„Пупин” у волану „ферарија”

Објављено: 29.12.2016.год.
Фото: С. Гуцијан

У Институту „Михајло Пупин” направљени су први дигитални рачунар, вештачка шака за дистрофичаре, модел кабине земаљске станице беспилотне летелице „пегаз”, минијатурни скремблер за „Моторолине” радио-станице, који онемогућава прислушкивање, системи за аутоматско лоцирање возила…


Волгину улицу на Звездари знају углавном станари и странци, али је мало коме познато да се овде налази инжењерско срце Србије: Институт „Михајло Пупин”, који је и најстарији институт у југоисточној Европи. Његови инжењери „уплели су прсте и мозак” у све што нас окружује: од мобилних телефона, робота, рачунара и светске мреже (www.), преко електронске и пореске управе, контроле тунела, железнице и наплате путарина, па до авиона, тенкова, хидроелектрана, термоелектрана, чак и нафтне и фармацеутске индустрије.

„Пупин” је контролисао „Систем приступне саобраћајне контроле” за Зимске олимпијске игре у Сочију 2014. године, а његови инжењери развили су „паметни” сигурносни систем, који ће бити уграђен у будући „емотивно осетљиви ферари”. Директорка проф. др Сања Вранеш објашњава да систем, смештен у волан, кров и седиште, мери пулс возача, крвни притисак, анализира лице, чак и број трептаја у минути, дакле „скенира” комплетно психо-физичко стање и упозорава га када је време да се заустави јер му се приспавало, да појача музику, смањи грејање или усправи седиште…


„Пупиновци” учествују у чак 68 истраживачких пројеката и имају више од 300 партнера из земље и света  (Фото: Институт „Михајло Пупин”)

Овај светски престижан институт, који годишње зарађује 30 милиона евра, јуче је посетио министар просвете Младен Шарчевић, који је на крају рекао „да је милина видети овако нешто”, да читава држава има користи од „Пупина” и „да је ово добар модел како би институти требало да функционишу”.


– „Ферари” нам је један од бројних партнера, сарађујемо са „свиме што мрда” у Србији, али и са компанијама и државама широм света, од САД и Русије, до Алжира (војска), Белгије, Француске, Аустрије... Управљамо тунелима не само у Србији већ и у Црној Гори и Словенији, све коцкарнице у Лондону контролишу наши системи. Немачка је тражила да урадимо предлог реформе студија инжењерства, јер је установљено да им годишње фали 600.000, а млади нису заинтересовани за тај позив – рекла је др Вранеш.

На нашу опаску зашто се тај модел не примени и у Србији, министар Шарчевић је рекао да је циљ и његовог тима и владе са премијером на челу управо подршка инжењерској струци, па се тако кренуло од информатике у основним школама до састанка са деканима факултета који школују инжењере.

Др Вранеш је такође рекла и да им се често догађа да странци, посебно Америка, „покупе” читав тим инжењера које пре тога ангажују да раде на неком пројекту. На то је министар просвете рекао да је одлив мозгова проблем и у другим земљама и да ће се у државној каси наћи пара да се повећа број стипендија за студенте, уз обавезу да по дипломирању извесно време остану у земљи.

– У многим стварима крећемо од нуле, са нула људи и нула пара, али тражимо партнере и компаније се радо одазивају. Када је реч о конкурсу за научноистраживачке пројекте, не желимо да поновимо претходне грешке, уважићемо примедбе Заједнице института Србије и дати приоритет ономе што треба да покрене привреду, што је и став владе – рекли су министар Шарчевић и државни секретар проф. др Владимир Поповић, одговарајући на примедбе научника у вези са конкурсом који је влада поништила у мају ове године.

Како смо чули током посете, у институту који је основан 1946. године тренутно ради око 400 људи, образовање стекли углавном на Електротехничком факултету, а последипломске студије су завршили у Београду или у неком од европских и светских центара. „Пупин” је у стопроцентном државном власништву, а 95 одсто прихода зарађују сами, продајом производа и услуга, осталих пет одсто је од пројеката министарства. Све што развију одмах и примене, а уједно и држави штеде огроман новац. Пример за то је систем наплате пореза, што је државу коштало око два милиона евра, а да је то радила фирма са Запада, цена би била између седам и 20 милиона.

– Комплетна електронска управа је софтверски подржана од стране „Пупина”, као и АПР, захваљујући нама Србија је једна од седам земаља чији се отворени подаци налазе на ЕУ порталу. У хидроелектранама држимо сто одсто надзора и управљања, а притом нудимо брзо и јефтино одржавање. Ми управљамо у 80 одсто наших термоелектрана, остатак припада „Сименсу”. И замислите када се догоди неки квар, немачки инжењер ће да „укључи таксиметар” чим крене ка Србији, па ће гледати овде да се задржи што дуже, а наши инжењери ће стићи за пола сата до Обреновца и одмах решити проблем – прича директорка Вранеш.

У „Пупину” су направљени први дигитални рачунар, вештачка шака за дистрофичаре, модел кабине земаљске станице беспилотне летелице „пегаз”, минијатурни скремблер за „Моторолине” радио-станице, који онемогућава прислушкивање, системи за аутоматско лоцирање возила… Академик Миомир Вукобратовић је овде основао београдску школу роботике, захваљујући чијем раду је „Хонда” направила Асима, најчувенијег робота који хода.

Свака делегација Европске комисије обавезно обилази Волгину улицу, Светска банка је два пута радила процену у Србији, похвалила „Пупин” и чак у извештају навела да је овај институт „најсветлија тачка у примени истраживања”.

Како све то успевате, питамо на крају? Директорка одговара да је за разлику од Тесле, који је био научник и занесењак и умро сиромашан, Пупин знао како да уновчи своје знање, тако да институт који носи његово име следи и његову филозофију. И исплати се, очигледно.

На небу, на земљи, под водом

– Увек кажем странцима када дођу код нас: када летите изнад Србије, у нашим сте рукама, а то су безбедне руке – кроз шалу је испричала директорка о веома озбиљном и одговорном послу за који су заслужни инжењери „Пупина” када је у питању контрола лета и читав Аеродром „Никола Тесла”.Овај институт развио је и симулаторе лета за три типа војних авиона, тренажер за обуку посаде подморница, тактичку радионицу „ратне игре”, тренажере за тенкове, али и противоклопни артиљеријски тактички тренажер, а од тога је већи број симулатора авиона и тенка урађен и за извоз.

Сандра Гуцијан,
Политика


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Наука

У Москви представљен руски супераутомобил Rossa

У Русији је конструисан прототип будућег тркачког аутомобила Rossa, дизајнираног специјално за тркачку стазу

РТ: Вештачка интелигенција означава „ново поглавље“ људског постојања – Путин
РТ: Вештачка интелигенција означава „ново поглавље“ људског постојања – Путин

Руски председник је изјавио да међу људима постоји „растуће поверење“ у нову технологију

2023-11-24 17:14:05

РТ: Кина све више надмашује САД у патентима вештачке интелигенције – Блумберг
РТ: Кина све више надмашује САД у патентима вештачке интелигенције – Блумберг

Пекинг тежи самоодрживости у важним технолошким секторима

2023-10-25 15:31:05

РТ: Руски научник добио Нобелову награду
РТ: Руски научник добио Нобелову награду

Алексеј Екимов је био део три истраживача награђених за откривање и развој технологије квантних тачака

2023-10-04 23:28:45

РТ: Руска сонда стигла у орбиту Месеца уочи историјског покушаја слетања
РТ: Руска сонда стигла у орбиту Месеца уочи историјског покушаја слетања

Сви системи на аутоматској међупланетарној станици Луна-25 раде нормално, саопштила је руска свемирска агенција

2023-08-17 18:56:52

Потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког центра НИС-а и Центра за истраживање и развој компаније Сонангол из Анголе
Потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког центра НИС-а и Центра за истраживање и развој компаније Сонангол из Анголе

Научно-технолошки центар компаније НИС (НТЦ) и Центар за истраживање и развој државне нафтне компаније Сонангол из Анголе (Centro de Pesquisa e Desenvolvimento da Sonangol, S.A. – CPD Sonangol) потписали су Меморандум о разумевању током посете анголске делегације домаћој нафтној компанији.

2023-08-03 19:48:53

Велики успех тима Србије на Међународној хемијској олимпијади
Велики успех тима Србије на Међународној хемијској олимпијади

Чланови екипе Србије остварили су веома запажен успех на 55. Међународној хемијској олимпијади, која је одржана од 16-25. јула у Цириху, Швајцарска. Урош Полексић из Математичке гимназије у Београду освојио је сребрну медаљу, Јанко Поповић из Математичке гимназије у Београду и Дуња Вуковић из Гимназије „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду освојили су бронзане медаље, док је Душан Ђурђевић, ученик Гимназије у Ћуприји, освојио похвалницу.

2023-07-28 18:15:30

Четири медаље и две похвале за тим Србије на Међународној математичкој олимпијади у Јапану
Четири медаље и две похвале за тим Србије на Међународној математичкој олимпијади у Јапану

На 64. Међународној математичкој олимпијади за ученике средњих школа, која се од 2. до 13. јула одржавала у Чиби (Токио, Јапан), свих шест такмичара олимпијског тима Републике Србије освојили су признања.

2023-07-14 20:21:37

Увођење напредног развоја је кључно за национални напредак Русије – Путин
Увођење напредног развоја је кључно за национални напредак Русије – Путин

Председник Русије је поздравио учеснике Форума о технологијама будућности

2023-07-09 16:31:44

Руски софтвер ће се извозити са отвореним кодом и обуком корисника — руководилац ИТ индустрије
Руски софтвер ће се извозити са отвореним кодом и обуком корисника — руководилац ИТ индустрије

Придржавање таквих принципа у извозу софтвера Русији ће дати додатне предности у односу на западна решења, изјавила је Наталија Касперска

2023-06-27 12:58:28

Руски космонаути завршили свемирску шетњу која је трајала више од 6 сати
Руски космонаути завршили свемирску шетњу која је трајала више од 6 сати

Космонаути су започели шетњу свемиром отварањем отвора модула Поиск у 17:24 у четвртак

2023-06-23 01:15:54

Јандекс покреће пробу робота-таксија контролисаног вештачком интелигенцијом у московском крају
Јандекс покреће пробу робота-таксија контролисаног вештачком интелигенцијом у московском крају

У складу са важећим законом, робо-такси ће имати пробног возача у возилу који ће пратити безбедност сваког путовања

2023-06-07 18:15:32

Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима
Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима

Указ, који је потписао премијер Михаил Мишустин, објављен је у понедељак на званичном сајту правних информација

2023-05-31 01:28:55

Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи
Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи

Поред анализе негативних последица по здравље људи и екологије европског континента говорило се и о употреби осиромашен уранијума у циљу борбеног дејства и његов испоруке на тло зараћених земаља.

2023-05-30 23:34:28

Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру
Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру

Одликовање ће бити додељено за заслуге у истраживању свемира

2023-05-28 13:01:28

НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије
НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије

Проф.др Мирослав Марић, председник Друштва математичара Србије, захвалио је партнерима на подршци коју добијају млади математичари.

2023-05-25 11:51:07

Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а
Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а

Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, истакла је значај улагања у науку и образовање и навела НИС као добар пример такве праксе.

2023-05-24 18:18:24

ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А
ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А

Улаз бесплатан за све посетиоце

2023-05-19 02:52:58

Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев
Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев

За нас је веома важно да активно радимо на замени стране опреме домаћим еквивалентима, изјавио је заменик председника Савета безбедности Русије

2023-05-17 17:43:01

Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а
Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а

  Шеснаести Фестивал науке биће одржан у новом термину, од 17. до 19. маја, у хали 4...

2023-05-16 16:05:50

Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму
Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму

Највећи регионални научни догађај уз подршку НИС-а

2023-04-27 20:58:23

Деценија НИС-овог програма „Енергија знања“
Деценија НИС-овог програма „Енергија знања“

У подршку младим талентима, образовање и науку НИС уложио више од шест милиона евра

2022-12-16 15:20:19

Успостављена сарадња између НИС-а и Математичког факултета у Београду
Успостављена сарадња између НИС-а и Математичког факултета у Београду

Kомпанија НИС наставила је да проширује круг партнера међу образовним институцијама успостављањем сарадње са Математичким факултетом...

2022-12-08 08:58:38

rt nauka
baner rakija desno nauka
baner apartman desno / nauka
baner obzor desno - nauka

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: