историју локације` можете искључити у било ком тренутку и да, када се искључи, "места на која идете више нису ускладиштена".

Али то није тачно, наводи се у извештају АП-а, јер неке Гугл апликације настављају да чувају податке о неким означеним локацијама чак и када је искључена поставка 'Историја локације' - без тражења дозволе.

Неки од примера датих од стране АП-а укључују апликацију "Гугл мапе", која узима фотографију тренутне локације чим је отворите, а чак и потпуно неповезане претраге попут "чоколадног чипса" који "прецизира вашу позицију геограском ширином и дужином" те је сними на ваш гугл налог.


АП је се осврнуо ово питање након што је К. Шанкари, истраживач на Берклеј универзитету, написала на свом блогу о томе како је андроид уређај захтевао од ње да оцени недавно куповање у тржном центру "Кол", иако је историја локације била искључена.


Џонатан Мајер, научник за рачунаре у Принстону је изјавио за АП да би Гуглова подешавања приватности требала бити јаснија.

"Ако ћете дозволити корисницима да искључе нешто што се зове `Историја локације`, онда би све локације на којима сте били требало да буду искључене. То је прилично једноставно", каже Мајер.


Из Гугла, међутим, поручују да је све јасно. Портпарол компаније је рекао да су "упутства јасна" свих Гуглових алатки које користе корисници за снимање локација.

Како би спречили Гугл да чува податке о локацији из свих тих алата, компанија је саопштила да корисници могу искључити поставку под називом "Активност за веб и апликацију", али,  пошто је ово подешавање укључено као подразумевана ставка, многи људи не знају за то, и претпостављају да када искључе 'Историја локације', да ће бити искључено и у свим њиховим апликацијама.

Корисници могу ручно да обришу меморисане маркере локација, али сваки од њих мора бити изабран и избрисан појединачно - осим ако не желите да избришете све своје сачуване активности - што је процес који захтева много времена.

Гугл је понудио мање обмањујући опис како његово складиштење локације функционише, али само у искачућем прозору ако одаберете да "паузирате" "Историју локације" на својој веб страници Гугл налога, где се наводи да неки подаци о локацији још увек могу бити сачувани као део ваше активности на другим Гугл апликацијама.

Питер Ленц, виши аналитичар у компанији "Дстилери" за рекламну технику, рекао је да Гуглова опсесија у праћењу корисничких локација има везе са приходима од оглашавања.

"Они изграђују рекламне садржаје из тих података", рекао је он.

"Више података за њих вероватно значи већи профит."

Избвештај АП-а потврдили су и истраживачи за рачунарске наукена Универзитету Принстон.

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација