РТ: „Докрајчивање остатака јединства јужних Словена“: Kако се у Црној Гори интензивира црквени раскол

Објављено: 14.01.2020.год.
фото: © Stevo Vasiljevic / Reuters / RT

Руководство Руске православне цркве назвало је одлуку црногорских власти да усвоји Закон о вероисповести "циничним ударцем на цркву" и "актом подржавања раскола". Према документу, канонска Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве би могла изгубити већину својих древних светиња. Доношење закона изазвало је протесте у земљи, а припадници СПЦ-а су уверени да власти намеравају да пренесу имовину расколничкој Црногорској православној цркви. Стручњаци упоређују догађаје са Украјином, где су се недавно догодили слични догађаји. Према стручњацима, у оба случаја иницијативе власти су искључиво из политичких мотива.


Руска православна црква осудила је закон усвојен у Црној Гори, према којем ће канонској Српској православној цркви (СПЦ) бити одузета имовина. Према саопштењу патријарха Московског и читаве Русије Кирила и чланова Синода Руске православне цркве које је објављено на сајту Руске православне цркве, „занемаривање воље већине грађана који демонстрирају изазива огорчење, а покушај да се постави питање легитимности права верских организација на своју имовину изгледа као цинични ударац цркви".



„Нови закон о слободи вероисповести је чин подржавања раскола слабљењем канонске цркве и покушај да се постави у понижавајућу и опасну зависност од државе, што је тим још више неправедно, јер се Црна Гора представља као секуларна држава“, наводи се саопштењу патријарха и Синода РПЦ.


Патријарх Кирил, фото: РИА Новости © Александр Гальперин

Руководство Руске православне цркве прави паралелу између најновијих догађаја у Црној Гори и верског раскола у Украјини. У поруци се напомиње да су дужи низ година у обе земље политичке снаге заинтересоване за подривање јединства народа и подржавања раскола.

 


"Ова болна трансформација нанела је Украјини незацељене ране братоубилачког непријатељства. Са тугом видимо да исте последице сада прете и вашој земљи, где су паралеле са украјинском ситуацијом јасно видљиве у ономе што се дешава“, наглашава се у саопштењу.

 



Руска православна црква апеловала је на локалне православне цркве да подрже канонску цркву Црне Горе, као и на међународну заједницу, подсећајући да је Венецијанска комисија раније изнела примедбе на спорни закон.

Шеф Центра за етничке и политичке сукобе Института Европе Руске академије наука Павел Кандел у интервјуу за РТ сложио се да је ситуација у Црној Гори слична недавним догађајима у Украјини, где су расколници неканонске православне цркве у Украјини запленили бројне цркве од канонске Украјинске православне цркве Московске патријаршије.


„И заиста, црногорски расколници делују према украјинском сценарију и то је логично, јер сваки национализам настоји да створи не само своју државу, већ и свој језик и цркву. Верски раскол у Црној Гори, као и у Украјини, има политичке корене - то је политичко непријатељство према Србији“, објаснио је стручњак у интервјуу за РТ.


Роман Силантиев, члан експертног савета Министарства правде Руске Федерације, направио је још једно поређење у свом коментару за РТ. Према његовом мишљењу, Црна Гора сада доживљава догађаје који су се већ догодили у другој балканској земљи - Македонији, у којој делује неканонска Македонска православна црква.


„Ситуација у Македонији је врло слична ономе што се дешава у Црној Гори. Под утицајем, укључујући неких спољних сила, они нарушавају јединство и пријатељство православне канонске цркве, а пример Македоније сугерише да сада канонској цркви у Црној Гори заиста прети одузимање имовине, као и прогон због покушаја отпора“, наводи стручњак.

 



Европске амбиције


Подсетимо да је црногорски парламент раније усвојио Закон о слободи вероисповести и правном положају верских заједница, који укључује клаузулу о одузимању имовине у корист државе која је у власништву верских организација била до 1. децембра 1918. године, када је територија Црне Горе ушла у састав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а касније преименована у Југославију.


До тог тренутка у Црној Гори је деловала практично независна Цетињска митрополија, уживајући подршку Москве.


 

Након уласка у Југославију, у Црној Гори је формирана епархија Српске православне цркве - Митрополија Црногорско-приморска.


Мило Ђукановић, фото: AFP © FREDERICK FLORIN

 

Међутим, у позадини догађаја који су се догодили са Југославијом на прелазу из 20. у 21. век, у Црној Гори су се почеле развијати идеје црквеног сепаратизма. У земљи је створен Иницијативни одбор за препород Црногорске православне цркве, чији су задаци обухватали стварање независне цркве. Као резултат тога, основана је неканонска Црногорска православна црква, чије је руководство активно учествовало у политичким догађајима везаним за одвајање Црне Горе од Србије.



У нацрту устава Црне Горе, који је поднесен након независности, управо је непризната од стране осталих православних цркава неканонска ЦПЦ стављена на прво место листе конфесија, а Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве помиње се само међу осталим верским структурама. То је изазвало протест митрополита црногорско-приморског Амфилохија. Као резултат тога, усвојена је друга верзија главног закона земље, према којој је религија одвојена од државе, а да су све верске структуре једнаке пред законом.



фото: Gettyimages.ru © Martin Siepmann/http://imagebroker.com/#/search/

Међутим, у последње време политичко руководство Црне Горе очигледно је дало предност неканонској ЦПЦ. Говорећи на конференцији владајуће Демократске партије социјалиста у јуну 2019. године, црногорски председник Мило Ђукановић рекао је да ће се Подгорица потрудити да Црногорска православна црква добије аутокефалност од Српске православне цркве. Политичар је нагласио да ће се на овај начин исправити "велика неправда" у односу на Црну Гору, која се догодила почетком прошлог века.

Ђукановић види епархију Српске православне цркве у Црној Гори као "инфраструктуру пројекта Велике Србије". Штавише, црногорски лидер је оптужио СПЦ да наводно покушава да спречи „европске тежње и амбиције“ црногорског друштва.



Истовремено, црногорске власти почеле су да израђују нацрт закона којим се омогућава одузимање црквене имовине од Митрополије црногорско-приморске СПЦ, а који је парламент недавно усвојио. Као што противници овог закона примећују, око 650 светилишта, укључујући и познати манастир Острог, може бити заплењено. Чињеница је да је изузетно тешко доказати чињеницу власништва светилишта као црквене имовине пре 1918. године у већини случајева, посебно када је реч о древним светињама.


Коментаришући политику црногорских власти у црквеној сфери у јулу 2019. године, шеф Оделења за спољне црквене односе Московске патријаршије, митрополит Волоколамски, приметио је да  Мило Ђукановић покушава да копира антицрквени курс свог бившег украјинског колеге Петра Порошенка. Руска православна црква уверена је да ће имовина одузета канонској цркви накнадно бити пренета расколничкој структури.

Занимљиво је да је вођа украјинског раскола Филарет (Михаил Денисенко), који је био на челу неканонске УПЦ одавно подржавао жељу да расколничка структура добије аутокефалност. То је најавио 2010. године, када је у Црну Гору стигао на позив лидера непризнате црногорске цркве.

У исто време, Цариград, одобривши украјински раскол томосом, одлучно је одбио да подржи своје црногорске „колеге“. У лето 2019. године Цариградски патријарх Вартоломеј чак је послао писмо председнику Црне Горе, у којем је изразио изненађење плановима црногорске владе да власништво над црквама саграђених пре 1918. године пребаци на државу. Вартоломеј је нагласио да Екуменска патријаршија, заједно са другим православним црквама, као једину православну структуру признаје само ону која је под вођством митрополита црногорско-приморског Амфилохија, те подсетио да црногорска црква никада није била аутокефална.


Раскол словенских народа

Међутим, експерти не искључују могућност да Константинопољ с временом може променити своје становиште, као што се догодило у случају украјинског раскола.

„Мило Ђукановић ће пре свега тражити признање Црногорске Цркве од Цариграда, а потом од других православних цркава. Могуће је да ће и Фанар (историјски део Цариграда) подржати овај раскол. Поред тога, раније се испоставило да је и Грчка православна црква склона да подржи расколничке тенденције“, наводи Павел Кандел.

 

Верници Српске православне цркве протестују у Подгорици против одлука власти, фото: © Stevo Vasiljevic / Reuters / RT

Слично гледиште дели и Роман Силантиев. Како је навео стручњак за РТ, Константинопољ води своју политику, те да можда жели да подстакне Српску православну цркву да призна украјинску неканонску цекву.

"Или се једноставно само још није сложио са црногорским расколницима, чекајући још издашнију понуду од њих", сугерише Силантиев.

Усвајање контроверзног закона од стране црногорског парламента десило се у напетој атмосфери где да је чак дошло до физичког обрачуна између представника владајућих политичких снага и опозиције, а у земљи су почели масовни протести.


У исто време, руководство Српске православне цркве одбија да преузме одговорност за било какве нереде. СПЦ позива вернике да користе ненасилне методе да би исказали неслагање са властима.

Као што је Павел Кандел напоменуо, сада ће црногорске власти тестирати степен незадовољства становништва.

"Ако протест ослаби, влада ће започети практично спровођење овог закона. Ако је протест снажан и ситуација остане нестабилна, тада ће власти одложити конкретне кораке”, додаје експерт.


  

Истовремено, догађаји у Црној Гори могу да утичу на читав регион Балкана, кажу стручњаци. Ревитализација црквеног раскола уз помоћ државе осмишљена је ради даље поделе славенских народа, стварања не само политичких, већ и верских баријера међу њима, верује Роман Силантиев.

"На овај начин, докрајчују се остаци јединства које је било у време Југославије. Ови трендови су од користи Западу, који је заинтересован да балкански народи буду непријатељски расположени", закључио је експерт.

Извор: Восток / РТ

 


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: