Нова студија наводи да је избијање коронавируса почело као неуспели експеримент у Кини, каже бивши шеф МИ6, те да је претходна верзија студије "испеглана" како би се уклониле оптужбе против Пекинга.
"Мислим да је ово почело као несрећа", рекао је за Телеграфов "Планет нормал" Ричард Дирлов, који је од 1999. до 2004. године водио британску обавештајну агенцију МИ6.
Дирлов је сугерисао да вирус није пуштен намерно, већ да је случајно процурио када су кинески научници експериментисали на шишмиша. Како би потврдио своје тврдње, навео је недавно објављену стручну рецензију британско-норвешког тима који је саопштио да је пронашао „убачене делове SARS-CoV-2“ који омогућавају да вирус дође у контакт са људским ћелијама.
Бивши шеф МИ6 рекао је за Телеграф да је студија неколико пута мењана. У истраживачком раду је првобитно навођено да би нови коронавирус требало да се зове „вирус Вухан“, по кинеском граду где је први пут откривен, те да је доказано да је вирус „направљен“.
Телеграф наводи да су истраживачи са Института "Френсис Крик" и Империал колеџа из Лондона одбацили закључке студије, док су "водећи академски часописи" попут "Нејчра" и "Журнал оф виролоџи" става да студија није погодна за објављивање.
Наводи се да је један од оригиналних аутора студије повукао своје име пре него што је рад „испеглан“ како би се уклонили сви експлицитни наводи против Пекинга. Међутим, обавештајни званичници су, како се наводи, имали увид пре објављивања.
Од првих недеља избијања коронавируса, медијски извештаји и неки западни политичари тврде да вирус SARS-CoV-2 можда потиче из виролошке лабораторије за вирусологију у Вухану. Амерички званичници посебно су окривили Кину, а америчкчи председник Доналд Трамп је рекао да Пекинг мора надокнадити штету насталу избијањем пандемије.
Пекинг је више пута демантовао ове тврдње.
Крајем априла Национална обавештајна служба САД-а је саопштила да вирус "није направљен од стране човека или генетски модификован". Исто тако, обавештајни извори су саопштили прошлог месеца за "Гардиан" да не постоје докази да коронавирус потиче из кинеске лабораторије или да би евентуално цурење могло проузроковати пандемију.
Извор: Восток / РТ
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући...
Покретање крака "Турског тока" од велике је важности за Србију. Земља ће моћи да добије све бонусе из свог географског положаја и то ће јој помоћи...
Члан Савета Федерације Русије Алексај Пушков формулисао је нову доктрину спољне политике Сједињених Америчких Држава након доласка на власт новоизабраног председника Џозефа Бајдена, истакавши да Америка...
НЕДЕЉАМА се на телевизији приказује спот америчке амбасаде у коме су неадекватно употребљене реченице нашег великог и драгог члана, академика Борислава Пекића.
Уједињене нације саопштиле су 5. јануара 2001. године да су „пронађени докази о радиоактивности на осам од 11 тестираних подручја на Космету“. Некадашњи амерички дипломата Ричард Холбрук...
Комшије нису увек најбољи пријатељи, али, суочене са растућим међународним тензијама, Кина и Русија се зближавају, док кинески грађани све више отписују све боље односе са...
“Цела прича о људској цивилизацији се своди између два модела. Модела доминације и модела комуникације. Модел комуникације подразумева да људи разговарају као равноправни са уважавањем потреба...
Пре четврт века, након војне акције НАТО-а, потписан је Дејтонски мировни споразум којим је окончан босански рат. Документ је имао опречне последице. С једне стране, споразум је Србима пружио аутономију у Босни и Херцеговини, а с друге су консолидовали независност БиХ, предодређујући даљи распад Југославије. Према експертима, циљана војно-политичка интервенција Запада одиграла је кључну улогу у уклањању југословенске државности. Као резултат тога, аналитичари верују да је интервенција алијансе знатно погоршала безбедност региона и одбацила развој балканских земаља далеко уназад.