Пакистан је објавио да смањује дипломатске односе с Индијом те да обуставља трговину са суседном земљом, називајући одлуку Њу Делхија да укине аутономни статус Кашмира као "једнострану и илегалну".
Пакистан је нагласио да ће питање Кашмира изнети пред Савет безбедности Уједињених нација, док је премијер Имран Кан наредио пакистанској војсци да буде у повишеном степену борбене готовости.
Кан је председавао састанком Одбора за националну безбедност на коме је такође одлучено да се преиспитају сви „билатерални аранжмани“. Исламабад је такође саопштио да ће индијски изасланик за Пакистан, Ајаи Бисариа, бити протеран из земље у оквиру мера реаговања.
Билатерална трговина између Индије и Пакистана која је сада обустављена износила је око 2,5 милијарди долара прошле године. То је отприлике три процента укупне годишње трговине Исламабада.
Prime Minister Imran Khan chaired a meeting of NSC.
— Govt of Pakistan (@pid_gov) August 7, 2019
Prime Minister directed that all diplomatic channels be activated to expose the brutal Indian racist regime and human rights violations.
He directed Armed Forces to continue vigilance.#StandwithKashmir #Pakistan pic.twitter.com/3nqjcrwUQ3
Доњи дом парламента Индије у уторак је изгласао укидање статуса Кашмира као државе, што ће спречити већинско муслиманску регију да доноси сопствено законодавство. Индија верује да је питање Кашмира интерно. Земља ће "наставити даље да интегрише Џаму и Кашмир у Индију за многе будуће генерације", рекао је у парламенту министар унутрашњих послова Амит Шах, називајући опозив аутономије Кашмира "историјским" тренутком који би требао бити "написан златним словима у индијској историји".
Прошле недеље, Њу Делхи је саопштио да је спречио покушај "инфилтрације" пакистанских милитаната у Кашмир, приликом чега је дошло до прекограничних гранатирања и пуцњаве између пакистанских и индијских снага.
Индија и Пакистан су у сукобу од 1947. године због Кашмира, на који обе земље претендују у целости. Спор је и разлог три рата између суседних земаља.
Извор: Восток / РТ
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Дакле, Севернокорејци су се борили за Русију. Шта се тиме заправо мења?