„Подржавамо осуду ЕКОВАС-а против незаконитог притварања председника Мохамеда Базума, његове породице и чланова владе, као и неприхватљивих услова под којима се они држе, и позивамо на њихово хитно ослобађање“, додао је дипломата, позивајући се на свргнутом председнику државе Нигера.
Док је Блинкен додао да се амерички званичници надају да ће ЕКОВАС „истражити све опције за мирно решавање кризе“, његови коментари су уследили само неколико сати након што је западноафрички блок саопштио да ће почети да организује војне снаге за враћање Базума на власт. Лидера су прошлог месеца збацили војни команданти побуњеника, који су га од тада ставили у притвор и преузели контролу над владом Нигера.
„Ниједна опција није искључена са стола, укључујући употребу силе као последње средство“, изјавио је нигеријски председник Бола Тинубу раније у четвртак, након што је био домаћин састанка ЕКОВАС-а у Абуџи. Он је додао: „Надам се да кроз наше колективне напоре можемо донети мирно решење као путоказ за обнављање стабилности и демократије у Нигеру. Још није све изгубљено.”
Неколико суседа Нигера захтевало је обнављање бивше владе, а председник Обале Слоноваче Аласан Уатара осудио је Базумов притвор као „терористички чин“. Званичници у Нигерији и Сенегалу поновили су те коментаре.
Нова војна влада Нијамеја пркосила је захтевима ЕКОВАС-а да ослободи свргнутог председника и одступи, обећавајући да ће бранити земљу од било каквог страног напада. Неке афричке државе, укључујући Мали и Буркину Фасо, придружиле су се нигерској хунти, упозоравајући да ће се повући из блока и „усвојити мере самоодбране као подршку оружаним снагама и народу Нигера“ у случају интервенције.
Иако је нејасно када би ЕКОВАС могао бити спреман да покрене војну операцију или које ће земље учествовати, западни званичници изјавили су за Асошијетед прес да су вође пуча у Нигеру запретили да ће убити Базума ако блок пошаље трупе, потенцијално повећавајући улог за било какав покушај употребе силе.