Будимпешта је најавила да неће подржати кандидатуру Украјине за чланство све док Кијев не укине закон којим се постављају језичка ограничења етничким Мађарима и другим мањинама које живе у земљи.
Законодавство које ограничава употребу мађарског, руског, румунског и других мањинских језика у Украјини мора се укинути пре него што Мађарска подржи чланство Украјине у НАТО-у, изјавио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.
"Не тражимо никаква додатна права за Мађаре у Транскарпатју, већ само она права која су имали и раније", рекао је Сијарто мађарским државним медијима на самиту НАТО-а у Лондону. Устврдио је да је Украјина „озбиљно прекршила“ права за 150 000 етничких Мађара који живе у региону.
Језик је главна тема у Украјини, а националисти тврде да мањински језици поткопавају употребу украјинског у образовању, медијима и државним институцијама. Венецијанска комисија, тело за заштиту ЕУ, раније је апеловала на Кијев да осигура да Украјина дозволи учење званичних језика блока, укључујући мађарски и румунски.
Украјински председник Владимир Зеленски рекао је у октобру да Украјина следи препоруке Комисије и да се права мањина чувају
Москва је више пута протестовала против покушаја Украјине да ограничи употребу језика мањина, описујући иницијативу као дискриминаторску против великог броја становништва, односно етничких Руса.
Украјински парламент је у фебруару ратификовао амандмане на Устав који су чланство у НАТО-у учинили кључним спољнополитичким циљем.
Међутим, још увек постоје бројне препреке пре него што се њено чланство озбиљно размотри. Предсједник Европске комисије Жан Клод Јункер је предвидио 2016. године да ће проћи 20-25 година пре него што ће Украјина моћи приступити НАТО-у и ЕУ.
Извор: Восток / РТ
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Дакле, Севернокорејци су се борили за Русију. Шта се тиме заправо мења?