Моноград Мирни – „дијамантска престоница” Русије

Објављено: 16.04.2017.год.

„Руска реч” наставља са публикацијом серије материјала о животу руских моноградова. Реч је о градовима у којима огромна већина становника ради у једном великом предузећу. Случај Воркуте, једног од највећих угљенокопа у Русији, показује како је нестабилан живот градова чија је судбина везана за експлоатацију природних богатстава.


Свако ко дође у Мирни видеће у самом граду огроман површински коп широк преко једног километра. То је такозвана кимберлитна јама „Мир”. По њој је град добио име и захваљујући њој постоји. То је познати рудник дијаманата. Мирни се налази на западу републике Сахе (Јакутија) и познат је као „дијамантска престоница” Русије.

Град је настао током 1950-их, када је на територији Јакутије пронађено неколико великих налазишта дијаманата и када се кренуло са њиховом индустријализаци
јом. Мирни је типичан моноград. Већина његових становника ради у руднику светског дијамантског гиганта, компаније „Алроса”.

Илустрација: Јуриј Смитјук/ТАССИлустрација: Јуриј Смитјук/ТАСС

Напредан град

Ајталина (сва имена су измењена) је рођена и одрасла у Јакутску, главном граду републике Јакутије. Заједно са мужем Генадијем се преселила у Мирни пре осам година, када је мужу понуђено руководеће место у предузећу за експлоатацију дијаманата. „Када сам се удала за Генадија и кад смо се спремали да дођемо овамо, мислила сам да ћу се купати у дијамантима”, смеје се Ајталина. „Наравно, муж ми је брзо објаснио да сви дијаманти припадају држави и да се њихова експлоатација строго контролише, тако да дијамант није могуће изнети и донети кући”.

Ајталина је шефица супермаркета. Она и Генадиј имају двоје деце. „Мирни је далеко мањи од Јакутска, али никада не бих пожелела да се тамо вратим”, каже она. „Ово је одлично место за младу породицу. Свуда око града је чиста тајга, има пуно река и језера, а ми довољно зарађујемо тако да наша деца имају све што им треба. У Јакутску је гужва и није тако чисто као овде”.

Према Ајталининим речима, она и муж имају добре плате и могу да купе све што им треба, а могу себи да приуште и редовна путовања, утолико пре што град има и аеродром. Ајталина сматра да је Мирни напредан и толерантан град: „У Јакутску су мог мужа често вређали због националне припадности, јер је он Рус. И мене су критиковали што сам јакутске националности, а удала сам се за Руса. Овде тога нема, јер Руси чине половину становника који раде у предузећу. У Мирном се не гледа које си националности, него да ли си добар радник”.
Илустрација: Николај Зајцев/РИА НовостиИлустрација: Николај Зајцев/РИА Новости

Градски проблеми

Међутим, многима живот у Мирном није толико сладак. Олга и Хотој су као и Ајталинина породица дошли у Мирни пре десетак година. Имају двоје деце, Хотој ради у комбинату, а Олга је учитељица.

Рекло би се да је случај доста сличан претходном, али није тако. Олгина породица једва саставља крај с крајем. Они су принуђени да живе у дрвеној бараци и већ неколико година не могу да оду на одмор. Олга сматра да је главни разлог социјалног раслојавања политика компаније „Алроса”: „Муж већ годинама ради на копу, али има малу плату, а није му омогућено напредовање у служби. Поред тога, компанија штеди на својим радницима – стално смањује социјално осигурање, а ако неко почне да се жали лако може остати без радног места”.

Олга је незадовољна и високим ценама у Мирном. „Намирнице су претерано скупе”, жали се она. „Поред тога, прилично су лошег квалитета”. Слична ситуација је и са превозом: „Хтела бих да одем до Москве, да посетим своје, да одведем децу на море, али ми не можемо то себи да приуштимо. Авионске карте су прескупе”.

Она такође истиче да се у Мирном стално осећа недостатак квалификованих кадрова осим стручњака за рударство. На пример, готово да нема добрих лекара и учитеља. Проблем би могао бити решен ангажовањем људи из других региона, али, по Олгиним речима, сада то није могуће: „У граду су плате изван комбината мале, нарочито у организацијама које се финансирају из буџета. Ја зарађујем 19.000 рубаља (око 300 долара), а то је веома мало с обзиром на наше цене. Ко ће у таквим условима пристати да дође код нас?”

Илустрација: Lori / Legion MediaИлустрација: Lori / Legion Media

„Дијаманти воле трудољубивост”

Живот у Мирном је пун сличних супротности. Ајталинина и Олгина породица живе у суседству, деца им иду у исту школу, али је однос двеју жена према животу и перспективама у Мирном дијаметрално супротан. Ајталина је доласком у Мирни пронашла овде стабилан приход и извор будућег благостања, а Олга сања о томе како да што пре напусти овај град.

Па ипак, у Мирни и даље из целе земље пристиже велики број младих који желе да стекну иметак у „дијамантској престоници”. „У Мирном добро зарађују управо они који заиста воле да раде”, сматра Ајталина. „Није случајно што Јакути кажу да дијаманти воле трудољубивост, а не воле грамзивост”.

Андреј Искров,
Руска реч


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Туризам

НИС вас позива: Посетите бесплатно зелене оазе Србије

Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу

Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији
Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији

Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.

2021-12-05 10:33:49

Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се
Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се

Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.

2021-11-28 13:02:05

Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана
Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана

Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.

2021-08-22 09:26:04

„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва
„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва

Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.

2021-08-15 08:28:40

Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима
Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима

Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.

2021-07-11 07:44:41

Десет највећих лучких градова у Русији
Десет највећих лучких градова у Русији

Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...

2021-04-17 18:52:13

Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије
Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије

Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“

2021-03-21 08:31:40

Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи
Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи

У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.

2021-03-14 08:06:49

Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника
Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника

Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.

2021-03-07 09:00:45

Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом
Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом

Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.

2021-02-06 09:06:48

„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера
„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера

Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.

2021-01-23 07:57:15

Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа
Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа

У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...

2021-01-09 05:10:40

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида
Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида

Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?

2021-01-01 07:20:16

Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга
Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга

Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.

2020-12-26 08:22:06

Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета
Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета

Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.

2020-12-19 09:39:58

Петанаест невероватних призора Чукотке
Петанаест невероватних призора Чукотке

Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...

2020-12-12 08:30:10

Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура
Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура

Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...

2020-12-06 09:32:15

Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура
Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура

Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...

2020-12-05 09:01:56

Шест невероватних праисторијских споменика у Русији
Шест невероватних праисторијских споменика у Русији

„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.

2020-11-28 07:47:34

„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу
„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу

Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.

2020-11-21 07:17:51

Фотографско путовање кроз све руске регионе
Фотографско путовање кроз све руске регионе

  Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...

2020-11-14 09:10:00

Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету
Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету

Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...

2020-10-31 07:42:15

Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије
Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије

Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond.   Yuri Smityuk/TASS На северу острва...

2020-10-30 18:20:56

Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви
Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви

Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...

2020-10-18 09:06:44

rt turizam
baner rakija desno turiyam
baner apartman desno / turiyam
baner obzor desno - turizam

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: