Руски председник Владимир Путин и његов турски колега Реџеп Таип Ердоган потписали су у Сочију споразум о сарадњи, а разговори су били фокусирани на војну операцију Турске у Сирији, посебно на офанзиву која је у току у њеном североисточном делу.
Њихов састанак је трајао скоро седам сати, знатно дуже него што се првобитно очекивало.
Руска војна полиција и сиријске снаге биће распоређени на североистоку Сирије, док ће турска операција "Мирно пролеће" бити настављена у ограниченом подручју, договорили су се председници две земље после дугог разговора.
Москва разуме разлоге који стоје иза актуелног турског упада у Сирију, рекао је Путин, иако је нагласио да се не сме деловати на руку терориста, те да се мора очувати територијални интегритет Сирије. Коначно, земља мора бити ослобођена сваког "илегалног страног војног присуства", додао је председник, поновивши дугогодишњи положај Москве.
У споразуму се наводи да се курдске снаге - главни циљ турске операције, морају повући у сиријску територију на више од 30 км од турске границе. Ердоганова операција у међувремену ће се наставити на ограниченом подручју - између градова Тел Абиад и Рас ал Ајн - до 32 км унутар територије Сирије.
Остали део сиријске границе контролисаће сиријска војска уз подршку руске војне полиције.
И Турска и Русија поновиле су важност Аданског споразума из 1998. године - пакта о безбедности између Сирије и Турске. Између осталог, турској војсци се омогућује извођење прекограничних операција у Сирији, док је Дамаск обећао да неће пружати уточиште члановима Радничке партије Курдистана (ПКК), коју Анкара сматра терористичком организацијом. Док су дипломатски односи између две земље знатно нарушени током година сукоба у Сирији, пакт никада није отказан, а сада се Москва обавезала да ће подржати његово спровођење у „модерној стварности“.
ПКК деценијама води побуне слабог интензитета у Турској, настојећи да створи независну курдску државу. Анкара је оптужила курдске снаге преко границе у Сирији да имају чврсте везе са ПКК-ом. Заиста, заставе и ознаке ПКК-а више пута су виђене међу курдским снагама у Сирији, мада интензитет веза између група није познат.
Дана 9. октобра, турска војска и придружени милитанти из такозване сиријске „опозиције“ напали су регион, а операција је усмерена на курдске снаге, које Анкара сматра „терористима“. Операција је почела само два дана након што је амерички председник Доналд Трамп најавио повлачење снага своје земље са североистока Сирије.
Прошле недеље, САД и Турска договориле су петодневно примирје у региону, које истиче у 22 часа по локалном времену у уторак. Пауза у операцији требала је омогућити курдским снагама да се повуку, олакшавајући стварање „безбедносне зоне“ у дужини од 20 километара унутар Сирије коју Турска настоји да успостави. Раније у току дана, Ердоган је рекао да је спреман да настави операцију ако САД не испуне своја обећања.
Москва је више пута позивала Турску да покаже суздржаност у својим активностима у Сирији и упозорила да не предузима ништа што би могло кочити процес политичког решења у земљи.
Извор: Восток / РТ
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Дакле, Севернокорејци су се борили за Русију. Шта се тиме заправо мења?