„Ово је политичка провокација, у којој је све значајно, укључујући и име `Џона Мекејна`, главног русофоба и заклетог непријатеља Русије, по коме је амерички разарач и добио име“, рекла је она за РИА Новости.
Приметила је да се таква акција Вашингтона одвија први пут у дужем временском периоду.
Бивши командант Тихоокеанске флоте, адмирал Виктор Федоров, сложио се са њеним речима.
"Ово је представљало грубо кршење међународног поморског права. Према њему, територијалне воде Русије одређују се линијом од западног до источног рта на удаљености од 12 миља од обале", рекао је Федоров за РИА Новости.
Објаснио је да су Американци направили такав прекршај јер ову линију не признају као границу територијалних вода Русије.
Бивши командант Црноморске флоте, адмирал Владимир Комоедов, у етеру радио станице НСН назвао је операцију америчког војног брода безобразлуком и позвао руско руководство да добро размисли о заштити граница земље.
Нагласио је да би, ако се донесе одлука о набијању у разарач, одговорност за то сносиле Сједињене Државе.
"Набијање је принудна мера против прекршиоца. Он је одговоран, у овом случају - Сједињене Америчке Државе", изјавио је адмирал.
Истовремено, како каже Комоедов, руска војска тешко да би предузела стварну акцију против прекршиоца. Објаснио је да бродови морнарице у ствари имају имунитет, будући да су територија друге државе.
Заузврат, председник и члан Извршног комитета Руске асоцијације за међународно право Анатолиј Капустин приметио је да је за спречавање таквих инцидената у будућности неопходно закључити споразум са Сједињеним Америчким Државама о признању руских историјских вода.
"Концепт `историјских вода` прилично је сложен. У Конвенцији није дефинисан ни на који начин, никаквим посебним актима, о њима се говори успут. Државе саме постављају одређена ограничења", рекао је саговорник агенције.
Објаснио је да се према међународном праву залив може сматрати територијалним водама ако његов улаз није широк више од 24 наутичке миље.
„Али у историји Русија (залив Петра Великог) заиста га користи као територијално море, па зато свуда у нашим документима постоје информације да овај залив сматрамо нашим према руском законодавству, које то утврђује“, додао је експерт.
Став Американаца је да они не признају неке историјске или територијалне воде Русије и других земаља, рекао је Капустин.
„А наш став заснован је на чињеници да таква међународна пракса постоји и да их утврђује наше законодавство“, нагласио је експерт.
Како је приметио саговорник агенције, Русија има законска права да реши питање територијалних вода. То укључује и употребу силе. Капустин је уместо тога позвао на скапање споразума са Сједињеним Државама. Међутим, према његовим речима, Американци на ово неће пристати.