Понуда Пекинга да ради заједно са Њу Делхијем на истраживању Месеца могла би ојачати билатералне односе и подстаћи међународну иницијативу за сузбијање једностраних амбиција Вашингтона у космосу, кажу аналитичари за РТ.
Друга индијска лунарна мисија "Чандрајан 2" у понедељак је успешно стартовала са космичке станице Срихарикота. Након успешног лансирања, портпарол Министарства спољних послова Кине, Хуа Чунинг саопштила је да је Пекинг спреман да ради с Индијом и другим земљама на истраживању космоса.
Кинеска лунарна сонда "Чанге 4", успешно је стигла до далеке тамне стране Месеца у јануару. Чунингова верује да би заједнички рад промовисао "заједничку мисију човечанства" усмерену на истраживање Месеца и шире.
Понуда би могла бити начин да Пекинг обнови односе с Њу Делхијем, те да се спречи Вашингтон да осигура монопол на Месецу или космосу у целини, сматрају аналитичари.
Амбициозни предлог
Припрема заједничких мисија у космосу је “веома компликован” подухват, изјавио је за РТ Каи Уве Шрогл, председник Међународног института за космичко право. Као таква, кинеска понуда је више дипломатска увертира него конкретан, спреман за извршење предлог. То, међутим, не искључује могућност да две земље у будућности заједно делују у космосу.
„Када имате напетости у односима, тражите подручја која су отворена за сарадњу. Један је култура, други је наука”, додаје Шрогл.
Др. Рам С. Јакху, професор међународног космичког права на Универзитету Мекгил, мисли на сличан начин, уз напомену да позив "на крају треба, или би требао довести до заједничких улагања".
Супротстављање САД-у у космосу?
Размена технологија и сарадња у космосу такође могу да послуже као начин да се надмећу са америчким плановима за доминацију у космосу.
“И Кина и Индија би такође могле бити заинтересоване за заједнички рад како би престигле САД које такође намеравају да путују на Месец. САД желе да оснују базу на Месецу коју би могле да искористе да искључе друге“, рекао је Брус Гагнон, координатор Глобалне мреже против ширења оружја и нуклеарне енергије у космосу.
У СРАМНУ кампању и фронт који црногорски председник Мило Ђукановић ствара против Србије, СПЦ и председника Александра Вучића, сада се изгледа укључују и неки из Црне Горе који су се до сада представљали као најљући борци за "српску ствар", а који покушавају да у блок против Вучића увуку и Милорада Додика.
Баш као и многе Трампове присталице, амерички либерални интелектуалци егзистирају у свету фантазије у којем се водећи добављач „међународног тероризма“, америчка влада, доживљава као фундаментално бенигна...
Реферат Сергеја Бабурина, председника Међународног Словенског Савета и Међународне Словенске Академије, на конференцији „Источнословенска цивилизација: у трагању за јединством“
Повећање војног контингента, изградња војне инфраструктуре и даља међународна консолидација - у 2021. години НАТО ће појачати притисак на западне границе Русије. У мају-јуну, алијанса ће...
После четири године шпијунске фантастике "Рашнгејт", време је за последње штиво: "Бивши романтични партнер" изгредника са Капитол Хила рекао је Еф-Би-Ају да је његова бивша љубавница...
„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“
"Тада би Севастопољ, једна од најважнијих морских лука у Русији, завршио на територији западне алијансе"
Министарство одбране Белорусије саопштило је да је у поодмаклој фази преговора са Русијом о добијању једног од најсофистициранијих ПВО система на свету. Игор Голуб, командант ваздухопловства земље,...