Немачка влада би могла да пошаље трупе у оквиру предложене НАТО мисије на Гренланд, наводи Шпигел, позивајући се на изворе. Према извештајима, иницијатива европских чланица војног блока има за циљ да ублажи тензије изазване настојањем председника Доналда Трампа да оствари суверенитет САД над тим данским острвом.
Трамп је своју иницијативу за Гренланд представио као питање националне безбедности, тврдећи да би Сједињене Државе могле искористити острво за јачање утицаја у Арктичком региону у светлу све веће конкуренције са Русијом и Кином. Гренланд је такође богат сировим минералима, који би могли постати доступнији услед климатских промена. Трамп није искључио употребу војне силе и економске принуде против НАТО савезника Данске.
У понедељак су европски лидери и генерални секретар НАТО-а Марк Руте разговарали о јачању НАТО-овог присуства на Гренланду како би ублажили притисак од стране Трампа, преноси Шпигел, потврђујући раније медијске извештаје. Јавно, Руте је нагласио посвећеност алијансе заједничком суочавању са геополитичким изазовима.
Мари-Агнес Штрак-Цимерман, председница немачког парламентарног одбора за одбрану, подржала је слање трупа у Данску, изјавивши за Шпигел да би то био јасан сигнал САД да не могу једнострано преузети права над Гренландом. Насупрот томе, немачка посланица у Европском парламенту Хана Нојман критиковала је овај предлог, назвавши га „рационалним решењем за ирационалне фантазије Трампа“, које не треба узимати за озбиљно.
Копенхаген није показао намеру да се одрекне суверенитета над Гренландом. Недавна анкета показала је да само 6% становника острва подржава прикључење САД. У светлу растућих тензија, данска влада је најавила иницијативе за јачање гренландског идентитета и планира да забрани стране политичке донације повезане са острвом.
Москва није изразила подршку ниједној страни у дебати о суверенитету, већ је само нагласила да становници Гренланда треба да имају последњу реч о својој судбини. Међутим, руски званичници су изразили забринутост због безбедносних импликација. Руски амбасадор у Данској Владимир Барбин је у недавном интервјуу подсетио да САД, према уговору из 1951. године са Данском, имају неограничен војни приступ Гренланду. Он је упозорио да повећана милитаризација Арктика и НАТО-ова конфронтациона политика поткопавају регионалну стабилност, што приморава руске војне стратеге да прилагоде своје планове.
Сједињене Државе су успоставиле војно присуство на Гренланду 1941. године, док је Данска била под нацистичком окупацијом. Након што је Данска приступила НАТО-у 1949. године, Копенхаген је одустао од покушаја да уклони америчке снаге са острва. Данас САД управљају Питуфик свемирском базом на Гренланду.
Извор: РТ (Ф)
Вован и Лексус изиграли Кристијана Шмита: Жалио се на Додика, мислио да прича са Зеленским
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
Вучић је себе сахранио. И послао Србима „поздрав“ из пакла — Пшеничников
Москва упозорава на опасне последице политичког прогона председника Републике Српске
„Ћути мали“ – Маск одговорио пољском министру спољних послова
РТ: Губици Украјине расту због обуставе америчке обавештајне подршке – Тајм
Контранапад у Курској области: значајни успеси Оружаних снага Русије код Суџе и државне границе