Министар спољних послова Сергеј Лавров и амерички државни секретар Мајк Помпео обратили су се медијима након разговора у Вашингтону, првог таквог састанка од 2017. године.
Говорећи на конференцији за новинаре, Помпео је рекао да САД траже „бољи однос“ са Русијом и да две земље раде на побољшању односа од његове посете Сочију у мају. Рекао је да су линије комуникације између Москве и Вашингтона отворене и да су односи искрени.
Лавров је то поновио, рекавши да се њих двојица редовно састају, а такође да често разговарају телефоном. "Корисно је међусобно разговарати", рекао је Лавров.
"Увек је боље међусобно разговарати него не."
На климање главом на антируску хистерију у САД-у, Лавров је рекао да је, међутим, њихов заједнички рад "омео вал сумњи који су превладали у Вашингтону". Називајући наводе руског уплитања у америчке унутрашње ствари "неутемељеним", Лавров је рекао да је Москва "пуно пута" тражила од Трампове администрације да објави сву преписку између Трампа и Путина из октобра 2016. и 2017. године, али да није добила "никакав одговор".
Русија се нада да ће се тренутни антируски осећај распршити попут меккартизма 1950-их, додао је Лавров.
Помпео је рекао да је сарадња у области борбе против тероризма једно од главних жаришта односа, посебно у вези са Сиријом
„Желимо бити сигурни да Сирија више никада неће бити сигурно уточиште за ИСИС или друге терористичке групе“, рекао је Помпео.
Што се тиче Украјине, Помпео је рекао да решавање сукоба у источним регионима земље почиње "придржавањем Минских споразума".
Двојица дипломата разговарала су и о политичкој ситуацији у Венецуели. Помпео је тражио од Лаврова да подржи „привременог председника“ Хуана Гваида, али је Лавров рекао да Москва промовише идеју да само Венецуеланци морају да дефинишу своју будућност.
Лавров је такође изразио незадовољство Москве одлуком САД-а да одустану од Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета с Русијом. Споразум из 1987. године је забрањивао било којој страни да у Европи рапоређује ракете кратког и средњег домета, копненог базирања.
Allegations of Russian interference in US internal affairs are ‘baseless’: ‘We have not seen any evidence, because it does not exist’ – Lavrov pic.twitter.com/M1Ezgs22kd
— RT (@RT_com) December 10, 2019
Разговарано је и о Северној Кореји и Ирану, а Лавров је рекао да се мора учинити све како би се спасио Нуклеарни споразум с Ираном из 2015. године, који је Трампова администрација раскинула прошле године.
Лавров је рекао да је упркос америчким санкцијама Русији, од којих "нико нема користи", међусобна трговина нарасла са 20 на 27 милијарди долара, што значи већу зараду и радна места за све.
Иако постоје „потешкоће и разлике“, још увек постоји „велики потенцијал“ за сарадњу две земље, те је позвао Помпеа да поново посети Русију, када то буде могуће.
Помпео је у мају боравио у Русији где се сусрео са Лавровим, а њих двојица су се поново срела следећег месеца, на маргинама самита Г20 у Осаки у Јапану.
Последњи пут када је Лавров посетио Вашингтон, то је било на састанку на министарском нивоу, када је Помпео још увек био шеф Ције, а односи између САД-а и Русије већ су били хладни усред драме „Рашнгејт“. После две и по године, долази до гомиле нечега што се чини непрекидним санкцијама и (не)дипломатским потезима, мимо распадајућих споразума о контроли наоружања и напетих сукоба у Сирији и Украјини, о којима се треба разговарати и координисати.
Разговори Лаврова и Помпеа уследили су дан након значајног састанка председничког нивоа у формату "Нормандијске четворке" (Русија, Француска, Њемачка и Украјина) у Паризу, осмишљеног 2014. године како би се покушао зауставити сукоб у Донбасу. На сусрет се гледа као на важан корак ка оснаживању унутар-украјинског мировног процеса који је у великој мери застао у последње две године. Такође, пре свега, по први пут су се срели руски председник Владимир Путин и украјински Владимир Зеленски.
Чини се вероватно да је Москва у уторак искористила шансу да пренесе своју позицију САД-у, још једном кључном играчу у Украјини, али и једном одсутном са преговора у Паризу.
Извор: Восток / РТ
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Дакле, Севернокорејци су се борили за Русију. Шта се тиме заправо мења?