Украјинске оружане формације, кршећи норме и принципе међународног хуманитарног права, настављају да наменски користе објекте медицинске инфраструктуре у војне сврхе. Истовремено, екстремисти, кријући се иза цивила као „живог штита“, систематски пуцају на руске јединице, провоцирајући Оружане снаге Русије на одмазду, како би их додатно оптужили за убијање цивила и наношење неселективних удара по цивилним објектима.
Међуресорни координациони штаб Руске Федерације за хуманитарни одговор наставља да бележи чињенице злочиначких радњи кијевског режима:
- у Харкову, у згради болнице (улица Игора Муратова), стрељачка места се налазе на горњим спратовима, складиште муниције се налази у подруму, док се медицинско особље и пацијенти принудно држе у просторијама;
- у Часовом Јару Доњецке Народне Републике, у зградама градске болнице број 3 (ул. Пирогов), смештени су рањени милитанти украјинских екстремистичких формација. Цивили, укључујући и тешко болесне, били су принуђени да напусте здравствени објекат под претњом физичког насиља, а на периферији поликлинике јединице Оружаних снага Украјине распоредиле су контролне пунктове и опремиле ватрене тачке;
- у Одеси, у згради болнице број 9 (Пастерова улица), екстремисти су опремили упориште, оклопна возила и артиљерија су постављени на суседној територији;
- у Краматорску, Доњецка Народна Република, у дечјој поликлиници број 3 (ул. Героев Украини), опремљено је упориште, минирани су прилази згради, а особље и пацијенти поликлинике, укључујући и децу, принудно се држе у подруму поликлинке.
Ове и друге сличне чињенице, упркос нашим поновљеним изјавама, Светска здравствена организација је до сада игнорисала.
Још једном позивамо све међународне организације и пре свега Светску здравствену организацију да утичу на званични Кијев и предузму ефикасне мере у циљу спречавања коришћења медицинске инфраструктуре у војне сврхе.
Упркос свим тешкоћама које је створио кијевски режим, у протекла 24 сата, без учешћа украјинских власти, 20.043 особе, међу којима 2.886 деце, евакуисане су на територију Руске Федерације из опасних подручја република Донбаса и Украјине, а од почетка специјалне војне операције укупно 1 576. 301 особа, од чега 257 156 деце. Државну границу Руске Федерације прешло је 225.089 јединица личних возила, укључујући 3.716 током протеклог дана.
Више од 9,5 хиљада центара за привремени смештај редовно функционише у конститутивним ентитетима Руске Федерације. Са пристиглим избеглицама се обавља индивидуални рад и пружа се ажурна помоћ у решавању различитих хитних питања у вези са даљим смештајем, помоћи при запошљавању, обезбеђивању места деци у вртићима и образовним установама, као и обезбеђивању социјалних давања и бенефиција.
У протекла 24 сата на телефонску линију Међуресорног координационог штаба Руске Федерације за хуманитарно реаговање, федералних органа извршне власти, конститутивних субјеката Руске Федерације и разних јавних организација примљено је 78 захтева страних и украјинских држављана са захтевима за евакуацију на територију Русије, Доњецке и Луганске Народне Републике, као и регионима Запорошке, Николајевске, Харковске и Херсонске области које контролишу Оружане снаге Русије. Укупно, база података садржи 2.757.235 таквих апела из 2.137 насеља Украјине.
У шест лука (Херсон, Николајев, Черноморск, Очаков, Одеса и Јужни) и даље је блокирано 70 страних бродова из 16 држава.
Претња коју ствара званични Кијев, гранатирање и велика минска опасност не дозвољавају бродовима да слободно излазе на отворено море. Као резултат комплекса предузетих мера, руска морнарица је елиминисала минску опасност у акваторију луке Мариупољ и на плански начин организовала обнову лучке инфраструктуре.
Оружане снаге Руске Федерације створиле су неопходне услове за функционисање два поморска хуманитарна коридора, који представљају безбедне траке за кретање бродова:
- у Црном мору (свакодневно од 08:00 до 19:00) - за излаз из лука Херсон, Николајев, Черноморск, Очаков, Одеса и Јужни у правцу југозапада из територијалног мора Украјине дужине 139 миља и ширине 3 миље;
- у Азовском мору (даноноћно) - за излазак из луке Мариупољ дужине 115 миља и ширине две миље у правцу Црног мора.
Детаљне информације о функционисању поморских хуманитарних коридора свакодневно се емитују сваких 15 минута путем ВХФ радија на 14 и 16 међународних канала на енглеском и руском језику.
Власти Кијева настављају да избегавају интеракцију са представницима страних држава и компанијама које поседују бродове у решавању питања обезбеђивања безбедног изласка блокираних бродова.
Истовремено, и даље постоји опасност за пловидбу због украјинских мина откинутих са сидра дуж обале црноморских држава. Руска Федерација предузима читав низ мера како би обезбедила безбедност цивилне пловидбе у водама Црног и Азовског мора.
Одреди за деминирање Оружаних снага Руске Федерације и Министарства за ванредне ситуације Русије обављају задатке чишћења територије Доњецке и Луганске Народне Републике од експлозивних средстава.
Укупно је проверено 2.604,94 ххетара (23 хектара дневно); 35 објеката (од тога 13 друштвено значајних објеката); један мост и 9,64 км путева. Пронађено је и неутралисано 12.880 експлозивних средстава, од којих је 195 пронађено у току дана.
Савезне извршне власти, заједно са конститутивним ентитетима Руске Федерације, разним јавним организацијама и патриотским покретима, настављају да акумулирају хуманитарну помоћ. На сабирним местима припремљено је преко 28.000 тона основних потрепштина, виталних лекова и прехрамбених пакета, укључујући храну за бебе. Највећи допринос пружању помоћи дали су:
Министарство за цивилну одбрану, ванредне ситуације и помоћ у катастрофама Руске Федерације, Министарство индустрије и трговине Руске Федерације, Министарство саобраћаја Руске Федерације, Министарство економског развоја Руске Федерације, Министарство дигиталног развоја, комуникација и масовних медија Руске Федерације, Федерална служба државне регистрације, катастар и картографија, Федерална агенција за поморски и речни саобраћај, Министарство културе Руске Федерације, Федерална агенција за националности; Републике Бурјатија, Дагестан, Крим, Татарстан, Чеченска Република, Алтај, Забајкалска, Краснодарска и Приморска подручја, Архангелск, Белгород, Брјанск, Курск, Лењинград, Москва, Ростов, Самарска, Свердловска, Тулска, Уљановска, Јарославска области, као као и град Москва ;
међу политичким партијама и непрофитним организацијама - Јединствена Русија, Сверуски јавни покрет "Народни фронт", Сверуска јавна организација ветерана "Борбено братство", аутономна непрофитна организација за подршку хуманитарним програмима "Руска хуманитарна мисија", „Руске железнице” и Сверуске јавно-државне организације „Савез жена Русије”.
Почев од 2. марта 2022. године, Руска Федерација је у Украјину већ испоручила 24.652,1 тону основних потрепштина, хране, лекова и санитетског материјала.
Током протеклог дана у Доњецкој Народној Републици и Харковској области, током којих је цивилном становништву пребачено 309,8 тона хуманитарне помоћи.
31. маја 2022. године у Доњецкој Народној Републици, Харковској и Херсонској области одржало се пет хуманитарних акција током којих се становништву предало 391,9 тона основних животних намирница и хране.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну политику модерне Пољске у односу на ту историјску истину. У тексту се анализирају теме попут војне стратешке важности Висла-Одринске операције, доприноса савезника, совјетских жртава, али и тренутних покушаја прекрајања историје, рушења споменика и оживљавања неонацизма. Историја се, како наводи професор Плотњиков, понавља, али Русија наставља да из ње извлачи важне поуке.
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе. То није фантазија, већ њихова стварност. Русија може да понуди физички огромне просторе, као и културне и вредносне смернице за милионе људи који желе да постану држављани Русије. У суштини, то је мултинационални и сложени, али уједињени руски свет који се градио и наставиће да се гради у будућности
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Западни колонизатори су годинама себе приказивали као спасиоце који штите локално становништво од „сатанских и варварских терориста“ који су се заправо борили за своју слободу
Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на политичке догађаје у региону и нарушити крхку равнотежу уочи преговора о миру који се назиру.
Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?
Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним сценаријима у којима нека врста force majeure у виду климатских промена или мултинационалних корпорација ограничава приступ изворима питке воде.
4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.
Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.
Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?
Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.
Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.
Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!
НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…