vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
15. дец. 2020, 14:38 / Политика

Украјина продужила важење закона о „посебном статусу“ Донбаса

Украјина продужила важење закона о „посебном статусу“ Донбаса
фото: © РИА Новости / Валерий Мельников
Украјина продужила важење закона о „посебном статусу“ Донбаса
фото: © РИА Новости / Валерий Мельников


Врховна Рада Украјине продужила важење Закона о посебном статусу Донбаса до 31. децембра 2021.

Одлуку су подржала 304 парламентарца са потребних минимум 226 гласова.


„Према овом закону, привремено, од дана ступања на снагу, узимајући у обзир одредбе закона Украјине о стварању неопходних услова за мирно решавање ситуације у одређеним областима Доњецке и Луганске области за период до 31. децембра 2021. године, у појединим областима Доњецка уводи се посебна процедура за локалну самоуправу у рејонима Доњецке и Луганске области“, наводи се у тексту документа.

Закон мора потписати председник Украјине, а ступиће на снагу даном објављивања у службеном гласнику.

Украјински парламент усвојио је закон о посебном статусу Донбаса 2014. године, али он никада није ступио на снагу и периодично се продужава.

Саветник шефа кабинета украјинског председника Михаил Подољак рекао је за РИА Новости да продужење специјалног статуса региона не ствара нове ризике за Кијев, те да је то потврда његове спремности да ради у оквиру "Минска-2".

Према споразумима из Минска, Кијев се обавезао да ће доделити посебан статус одређеним областима Доњецке и Луганске области, али то ће постати могуће након што се тамо одрже локални избори по законима Украјине и под контролом међународних посматрача. Кијев такође захтева да се одатле повуку „илегалне групе“.

Контакт група за Донбас је претходно договорила „Штајнмајерову формулу“ којом је утврђена процедура за ступање на снагу закона о посебном статусу. Након тога, талас протеста захватио је украјинске градове.

До сада је специјални статус ДНР-а и ЛНР-а и даље на папиру.

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација