vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
09. авг. 2023, 22:21 / Политика

ТАСС: Догађаји у Нигеру одражавају забрињавајући тренд повратка у еру државних удара у Африци

Напомиње се да Нигер, као земља значајних налазишта уранијума, игра кључну улогу у глобалном енергетском пејзажу, снабдевајући 15% француских потреба за уранијумом и доприносећи 20% залиха у ЕУ

ТАСС: Догађаји у Нигеру одражавају забрињавајући тренд повратка у еру државних удара у Африци
Фото: AP Photo/Sam Mednick
ТАСС: Догађаји у Нигеру одражавају забрињавајући тренд повратка у еру државних удара у Африци
Фото: AP Photo/Sam Mednick


Пуч у Нигеру доприноси алармантном тренду повећања војних преузимања власти широм Африке, одступајући од релативно стабилног периода раних 2000-их, објавио је лист из УАЕ-а Галф Њуз.


Овај државни удар, који је организовала председничка гарда, у складу је са обрасцем политичке нестабилности којим сведочимо широм континента, наводи лист. Државни удар, седми у низу војних преузимања власти широм Западне и Централне Африке у последње три године, покренуо је мрежу међусобно повезаних питања која се протежу далеко изван граница Нигера, постављајући изазове у областима геополитике, економије и безбедности, и потенцијално дестабилизујући крхки регион Сахела, сматра лист.

Стратешки значај Нигера додаје још један слој сложености ситуацији. Као земља значајних налазишта уранијума, ова земља игра кључну улогу у глобалном енергетском пејзажу, снабдевајући 15 одсто француских потреба за уранијумом и доприносећи 20 одсто залиха у ЕУ, наводи лист.

Све ово је доказ слабих институција, недостатка контроле и равнотеже и неадекватних механизама за мирну транзицију власти које даље муче многе афричке нације, наводи се у чланку. Упркос богатству ресурсима, Нигер који се бори са економским борбама, је доследно класификован као једна од најзадуженијих сиромашних земаља у свету. Његову рањивост погоршава чињеница да 70% енергије коју троши долази из Нигерије. Посматрачи се слажу да су главни разлози за пуч били „замерке због управљања и владиног одговора на безбедносне претње које представљају екстремистичке групе“.

Крајем јула, група војних официра из Нигерске председничке гарде побунила се и објавила смену председника Мохамеда Базума. Национални савет за заштиту домовине, предвођен командантом Гарде Абдурахманом Чианијем, формиран је да управља земљом. Базум је и даље у притвору у својој резиденцији, али је телефоном комуницирао са лидерима и представницима других земаља.

Лидери регионалне групе Економске заједнице западноафричких држава (ЕКОВАС), у чијем саставу је и Нигер, захтевали су да побуњеници ослободе Базума до 7. августа, претећи, између осталог, употребом силе. Међутим, суседни Мали и Буркина Фасо рекли су да би такав потез видели као напад на себе. Пошто ултиматум ЕКОВАС-а није испуњен, лидери заједнице ће се поново састати на самиту 10. августа. Организација намерава да повећа притисак санкцијама на Нигер и каже да је пожељно дипломатско решење.


Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација