У бомбастичном НАТО извештају се оптужује Русија да прети западним интересима од Атлантског океана до Арктика, док генерални секретар блока позива чланице да повећају своје присуство на њеним границама.
Анализа објављена у среду тврди да се Москва бави „асертивном политиком и агресивним акцијама“, што је „негативно утицало на безбедност евроатлантског подручја“.
„Дугорочно гледано до 2030. године Русија ће вероватно остати главна војна претња Северноатлантском савезу“, кажу аутори извештаја.
Додаје се да Москва често наређује „застрашујуће војне операције у непосредној близини НАТО-а“. Коментари долазе само два дана након што је шеф организације Јенс Столтенберг рекао на конференцији за новинаре да чланице треба додатно да ојачају своје присуство на руским границама, на полуострву Крим и Црном мору, те о потреби да се повећа њихово поморско присуство у региону.
Као део пораста тензија, САД су прошле недеље током вежби НАТО-а у Румунији спровеле низ тестова лансирања ракета, испаљивајући ракете великог домета са способношћу да гађају руску територију у Црном мору. Коментаришући вежбу, заменик шефа Јавне коморе Крима, Александар Форманчук рекао је новинарима да су руске оружане снаге на полуострву разместиле напредну технику, која би неутралисала сваки „изненадни ракетни напад“.
Политичар је саопштио да се НАТО вежбе уклапају у шири образац ескалације, рекавши да су "провокације против Крима постале чешће. На несрећу, сведоци смо даљег погоршања међународних односа и међународне ситуације, а тема Крима је згодан разлог за ескалацију таквих провокација“.
Раније овог месеца, руска морнарица запретила је да ће се набити у амерички брод „Џон Мекејн“, за који је навела да је пресретнут два километра унутар руских вода у Јапанском мору, поред обале на Далеком истоку, Владивостока.
У свом обраћању, Столтенберг је додао да „видимо да Русија крши и подрива уговоре“. Москва је, међутим, изразила сличну забринутост након што су САД једнострано одбациле бројне међународне споразуме, укључујући и Споразум о отвореном небу из доба Хладног рата који је омогућио транспарентност кретања снага и војне опреме на континенту.
Прошле године је Бела кућа такође поцепала Уговор о ликвидацији ракета средњег и кратког домета из Реганове ере који је забрањивао низ високоразорних оружја у домету између 500 и 5500 километара. У то време Вашингтон је такође оптужио Русију за кршење услова споразума, док је Москва оштро негирала наводе.
Извор: Восток / РТ
Баш као и многе Трампове присталице, амерички либерални интелектуалци егзистирају у свету фантазије у којем се водећи добављач „међународног тероризма“, америчка влада, доживљава као фундаментално бенигна...
Реферат Сергеја Бабурина, председника Међународног Словенског Савета и Међународне Словенске Академије, на конференцији „Источнословенска цивилизација: у трагању за јединством“
Повећање војног контингента, изградња војне инфраструктуре и даља међународна консолидација - у 2021. години НАТО ће појачати притисак на западне границе Русије. У мају-јуну, алијанса ће...
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
"Тада би Севастопољ, једна од најважнијих морских лука у Русији, завршио на територији западне алијансе"
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант ваздухопловства земље,...
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући...