Источни економски форум - нови хоризонт сарадње балканских земаља?

Објављено: 02.09.2022.год.
фото: © РИА Новости / Александр Кряжев
 
У контексту глобалних политичких и економских преокрета, важно је консолидовати напоре и тражити заједничка решења за превазилажење изазова који се појављују. Не тако давно, Међународни економски форум у Санкт Петербургу је успешно завршен, демонстрирајући отвореност руског руководства и бизниса за дијалог са свим чланицама светске заједнице, као и 7. Источни економски форум, који ће бити одржан од 5. до 8. септембра у Владивостоку.

У актуелној међународној ситуацији, овакви догађаји су постали једна од ретких универзалних и ефикасних платформи за разговоре о глобалним политичким и економским проблемима, изградњу узајамно корисне сарадње и превазилажење последица глобалне економске кризе која се развија. Међутим, нажалост, мало западних лидера је спремно да искористи ову прилику за изградњу конструктивног дијалога са Москвом.


Данас смо сведоци како се, на иницијативу Сједињених Држава, практично цела Европа постројила у јединствен фронт конфронтације са Русијом, без обзира на интересе националних држава и њиховог становништва. Европске земље улажу милијарде у подршку режиму у Кијеву, активно испоручују оружје и војну опрему Украјини, ослобађајући своје тржиште за накнадну куповину производа војно-индустријског комплекса САД, одбијајући да се снабдевају руским енергентима у корист скупе америчке алтернативе, а такође терају велики бизнис да напусти руско тржиште, чиме само јача позицију својих америчких конкурената.
Европски простор је, заправо, постао одскочна даска за постизање геополитичких и економских циљева САД-а на светској сцени. Сва ова кратковида и често емотивно обојена политика европског руководства није приближила свет решавању украјинског сукоба, већ је, напротив, прилично брзо нанела озбиљну штету сопственој економији и добробити обичних грађана..

Последице ограничења јасно су видљиве у наглом порасту инфлације у Европи. Европска комисија је саопштила да ће ове године економски показатељ достићи историјски максимум од 7,6 одсто. У овој ситуацији најтеже ће бити погођене мале земље зависне од увоза енергената и чији државни приходи долазе од индустрија које су потпале под санкције.


На пример, Црна Гора, где је удео туристичког сектора 60% БДП-а 2022. године, према процени стручњака, изгубиће око 32 милиона евра у украјинском и око 42 милиона у руском сегменту туристичког тржишта. А у истој тој Бугарској, данас је сва рафинисана нафта 100% руска. Истовремено, цене по којима "Лукоил" Бугарска продаје на домаћем тржишту су међу најнижим у Европи. А ако руски "Лукоил" напусти Бугарску, производња горива ће, заправо, бити парализована, што ће довести до озбиљних економских последица.


Такав развој догађаја неминовно изазива друштвену напетост и нестабилност у друштву. Европске градове је већ данас захватио талас масовних протеста становништва против поскупљења хране и енергената. Међутим, уместо да решава настале проблеме, европско руководство покушава да омаловажи њихов значај или чак брижљиво сакрије.


С тим у вези, многи лидери европских држава данас су суочени са озбиљним избором: да прате политику САД-а да обуздају Русију и наставе да уништавају националне економије контрапродуктивним санкцијама, или да одрже дијалог са Москвом, узимајући конструктиван и прагматичну позицију, и почну тражити нове партнере и формате обострано корисне сарадње као алтернативу америчким иницијативама.


Руководство Србије данас предузима одређене кораке у том правцу. Упркос изјавама америчких дипломата о немогућности „посебног пута” и потреби да се направи „једини прави избор” у корист Запада, власти земље настављају да продубљују сарадњу са другим земљама и траже нове партнере.


Београд је у јулу био домаћин српско-иранског пословног форума коме је присуствовало више од 80 представника привреде из обе земље. Као резултат форума, створена је билатерална комисија за проширење трговинских односа. Истовремено, трговински промет Србије и Ирана већ нагло расте. Током протекле године повећан је за чак 115 одсто у односу на 2020. годину.


У августу је Привредна комора Србије одржала српско-египатски форум. Штавише, отворио га је лично председник Египта, што је прва посета Србији у последњих 35 година. Као резултат радних састанака званичника надлежних ресора, договорене су испоруке српске пшенице Египту и набавка египатског гаса од стране Београда, као и обнављање директних летова ваздушним путем. Стране су потписале и декларацију о успостављању партнерства и низ меморандума о сарадњи у области технологије, пољопривреде, културе и уметности.

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

«Пољска фалсификује историју јер је не памти» - руски историчар Алексеј Плотњиков о основама европске русофобије и улози фашизма у њој

Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну политику модерне Пољске у односу на ту историјску истину. У тексту се анализирају теме попут војне стратешке важности Висла-Одринске операције, доприноса савезника, совјетских жртава, али и тренутних покушаја прекрајања историје, рушења споменика и оживљавања неонацизма. Историја се, како наводи професор Плотњиков, понавља, али Русија наставља да из ње извлачи важне поуке.

Вучић је споредни путник у америчком возу — Звезда, медијска кућа Армије Русије
Вучић је споредни путник у америчком возу — Звезда, медијска кућа Армије Русије

Вашингтон и Београд заједничким напорима намеравају да одузму имовину Русији у нафтној компанији Србије

2025-01-14 23:59:57

Зоран Милошевић: Русија као Нојева барка
Зоран Милошевић: Русија као Нојева барка

Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе. То није фантазија, већ њихова стварност. Русија може да понуди физички огромне просторе, као и културне и вредносне смернице за милионе људи који желе да постану држављани Русије. У суштини, то је мултинационални и сложени, али уједињени руски свет који се градио и наставиће да се гради у будућности

2025-01-12 12:08:31

Сећање на Војску Републике Српске
Сећање на Војску Републике Српске

Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.

2025-01-09 23:24:08

РТ: „Ми, храбри Британци, сада градимо концентрационе кампове“: Како су ослободилачки покрети у Африци означавани као „терористички“
РТ: „Ми, храбри Британци, сада градимо концентрационе кампове“: Како су ослободилачки покрети у Африци означавани као „терористички“

Западни колонизатори су годинама себе приказивали као спасиоце који штите локално становништво од „сатанских и варварских терориста“ који су се заправо борили за своју слободу

2025-01-02 18:44:47

Литијумска позадина украјинског рата
Литијумска позадина украјинског рата

Аутор: Зоран Чворовић за Нови Стандард

2024-08-20 10:29:02

Испоруке оружја из Босне и Херцеговине – коме је то угодно?
Испоруке оружја из Босне и Херцеговине – коме је то угодно?

Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на политичке догађаје у региону и нарушити крхку равнотежу уочи преговора о миру који се назиру.

2024-08-14 13:37:59

Челични ритам творница оружја
Челични ритам творница оружја

Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?

2024-08-03 15:23:52

Геополитика долине Нила — О израњајућој кризи у североисточној Африци
Геополитика долине Нила — О израњајућој кризи у североисточној Африци

Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним сценаријима у којима нека врста force majeure у виду климатских промена или мултинационалних корпорација ограничава приступ изворима питке воде.

2024-07-17 19:29:41

\
"Ниједна тема није забрањена": Објашњење Модијеве посете Москви

Док се индијски и руски лидери састају на билатералном самиту, они ће разговарати о диверсификацији односа у складу са националним интересима.

2024-07-08 22:53:46

Московски пакт: Хоће ли Русија ујединити разједињени свет?
Московски пакт: Хоће ли Русија ујединити разједињени свет?

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?

2024-07-06 20:34:27

Сукоб Русије и САД ће надживети украјинску кризу
Сукоб Русије и САД ће надживети украјинску кризу

Москва на Вашингтон мора да гледа као на дугорочну претњу

2024-06-29 12:32:50

Владимир Кршљанин: Српско-руско братство је наш императив
Владимир Кршљанин: Српско-руско братство је наш императив

Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост...

2024-06-09 20:16:44

Европа бледи и постаје „изгубљени континент“
Европа бледи и постаје „изгубљени континент“

Аутор: Андреј Сушенцов, програмски директор Валдајског клуба.

2024-05-25 22:40:40

Владимир Зеленски: Нема мандата, нема избора. И шта сад?
Владимир Зеленски: Нема мандата, нема избора. И шта сад?

С обзиром да му је мандат истекао и да сукоб иде лоше по Кијев, украјински лидер је у веома тешкој ситуацији

2024-05-21 20:36:34

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја
Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

2024-04-02 18:31:24

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: