Немачка тренутно разматра заједничку поморску операцију с САД-ом и Великом Британијом у Персијском заливу. Чак и под ризиком љутње Вашингтона ако одбије, Берлин нема апетита за сукоб с Ираном, наводе аналитичари за РТ.
САД су формално затражиле од Немачке да се придружи мисији чији је циљ „заштита“ поморског саобраћаја кроз Ормуски мореуз, заједно с Великом Британијом и Француском, саопштила је у уторак америчка амбасада у Берлину. Стварајући "коалицију спремних", Вашингтон и Лондон имају за циљ борбу против такозване "иранске агресије", осуђујући Техеран, који је запленио британски танкер "Стена Имперо".
Раније су ирански танкер запленили британски маринци у Гибралтару. Брод је оптужен да је превозио нафту за Сирију, наводно кршећи санкције ЕУ, иако је Техеран одбацио те оптужбе и заплену упоредио с "пиратеријом".
Иако предложена операција има подршку неких политичара и личности бродске индустрије у Немачкој, канцелар Ангела Меркел ће се вероватно суочити с гневом опозиционих странака на свим странама политичког спектра, ако пристане да подржи операцију. Вицеканцелар и министар финансија Олаф Шолц је рекао да је "врло скептичан према томе", те да мисија доводи Немачку у опасност да буде увучена у још већи сукоб.
Петер Шулц, професор међународних односа на Готингенском универзитету, рекао је за РТ да је „врло вероватно да Берлин неће пасти у замку“.
САД и Иран су се приближили отвореном сукобу прошлог месеца када је Техеран оборио америчку беспилотну летелицу. Ситуација је рискирала да измакне контроли након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да покрене, те у у последњем тренутку обуставио војне ударе у знак одмазде.
Вили Вимер, бивши потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а, такође је забринут због ризика да рутинске патроле прерасту у отворени сукоб. Питање са којим се суочавају немачки законодавци, рекао је он за РТ, је "да ли да учествујемо за преговарачким столом на Блиском Истоку или да ли смо у ратној соби заједно са Американцима и Британцима".
Даљње компликовање је често контрадикторна линија која излази из Беле куће о Ирану. Саветник за националну безбедност Џон Болтон дугогодишњи је заговорник војних акција, док се чини да Трамп опрезно улази у непопуларни рат док се бори за реизбор.
"Није питање хоћемо ли пратити Трампа или Џонсона", додаје Вимер.
САД планирају да у Србији створе инвестициони фонд за финансирање локалних медија, наводи се у саопштењу који је објавила Америчка агенција за међународни развој (УСАИД). Према званичницима ове владине структуре, подршка медијима у Србији је неопходна да би се ојачала евроатлантска интеграција земље. Међутим, према политолозима, "помоћ" Вашингтона је покушај да интервенише у унутрашње процесе државе и усмерававање њеног политичког пута ка Западу. При томе Београд, истичу аналитичари, истовремено води уравнотежену политику, развијајући сарадњу и са евроатлантском заједницом и са Русијом.
Истраживање Института "Реган" показало је да скоро половина америчких војних домаћинстава Русију доживљава више као савезника, него као претњу. Званичници Пентагона сматрају да им је Кремљ...
"НАТО се променио из одбрамбеног савеза у агресивну глобалну структуру када је дошло до илегалног рата против Југославије"
Напад НАТО-а на најзападнији руски регион Калињинград, сценарио о којем се у последње време спекулише у медијима, довео би до нуклеарне апокалипсе и погодио би чак...
„Између Србије и Русије и српског и руског народа постоји искрено историјско пријатељство и свако нормалан би могао да се пита зашто и коме такви добри односи могу да сметају” - заменик министра спољних послова Русије
Најнапреднији руски војни авион пете генерације Су-57, требао би постати не само будућа окосница националних ваздухопловних снага, већ и велики успех на међународном тржишту, под условом...
Владимиру Путину је могла да пропадне каријера неколико месеци пре него што је постао руски председник, тврди бивши званичник Кремља. Каже да је утицајни премијер учинио...
Најновија „шпијунска афера“ представља јасну провокацију која има за циљ кварење руско-српских односа и приближавање Србије НАТО-у