vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
07. јул 2018, 10:34 / Наука

РТ: Земља мора ојачати своју одбрану од мутираних космичких бактерија - руски научници

РТ: Земља мора ојачати своју одбрану од мутираних космичких бактерија - руски научници
фото: © Роскосмос
РТ: Земља мора ојачати своју одбрану од мутираних космичких бактерија - руски научници
фото: © Роскосмос


Извор: Восток / РТ

Земаљске бактерије које су послате у космос и које су се вратиле промењене сада представљају претњу постојању живота на Земљи, а мере морају бити предузете како би их спречили, саопштили су руски научници.

Руски експеримент под називом "Биориск" открио је да различити микроорганизми са Земље могу преживети у оштрим условима космоса на површини Међународне космичке станице (МКС). Експеримент који је почео у јануару 2005. године на руском сегменту МКС-а, обухватао је 68 различитих организама, укључујући бактерије, инсекте, кичмењаке и биљке.

Мутиране бактерије показале су високу агресивност и отпорност на антибиотике приликом њиховог повратка на Земљу, наводи се у руском извештају који је припремљен за седницу Међународног комитета за истраживање космоса у САД-у крајем јула.

Јаја ракова и икра афричке рибе успели су да преживе у космосу две и по године, а ембриони су оживели након повратка на Земљу, додаје се у извештају.

"Живи организми су способни да преживе у космосу. Хипотетички, у далекој будућности, долазак страних материја са других планета на Земљу може бити могућ, као и на друге планете са Земље", наводи се у извештају.

"Поред тога, опасност представљају земаљски микроорганизми који су се вратили из космоса након посете другој планети, те се трансформисали на непознат начин у атмосфери", додаје се у извештају.

Према извештају, руски научници ће користити резултате својих истраживања како би развили мере за заштиту Земље од ове претње.


Резултати "Биориск" експеримента нису само значајни за научне сврхе, већ су такође од непроцењиве важности са практичне тачке гледишта за оправданост планетарне карантинске стратегије током будућих међупланетарних летова", наводи се у извештају.


Принцип "планетарне одбране", чији је циљ спречавање контаминације Земље од стране ванземаљских организама и обрнуто, користе међународне космичке агенције током свих космичких мисија. Одбор за истраживање космоса, који се налази у француској престоници задужен је за планетарну одбрану од 1959. године.

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација