Берлин и Беч на коленима

Објављено: 29.09.2018.год.
Српска војска улази у Нови Сад / Фото Документација „Новости“ и Фото-архив „Борба“

Ударац задат Централним силама на балканском ратишту, које су у дуготрајној борби већ биле исцрпле своје снаге, убрзао је њихов пад. Српска 1. армија је била прва јединица која је прешлa на територију царевине


После пробоја Солунског фронта, Италијани су правили велике компликације око Црне Горе. Да би се избегло трвење са њима, француска влада је препоручила да се одустане од слања српских одреда у Црну Гору преко Албаније, односно да се упуте обилазним путем. Српске трупе су ипак, марширајући преко Метохије, стигле у Црну Гору пре Италијана. Захваљујући црногорским устаницима, који су практично сами ослободили своју земљу од Аустријанаца, наневши велике губитке њиховим трупама које су се повлачиле из Албаније, 2. југословенски пук ("Јадранске трупе") већ 30. октобра је избио под Скадар, разбио аустроугарску 47. дивизију, заробио више од 4.000 војника, и на крају посео Скадар.

Француска влада се постарала да спречи одлазак краља Николе из Француске у Италију, а генералу Д"Епереу је наредила да не пушта Италијане у Црну Гору, чиме је олакшала њено уједињење са Србијом. Да би се могла супротставити евентуалном насилном уласку италијанских трупа у Црну Гору, српска Врховна команда је на Косову задржала целу Југословенску дивизију. Суочени са одлучном подршком Француске Србији, присуством српских трупа у Црној Гори и решеношћу црногорског народа да се уједини са Србијом, Италијани су одустали од својих намера, задовољивши се симболичним присуством својих малих одреда у мешовитим савезничким гарнизонима у Скадру и Улцињу.

Аустроугарска се налазила у потпуном распадању. У њој је још од краја 1917. године, под утицајем велике Октобарске револуције, почело револуционарно врење, које се манифестовало и у побунама морнара у Боки Которској и Пули, и у отказивању послушности и масовном бежању из војске припадника словенских народности. Криза је достигла свој врхунац после слома фронта на Балкану. Анализирајући одјек тих догађаја, лондонска штампа је описивала напредовање Срба према Дунаву као посмртно звоно за Аустроугарску империју. Последњи Хабзбурговац, цар Карло, покушавао је да, прокламацијом о тријалистичком преуређењу Монархије, спречи одвајање југословенских покрајина у којима је јачао покрет за стварање заједничке државе са Србијом.

Хабзбуршка монархија најпре почиње да пуца на главном шаву: мађарска буржоазија, заплашена од српских армија које су брзо надирале према Дунаву, тражи од врховне команде да све мађарске трупе врати у земљу да би браниле јужне границе краљевине. Генерал Арц издао је одговарајућу наредбу војсци за издвајање мађарских пукова са италијанског фронта ради употребе на дунавском фронту.

Брз продор српске 1. армије према Дунаву није оставио времена да се њихов план оствари. То је само изазвало растројство и у оним аустроугарским армијама које су још чврсто држале фронт на Пијави. Увидевши да немају времена за реализацију тога плана, Мађари су образовали нову владу, која је објавила прекид веза са Аустријом и наредила свим мађарским војницима, ма где се налазили, да баце оружје, надајући се да ће тиме задобити симпатије Антанте. То је само олакшало италијанским трупама да, после дугих оклевања, пређу Пијаву.

У аустроугарској војсци избијају побуне. Уследило је одвајање Чехословачке и југословенских покрајина. Беч је, свестан да је све изгубљено, послао парламентарце у Падову, где су са Италијанима, као представницима Антанте, потписали акт о капитулацији 4. новембра. Но, Италијани су ипак остали без толико жељених ловорових венаца: нападајући сувише опрезно растројену аустроугарску војску, која се већ распадала, они нису успели да се искупе за пораз код Кобарида октобра 1917.

Српска 1. армија и 2. група француских дивизија су држале линију Дунава са мањим српским одредима на аустроугарској територији. То су, уједно, биле прве савезничке трупе које су прешле на територију централних царевина.

Немачка се још држала. Њене трупе су се налазиле дубоко на француској и белгијској територији. Пошто је немачка врховна команда услове о примирју које су поставили савезници сматрала понижавајућим за немачку војску, она је одбила мир и операције су настављене свом жестином.

Савезничке армије на Западном фронту прешле су у опште наступање. Клемансо наређује генералу Д'Епереу да се усмери против Немачке и зароби Макензенову групу армија у Румунији. Српска 1. армија и 2. група француских дивизија упућене су према Пешти да пресеку одступницу Макензену, а затим да се усмере према Дрездену. Брзо наступање српске 1. армије кроз Војводину, која се 11. новембра челом приближила прузи Оршава - Темишвар на 50 километара, довело је у тешку ситуацију Макензенову групу армија у Румунији.

Немачка је најзад 11. новембра капитулирала. Надирање српских трупа према Темишвару, Суботици и Баји отрезнило је нове мађарске управљаче, те су били приморани да упуте парламентарце у Београд, где су 13. новембра потписали примирје под тешким условима које су им, у име савезника, диктирали војвода Мишић и генерал Анри. У то време је армија војводе Бојовића избила на линију Темишвар - Суботица - Баја, како би обележила северну границу земље.

Најкрвавији рат у дотадашњој историји човечанства био је завршен. Европа је, образовањем држава, отпочела своје ново национално и политичко престројавање.

Ударац задат Централним силама на балканском ратишту, које су у дуготрајној борби већ биле исцрпле своје снаге, убрзао је њихов пад, а човечанство је тиме спасено даљег проливања крви.

Завршетак рата у новембру 1918. дошао је готово неочекивано, пошто су водећи генерали у оба зараћена табора предвиђали да ће се борба наставити и наредне године. Показало се да је преокрет настао под утицајем победа савезничких армија на балканском ратишту, јер је, према речима Лојда Џорџа, слом Бугара убрзао предају Немаца и учинио непотребном још једну годину ратовања.

Говорећи о неуспеху на Западном фронту 8. августа 1918, који је назван црним петком немачке војске, Ерих Лудендорф, немачки генерал и војни теоретичар, навео је: "Нисам преживео мучније часове од догађаја који су се одиграли на бугарском фронту, почев од 15. септембра, који су запечатили судбину Четворних сила."

Готово истоветно мишљење изнео је фелдмаршал Паул фон Хинденбург: "Ценио сам, средином августа, да још није дошао тренутак да се посумња у задовољавајући исход рата. Крајем септембра наш Западни фронт није био пробијен. Он је био уздрман, али се није срушио. Међутим, направила се велика бреша на борбеном фронту Четворних сила: Бугарска се руши."

После тога рат је кренуо ка своме завршетку, који је, нормално, водио поразу Централних сила. Истражна комисија Рајхстага, која је испитивала узроке војног слома Немачке 1918. године, утврдила је да је рат у војном смислу био изгубљен када је слом Бугарске, за којим је дошао слом Аустроугарске за време повлачења Немаца на Западном фронту у септембру 1918, коначно изменио комплетну ситуацију немачке војске на бојном пољу.

ХИТЛЕРОВА ИСКУСТВА ИЗ ВЕЛИКОГ РАТА

Све анализе које су у Немачкој вршене између два рата потврдиле су закључке да је рат изгубљен на балканском ратишту, захваљујући српској војсци. На њима је Хитлер заснивао своју претњу у марту 1941. године, да ће против Југославије, ако покуша да му се одупре, бацити 50 па чак и 100 дивизија да би је поразио и спречио да се поново образује Солунски фронт, где је, како је рекао ", почео слом немачких снага у Првом светском рату.

Петар Опачић,
Новости

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: