Они долазе на шишање, а ми идемо у аквапарк: Како изгледа живот на граници Русије са другим државама

Објављено: 31.12.2017.год.
Оренбуршки резерват природе Kremlin Pool/Global Look Press / Russia beyond


Живот у руским пограничним градовима је специфичан. Понегде су њихови житељи одушевљени јефтиним производима, али се од странаца штите квотама, док се другде пустоше страни супермаркети. Russia Beyond вас упознаје са неколико таквих места.

Град: Светогорск

Земља са којом се граничи: Финска

Број становника: 16 000

Светогорск

Светогорск

Иља Варламов


Руски Светогорск (900 км од Мокве) удаљен је само километар од финске границе. Град је до 1948. године припадао Финцима и звао се Енсо. Сада Светогорск и Енсо спајају само фабрике, на обе стране производи се папир. Камиони за превоз дрвета иду непрекидно тамо-амо.

Без обзира на близину Финске, у Светогорску се зачудо мало тога променило од совјетских времена: монтажне зграде, четири супермаркета и комбинат за производњу целулозе и памука. Комбинат је у власништву америчке компаније International Paper и кључни је за функционисање града. Можда његови житељи управо зато за одсуство промена криве Американце, а не тамошње власти. Наводно, они су пре свега били дужни да развијају локалну средину. У граду, рецимо има много запуштених Лењина (споменика комунистичком вођи), али нема биоскопа и породилишта (жене се порађају у граду Виборгу, 137 км од Санкт Петербурга).

Између Светогорска и Иматре постоји аутобуска линија. Туристички промет је регуларно успостављен, а за путовања су потребне визе. Финци долазе у Русију по јефтин бензин, лекове и алкохол. „Али не само по поменуте потрепштине. Они се овде и шишају, јер је то код њих скупо. Неки такође долазе на масажу“, 
каже Ирина Бердникова, локална активисткиња. Руси у Финску иду пре свега у шопинг туре, по храну и у локални аквапарк.

До рата санкцијама између ЕУ и Русије и промене курса, Руси су у Иматри куповали куће, а локалним супермаркетима помагали да зараде, каже новинар листа 
Uutisvuoksi Катри Икјавалко. Када се ситуација променила неке финске продавнице на граници са Русијом, као што су супермаркети Лапландија или Скандинавија, били су принуђени да ставе катанац на врата.

Говорећи о Светогорску Ирина га назива „градом дошљака“. Многе породице дошле су да раде у комбинату и ту због станова и остале. Говорили су да су ту „само привремено, да ће добити станове и разменити их“. Или „откупићемо их, па продати“, међутим, остали су.
 

Град: Благовешченск

Земља са којом се граничи
Кина

Број становника: 216 500


Благовешченск

Благовешченск

Дина Рогатних

На Алтају, у Сибиру и на Далеком истоку Русија се граничи са Кином.  Из руског Благовешченска (7858 км од Москве), у посету кинеском Хејхеу  свакодневно долази више од хиљаду туриста, а између два града функционише зона без виза. Удаљени су иначе само 800 метара.  Лети функционише речни саобраћај, а зими се користи понтонски мост. Житељи Благовешченска већ више од 20 година сањају прави мост за друмски саобраћај преко реке Амур, чији је завршетак изградње иначе планиран за 2019 годину. Недостатак моста озбиљно кочи економски развој града. Пре пада рубље 2014. године у Благовешченску  је дошло до појаве препродаваца и процвата те врсте трговине, а паралелно и развоја Хајхеа који је од сеоцета постао развијени град. Рецимо, на продаји бунди Русима.

Кинези у Благовешченск путују да граде и уче (односи се на оне који нису много богати) и наравно да тргују.

Кинези су у Благовешченску градили практично све нове делове града, па чак и када су Руси инвестирали , 
каже Констатин Титов, начелник правне службе кинеске грађевинске компаније  „Великая стена“ која ради у Благовешченску. Зато су квоте морале да буду уведене како би се заштитило локално тржиште. Управо тако се у овом граду одавно једе кинеска храна и носи кинеска одећа, а док централна Русија разматра санкције и забране, овде о томе нема ни говора.

„Код нас се догађа парадоксална ситуација са генерацијом рођеном између 
1985. и 1995. године. Моја ћерка, рецимо, свугде је била, на Филипинима, у Кини, на Тајланду, а у Москви и Петербургу никада. А све зато што су карте троструко скупље“, каже Титов.

Многи настоје да оду у Кину да тамо раде, чак и без знања језика. Они раде као посредници на великим интернет платформама као што су 
Taobao или Alibaba. Ствар је у суштини врло проста, некоме у Русији треба одређена роба, а посредник му помаже да је нађе на Интернету, купује је, доноси преко границе и испоручује купцу, 
пише локално гласило Амур. У Благовешченску из неких разлога не желе да уче кинески, верујући да управо Кинези треба да уче руски. Притом гласине, да је град преплављен Кинезима негирају, говорећи да у Благовешченску нема чак ни кинеске четврти. 

Град: Оренбург

Земља са којом се граничи: Казахстан

Број становника: 555 400

Владимир Путин храни дивље коње Пржеваљског, Оренбуршки резерват природе

Владимир Путин храни дивље коње Пржеваљског, Оренбуршки резерват природе

Kremlin Pool/Global Look Press

Оренбург (1456 км од Москве) је од руско-казахстанске границе удаљен око сат времена вожње. Реч је о једном од главних руско-казахстанских „коридора“ и граници између Европе и Азије. Колоне теретних возила редовна су појава са обе стране границе.

У самом центру града у непосредној близини високих зграда налазе се обичне сеоске дрвене куће, због чега се
 за град и каже да је „израстао из села“. Нема журбе, застрашујућих гужви и високих плата. Главна вишеспратница припада највећој енергетској компанији у земљи Гаспрому, који је почетком века овде производио гас.

Главну замерку житељи имају на време. „Целе године дува ветар. У кругу од сто километара око Оренбурга све саме степе“, 
каже мештанин Леонид. „Животиње стално прелазе границу, па локални полицајци морају да их хватају, они аутомобилима крстаре степом и налазе стоку. То исто раде и са друге стране границе њихове колеге.“

Ствар је у томе што је граница са Казахстаном најдужа и износи скоро шест хиљада километара. Тамо нема бодљикаве жице нити зоне раздвајања. Једноставно понегде се налазе погранични стубови, а нешто ређе куле са радарима. Почетком двехиљадитих, у суседну државу могло је да се пређе пешке или возилом било којим степским путем, заобилазећи гранични прелаз. После распада СССР овим подручјем на путу ка централној Русији, транзитирале су испоруке хероина, опијума и хашиша, 
каже становница Оренбурга Татјана.   

У овом тренутку ствари са транспарентношћу границе много 
боље стоје, а оперативци, поред тога, стају на пут радикалним исламистима из Средње Азије и трговини наркотицима. Становници пограничних места границу прелазе по поједностављеној процедури, а сви остали житељи двеју земаља аутомобилом, на граничним прелазима, или возом у безвизном режиму (који је, успут, на снази и са многим земљама ЕУ, САД, Аустралијом, Канадом, Јапаном...)

Неки кажу да је град депресиван, док други тврде ништа слично не осећају. На крају крајева, Гаспром никуда неће отићи, као ни његов погранични положај који увек значи и озбиљан новац. Осим тога, са перестројком појавио се тренд високошколских установа. Оренбуршки универзитет је, рецимо, један од највећих у Русији.


У Русији постоји још једно место на граници, до кога се за разлику од поменутих градова тешко стиже. Али се зато управо одатле дословце може видети јучерашњи дан.

Русија се граничи са 18 земаља

60 932 км - укупна дужина руске границе (укључујући и поморску)

Суседне земље: САД, Јапан, Северна Кореја, Кина, Монголија, Белорусија, Украјина, Пољска, Литванија, Естонија, Финска, Норвешка, Казахстан, Грузија, Азербејџан, као и делимично признате Абхазија и Јужна Осетија. 


Јекатерина Синељшикова,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Туризам

НИС вас позива: Посетите бесплатно зелене оазе Србије

Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу

Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији
Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији

Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.

2021-12-05 10:33:49

Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се
Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се

Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.

2021-11-28 13:02:05

Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана
Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана

Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.

2021-08-22 09:26:04

„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва
„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва

Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.

2021-08-15 08:28:40

Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима
Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима

Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.

2021-07-11 07:44:41

Десет највећих лучких градова у Русији
Десет највећих лучких градова у Русији

Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...

2021-04-17 18:52:13

Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије
Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије

Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“

2021-03-21 08:31:40

Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи
Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи

У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.

2021-03-14 08:06:49

Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника
Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника

Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.

2021-03-07 09:00:45

Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом
Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом

Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.

2021-02-06 09:06:48

„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера
„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера

Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.

2021-01-23 07:57:15

Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа
Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа

У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...

2021-01-09 05:10:40

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида
Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида

Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?

2021-01-01 07:20:16

Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга
Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга

Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.

2020-12-26 08:22:06

Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета
Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета

Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.

2020-12-19 09:39:58

Петанаест невероватних призора Чукотке
Петанаест невероватних призора Чукотке

Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...

2020-12-12 08:30:10

Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура
Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура

Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...

2020-12-06 09:32:15

Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура
Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура

Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...

2020-12-05 09:01:56

Шест невероватних праисторијских споменика у Русији
Шест невероватних праисторијских споменика у Русији

„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.

2020-11-28 07:47:34

„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу
„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу

Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.

2020-11-21 07:17:51

Фотографско путовање кроз све руске регионе
Фотографско путовање кроз све руске регионе

  Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...

2020-11-14 09:10:00

Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету
Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету

Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...

2020-10-31 07:42:15

Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије
Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије

Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond.   Yuri Smityuk/TASS На северу острва...

2020-10-30 18:20:56

Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви
Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви

Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...

2020-10-18 09:06:44

rt turizam
baner rakija desno turiyam
baner apartman desno / turiyam
baner obzor desno - turizam

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: