Повлачење Војске Југославије са Косова и Метохије након НАТО агресије 1999. године доживјели смо не као војнички, него пораз наше политике и дипломатије. Војска није била побијеђена и ми смо се, умјесто повлачења са КиМ, припремали за копнену инвазију НАТО трупа, рекао је грбаљски парох отац Миајло Бацковић у интервјуу за ИН4С.
Како је казао, током сукоба на КиМ били су бројни пјешадијски сукоби са албанским терористима, који су без контроле прелазили границу.
-То су најбоље осјетили наши јунаци са Кошара. У свакоме Србину живи Милош Обилић, а свако одлучује о томе да ли ће му допустити да се он покаже у његовом животу. Јунаци са Кошара су наши Милоши Обилићи, који су, на свом примјеру, показали да је још увијек жив дух цара Лазара и да је још увијек жив косовски завјет и да Срби знају да га поштују, рекао је Бацковић.
Он је током НАТО агресије био војник елитне „63. падобранске јединице“, а данас је и предсједник Удружења ветерана те јединице. По његовим ријечима, војници који су бранили КИМ жељели су да се боре са стварним противником, а не са виртуелним који је слао ракете на њих са 10000 метара.
–Све нас боли када данас видимо црногорске државне челнике да се рукују са терористима са којима смо се 1999. године борили. Још више нас боли што је та власт признала лажну албанску и терористичку државу на југу Србије и на тај начин још више унизили борце који су се борили против тога. Ипак, морамо да правимо разлику између власти и народа, јер ови други памте шта је све било 1999. године и то не може избрисати из сјећања никакве политичке и остале гумице, наводи парох Бацковић.
Он је позвао и све борце из своје јединице, а има их пуно у Црној Гори, да 24. марта дођу на Михољску Превлаку, гдје ће тога дана бити одржана централна приредба обиљежавања 20 година НАТО агресије.
–Нека ставе и капе наше јединице и нека су поносни на све оно што су урадили током одбране свете српске земље, истиче парох Бацковић.
Он очекује да се подвизи јунака са Кошара и осталих бојишта не забораве, али да се зато и не треба бојати, јер је већ дио тих подвига ушао у легенду и пјесму.
Поводом обиљежавања 800 година Српске православне цркве, парох Бацковић наводи да Митрополији црногорско-приморској предстоји велики посао око обиљежавања тог догађаја, а један од њиј је комплетна обнова манастира Светог Архангела на Превлаци.
–Стварање СПЦ, али и Црне Горе, почело је успостављањем Зетске архиепископије на Правлаци и она је симбол српског духовног и државног јединства. Грбљани то добро знају и због тога су вјековима чували памћење о томе, а никада нијесу ни заборавили на цара Лазара који је из њиховог краја, истакао је парох Бацковић.
Коридор је битка без које не би било Републике Српске. То се у Српској зна и тога су сви свјесни. У Србији, када сам рекла да снимам филм о коридору, питали су ме шта се то десило на ауто-путу, јер код нас је коридор синоним за ауто-пут Београд - Ниш.
Амерички региони још увек нису засићени русофобијом Вашингтона и чине основу за сарадњу на њиховом нивоу, рекао је руски амбасадор у Сједињеним Државама Анатолиј Антонов.
"Заједничка историја...
Француски председник Емануел Макрон се заложио за радикалну ревизију глобалних социјалних и економских система, тврдећи да ће промена демографије и друга питања захтевати нове начине расподеле...
Москва је спремна да сарађује са било којим америчким председником, према речима портпарола Кремља, Дмитрија Пескова. Поновио је да се Русија никада није мешала у унутрашњу...
„Тренутно сам јако опасан човјек за Републику Српску и за руске инвеститоре јер имам много информација. Пријете ми убиством, јер знам имена, датуме, шта се продавало, коме се продавало, документе, фото, видео, аудио доказе, преписку, чак и документе који нису смјели да буду у мојим рукама“
„Замагљивање одговорности за глобалну безбедност, покушаји различитих организација и појединачних сила да лепе етикете на државе и владе и да одлучују о судбини света неизбежно ће нас вратити деценијама уназад“