Немачка тренутно разматра заједничку поморску операцију с САД-ом и Великом Британијом у Персијском заливу. Чак и под ризиком љутње Вашингтона ако одбије, Берлин нема апетита за сукоб с Ираном, наводе аналитичари за РТ.
САД су формално затражиле од Немачке да се придружи мисији чији је циљ „заштита“ поморског саобраћаја кроз Ормуски мореуз, заједно с Великом Британијом и Француском, саопштила је у уторак америчка амбасада у Берлину. Стварајући "коалицију спремних", Вашингтон и Лондон имају за циљ борбу против такозване "иранске агресије", осуђујући Техеран, који је запленио британски танкер "Стена Имперо".
Раније су ирански танкер запленили британски маринци у Гибралтару. Брод је оптужен да је превозио нафту за Сирију, наводно кршећи санкције ЕУ, иако је Техеран одбацио те оптужбе и заплену упоредио с "пиратеријом".
Иако предложена операција има подршку неких политичара и личности бродске индустрије у Немачкој, канцелар Ангела Меркел ће се вероватно суочити с гневом опозиционих странака на свим странама политичког спектра, ако пристане да подржи операцију. Вицеканцелар и министар финансија Олаф Шолц је рекао да је "врло скептичан према томе", те да мисија доводи Немачку у опасност да буде увучена у још већи сукоб.
Петер Шулц, професор међународних односа на Готингенском универзитету, рекао је за РТ да је „врло вероватно да Берлин неће пасти у замку“.
САД и Иран су се приближили отвореном сукобу прошлог месеца када је Техеран оборио америчку беспилотну летелицу. Ситуација је рискирала да измакне контроли након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да покрене, те у у последњем тренутку обуставио војне ударе у знак одмазде.
Вили Вимер, бивши потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а, такође је забринут због ризика да рутинске патроле прерасту у отворени сукоб. Питање са којим се суочавају немачки законодавци, рекао је он за РТ, је "да ли да учествујемо за преговарачким столом на Блиском Истоку или да ли смо у ратној соби заједно са Американцима и Британцима".
Даљње компликовање је често контрадикторна линија која излази из Беле куће о Ирану. Саветник за националну безбедност Џон Болтон дугогодишњи је заговорник војних акција, док се чини да Трамп опрезно улази у непопуларни рат док се бори за реизбор.
"Није питање хоћемо ли пратити Трампа или Џонсона", додаје Вимер.
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
"Тада би Севастопољ, једна од најважнијих морских лука у Русији, завршио на територији западне алијансе"
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант ваздухопловства земље,...
13. јануара руски опозициони политичар Алексеј Наваљни објавио је да планира да се врати у Русију 17. јануара. Необична случајност, одлучио је да се врати кући...
Покретање крака "Турског тока" од велике је важности за Србију. Земља ће моћи да добије све бонусе из свог географског положаја и то ће јој помоћи...
Члан Савета Федерације Русије Алексај Пушков формулисао је нову доктрину спољне политике Сједињених Америчких Држава након доласка на власт новоизабраног председника Џозефа Бајдена, истакавши да Америка...
НЕДЕЉАМА се на телевизији приказује спот америчке амбасаде у коме су неадекватно употребљене реченице нашег великог и драгог члана, академика Борислава Пекића.