Ваздушна битка између совјетских и америчких авиона изнад Ниша

Објављено: 07.11.2017.год.
Слободан Ђукић, Russia beyond


Ваздушни окршај између снага америчког и совјетског ваздухопловства десио се на данашњи дан 1944.године на небу изнад Ниша. Повод за овај сукоб био је напад на транспортну војну колону 6.гардијског стрељачког корпуса Црвене Армије, када су погинула 34 војника и официра.

Општа војна ситуација на Балкану непосредно пред нишки инцидент

Америчка 15.ваздухопловна армија имала је задатак да у оквиру доктрине стратешког изнуривања, у операцији кодног имена „Ratweek“, изводи ваздушне нападе по свим крупнијим комуникационим чвориштима немачких снага на територији Србије. Међутим, ова операција је укључила и тешко бомбардовање густо насељених места попут градова и бројних варошица, чиме је ово бомбардовање због размера у броју жртава и укупног материјалног разарања, у српским историјографским круговима окарактерисано као терористичко. Према различитим изворима, у операцијама масовног бомбардовања Србије учествовало је око 2000 бомбардера из састава америчких ваздухопловних снага. Ове снаге су поред класичних бомбардерских задатака, имале за циљ да остваре и потпуну ваздушну превласт на овом подручју, укључујући ту и тактичке ударе по одступајућим моторизованим колонама непријатеља. Овај задатак је на себе преузела 82.ловачка ваздухопловна група, стационирана у италијанском граду Фођа, под командом пуковника Кларенса Едвинсона.

Продором Трећег украјинског фронта Црвене армије на тромеђу Румуније, Бугарске и Југославије отпочела је фаза дефинитивног ослобођења Србије. Ове јединице су форсирале Дунав (113. и 223. дивизија) и у енергичној офанзиви избиле на водоток Велике Мораве, где су успеле да се споје са јединицама Прве армијске групе НОВЈ у рејону Велике Плане, чиме су немачке снаге пресечене и доведене и веома тешку оперативну ситуацију. Након тога, снаге Црвене армије су заједно са јединицама НОВЈ ослободиле Београд и Ниш, пресекавши одступницу немачкој Групи армија „Е“ која се долином Вардара и Мораве извлачила из Грчке ка Немачкој.

Услед разбијања немачке армијске групе „Felber“ и 34.армијског корпуса које су имале задатак да по сваку цену обезбеде главну комуникацију која долином Мораве преко Врања, Ниша и Београда изводи на север, команда Групе армија „Е“ је одлучила да отвори нови правац за извлачење својих снага, које су требале да крену преко Косова и Метохије, долином Ибра, Западне Мораве и даље на запад, преко Дрине, ка Сарајеву. У духу ове наредбе, немачка команда је настојала да прегрупише све своје снаге које су потиснуте уз моравске долине (34.армијски корпус), и да уз адекватна ојачања углавном састављена од челних јединица Групе армија „Е“  (борбена група „Fisher“, „Hardt“ „Burgemeister“), образује јаке заштитнице у рејону Крагујевца и Крушевца. Такође, команда Групе армије „Е“ је настојала да затвори огољени десни бок узрокован ослобођењем Ниша, тачније комуникациони правац (Ниш-Куршумлија) који из долине реке Топлице изводи ка Приштини, образујући две јаке борбене групе „Langer“ и „Bredov“. Овим снагама је помагала групација од око 6,000 балиста. Према овим снагама су биле оријентисане јединице 17., 24. и 46.дивизије НОВЈ, бугарска 2. армија и главнина 68.корпуса Црвене армије.

Изненадни напад са леђа

На комуникацији Ниш-Алексинац-Делиград-Ражањ тог 7.новембра 1944.године налазила се моторизована колона 6.гардијског стрељачког корпуса Црвене Армије. Колона је била распевана и весела. Совјетски војници су прослављали годишњицу октобарске револуције, а са њима је ишао и музички оркестар. У колони се налазила и команда 6-ог гардијског стрељачког корпуса, на челу са генералом Григоријем Котовом. Негде око 12:40ч, изненада се из правца планине Јастребац појавила група ловачких авиона Lockheed P-38 Lightning и без икаквог упозорења напала ову колону из свог расположивог наоружања. По колони је дејствовано топовима у кал.20мм и митраљезима у кал.12,7мм. Ракетирана је невођеним ракетама HVAR и тучена бомбама велике разорне снаге. У веома кратком временском интервалу гину 34 совјетска официра и војника, док их је неколико десетина теже рањено. Уништено је преко 20 камиона са теретом. Топовима је изрешетано и возило у коме се налазио генерал Котов, који је на месту остао мртав.

Средином октобра месеца, комплетан моравички правац, закључно са већим делом северне, централне и источне Србије, био је очишћен од немачких снага. Немачке снаге су се фокусирале за упорну одбрану делова јужне и западне Србије, где се налазе важне комуникације неопходне за извлачење снага Групе армије „Е“. Дакле, почетком новембра месеца, немачке снаге су биле поприлично далеко од места напада на совјетску колону, тако да не постоји апсолутно никаква вероватноћа да је напад био случајан, или плод нечије крупне грешке.

У први мах совјетски војници су помислили да их је напала група немачких ловаца Fw-189, који по свом изгледу неодољиво подсећају на америчке авионе P-38 Lightning.

Немачки авиони Fw-189 за које се испрва мислило да су напали совјетску транспортну колону

Узалуд су били бројни покушаји сигнализације са земље, да се ради о совјетској колони. Американци се нису на то пуно обазирали. Имали су задатак да је на том друму у потпуности униште

Ваздушна битка на небу изнад Ниша

Совјетска команда је у први мах била затечена оваквим развојем ситуације. Прво, тврдње војника из нападнуте колоне да су у питању немачки ловци Fw-189 била је чудна за високе руске официре. Немци на овом правцу нису имали капацитете да изведу тако дрзак напад, са толиком групом ваздухоплова Fw-189. Ускоро су се усијале радио-везе непосредно са терена, које су потврдиле да у нападу учествује група америчких авиона, која уопште не реагује на сигнале о „пријатељској“ ватри. Одмах су алармиране снаге 866.ловачког ваздухопловног пука (ЛАП) са задатаком да одмах полете. Такође, све јединице ПВО које су имале задатак одбране нишког аеродрома стављене су у режим пуне борбене готовости. Убрзо се на хоризонту северно од аеродрома, указао један амерички авион који је моментално оборен ватром са земље. 

Техничко-тактичке карактеристике авиона P-38 Lightning.

Група совјетских ловаца Јак-9Т и Јак-3 из састава 866.ЛАП, је одмах по узлетању стигла у рејон где је нападнута колона 6.гардијског стрељачког корпуса. Они су одмах уочили америчке авионе који су кружили изнад колоне, одакле је куљао густ црни дим. Одмах је покушано да се путем радио-комуникације и визуелним маневрима предочи Американцима да одмах напусте место догађаја. Међутим, као одговор на захтев совјетских пилота, по њима је отворена ураганска ватра. Од последица те ватре оборен је један совјетски авион. Одмах је започела свеопшта ваздушна битка.

Техничко-тактичке карактеристике авиона Јак-9

Из доста неповољне тактичке ситуације, совјетским пилотима успева да оборе два америчка апарата P-38 Lightning. Ускоро полеће и авион са совјетским пилотским асом Александром Клодуновом. Долази до оштре битке, где су амерички пилоти покушали да маневарске способности својих авиона подигну тако што су одбацили све бомбе које су ималу на својим носачима. Ватром из авионских топова кал.37мм долази до обарања још једног америчког авиона. Недуго после тога, оборен је и четврти амерички „Lightning“.

После ових губитака, амерички авиони одлучују да напусте поље ваздушног боја и крену са извлачењем са фокусом на југ. Један од совјетских пилота долази у непосредни визуелни контакт са пилотом истуреног америчког „Lightningа“, где му бесним гестикулацијама упорно покушава да утуви у главу, да је његова група напала на „савезничку“ колону и да се он налази у саставу совјетског ваздухопловства. Без икакве реакције, Американци су од преосталих авиона образовали формацију и у пратњи совјетских ловаца, кренули на југ. Ускоро су копнене јединице Црвене армије успеле да ухвате обореног америчког пилота и пребаце га на аеродром.

Међутим, недуго после овог сукоба, одједном се преко планинског масива јужно од Ниша појавила групација од око 40 америчких ловаца P-38 Lightning, који су извели нови напад на делове совјетских снага у околини овог града. Совјетски авиони су одмах кренули њима у сусрет, и енергичним маневрима, укључујући и упозоравајућу ватру из топова и митраљеза, приморали нападаче да одступе од своје намере, после чега је ова група авиона одустала од даље конфронтације и нестала преко хоризонта.

Последице овог сукоба

Последице овог ваздушног судара совјетских и америчких авиона, независно су касније испитале специјализоване комисије из СССР, САД и СФРЈ. Ти документи су дуго имали шифру „строго поверљиво“.

Совјетска комисија је дошла до закључка да су у ваздушној бици оборена три совјетска авиона, два од стране америчких ловаца, а један „пријатељском“ ватром од стране совјетске ПВО са земље. Американци су у ваздушном боју изгубили пет авиона P-38 Lightning.

Америчка комисија је дошло до закључка да су у овом инциденту у класичној ваздушној бици оборена два америчка авиона, док је један оборен дејством средстава ПВО са земље. Совјети су по овим изворима имали четири изгубљена авиона.

Генерал Вилсон, главнокомандујући савезничких снага на Медитерану, после инцидента је морао да одлети у Софију и лично се извини маршалу Толбухину, команданту Трећег украјинског фронта. Званични амерички извори и данас наводе да су пилоти погрешили у навигацији, па су уместо немачке колоне Групе армија „Е“ у клисури Ибра, напали црвеноармејску колону у долини Мораве. Међутим, извештаји истраге Црвене армије из 1944. показују да Руси у то објашњење нису веровали. Сведок битке, руски пилот Борис Смирнов, у мемоарима открива да је у олупини америчког авиона пронађена мапа на којој је град Ниш означен као прави циљ напада. Командант америчке 82. ловачке групе која је одговорна за овај напад, пуковник Кларенс Едвинсон, тихо је премештен у базу ван Европе, али се по завршетку рата враћа у Немачку где је унапређен у команданта 366 ловачке групе у авио-бази „Friclar“.

Југословенска комисија је дошла до закључка да је у ваздушној бици на небу изнад Ниша, учестовало око 30 авиона са обе стране, укључујући ту и америчке бомбардере B-25 Mitchell. Према тим изворима, који су се базирани на изјавама очевидаца овог догађаја, Американци су изгубили седам авиона, од тога пет ловаца P-38 Lightning и два бомбардера B-25 Mitchell. Погинуло је 14 америчких пилота. Међу совјетским пилотима који су погинули у овој бици, налазила се и једна млада девојка-пилот, која је полетела да брани своје нападнуте другове. Остаци погинулих америчких и совјетских пилота су по тим изворима сахрањени у околини нишког аеродрома.

Добар део историчара открива да је права позадина напада резултат неуспешно спроведене тајне операције у режији америчке обавештајне служе ОСС, који је добрим делом пропао услед појаве совјетских снага на овом подручју. Наиме, америчка тајна служба ОСС послала је у штаб Југословенске војске у отаџбини тајну мисију кодног имена „Ренџер" као последњи покушај да спречи комунисте да завладају Србијом. План команданта мисије пуковника Мекдауела био је да издејствује предају немачких снага у Србији ђенералу Михаиловићу, уз обећање да их Американци неће препустити Совјетима. Мекдауел је планирао да немачким оружјем наоружа 300.000 Михаиловићевих бораца.

Споменик погинулим црвеноармејцима у Нишу

Погинули совјетски пилоти су сахрањени испред улаза у бивши нацистички логор, поред жичане ограде. Постављена је пирамидална плоча са уклесаним именима убрзо после догађаја и стојала је ту све до Титовог сукоба са Информбироом.После тога се уклањају многа обележја и споменици совјетским војницима, премештају се гробови са више места у централној Србији у Јагодину, тада су премештена тела совјетских пилота из Ниша у спомен костурницу.

Нормализацијом односа између Југославије и СССР се мења однос према споменицима совјетским војницима по Србији па се у Јагодини поставља плоча са именима погинулим војницима и официрима. Споменички комплекс у Јагодини је обновљен тек 2003. године, а споменик испред логора у Нишу је постављен 2015. године.

Спомених погинулим црвеноармејцима у Нишу

Слободан Ђукић,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: